Spotkanie autorskie z Barbarą Kosmowską

Dowcip, świetne dialogi i celność obserwacji przyprawiona nutą ironii to cechy charakteryzujące twórczość literacką BARBARY KOSMOWSKIEJ, która 5 listopada gościła w będzińskiej bibliotece. Pisarka, autorka słuchowisk dla dzieci i młodzieży na spotkanie z czytelnikami przybyła z Bytowa, gdzie mieszka i tworzy.
Barbara Kosmowska skończyła filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie w 2000 roku obroniła rozprawę doktorską. Pracowała w Pomorskiej Akademii Pedagogicznej na wydziale filologiczno-historycznym, była kuratorem społecznym. Ddebiutowała wierszami w latach 70. XX wieku na łamach nieistniejącego czasopisma "Na Przełaj". Jest pisarką, której ksiażki warsztatowo są perfekcyjne. Autorka zadaje w nich pytania o możliwości literatury społecznej i psychologicznej, ale robi to z dystansem, bawiąc humorystycznym i metaforycznym językiem.
Popularność przyniosła Barbarze Kosmowskiej powieść "Teren prywatny" będąca nagrodą w ogólnopolskim konkursie literackim Dziennik polskiej Bridget Jones ogłoszonym przez wydawnictwo Zysk i S-ka. Kolejne jej powieści to "Głodna kotka" (2000), "Gobelin" (2002), "Prowincja" (2002), "W górę rzeki" (2003), "Niebieski autobus" (2004), "Samotni.pl". Barbara Kosmowska jest także autorką powieści młodzieżowych "Buba" (2002, nagroda główna w konkursie "Uwierz w siłę wyobraźni"), "Buba. Sezon ogórkowy" (2007), "Pozłacana rybka" (2007, nagroda w konkursie im. Astrid Lindgren) oraz książki dla dzieci "Myślinki" (2005). Niebawem na rynku wydawniczym pojawi się jej najnowsza powieść o losach pary ukraińskich emigrantów, przybywających do Polski w poszukiwaniu legalnej pracy. "Ukrainka", bo taki będzie tytuł powieści to także studium rozbitej wewnętrznie rodziny.




