przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Polubić niecodzienność - wspomnienie o Janie Dormanie"

polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie

Współczesny artysta, aby uchronic swoje "ja" musi przekroczyc granicę codzienności,. Słowa Jana Dormana stały się myślą przewodnią projektu, który Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zrealizowała w ramach 100 rocznicy urodzin twórcy autorskiego teatru Dzieci Zagłębia.

28 września w bibliotece głównej odbyło się spotkanie, w trakcie którego zaproszeni goście obejrzeli dokument multimedialny pt. "Polubić niecodzienność - wspomnienie o JANIE DORMANIE". To dokument prezentujący twórcę nowej wizji teatru, wspaniałego pedagoga, którego wpływ na kształt i rozwój teatrów dla dzieci nadal jest zauważalny. To obraz niezwykłego dokumentalisty, który swoją zawodową aktywność utrwalał w niezliczonych szkicach, notatkach i listach. Zachowana kolekcja korespondencji jaką prowadził z ludźmi ze świata kultury, sztuki i nauki (m.in. z Marią Dąbrowską, Marią Kownacką, Agnieszką Osiecką, Janem Sztaudyngerem, Gustawem Morcinkiem) jest imponująca. Budzi szacunek i zaświadcza o niebanalności i nietuzinkowości Jana Dormana.

Projekt "Polubić niecodzienność - wspomnienie o JANIE DORMANIE" został zrealizowano przy wsparciu Fundacji im. Jana Dormana, która udostępniła archiwalne dokumenty i materiały filmowe oraz życzliwości Pani Teresy Orłowksiej i Pana Mariana Służałka, którzy na swojej zawodowej drodze spotkali Jana Dormana. O tym jakim był człowiekiem, jakie na nich wywarł wrażenie opowiedzieli w krótkich wywiadach, uzupełnionych osobistymi wspomnieniami córki Jana Dormana, Pani Iwony Dowsilas, prowadzącej Fundację i Archiwum Dormana. Materiał wzbogacony został o fragmenty z filmu "Powiedz tylko, że jestem" i efekty zajęć "Porozmawiajmy o teatrze" jakie przeprowadzono z dziećmi z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej w Będzinie. W trakcie spotkania swoimi wspomnieniami i refleksjami podzielił się także Waldemar Musiał, Prezes Stowarzyszenia Artystycznego im. Jana Dormana w Będzinie. Zaprezentował m.in plakat inspirowany 100 rocznicą urodzin Jana Dormana autorstwa Tadeusza Grabowskiego.

polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie polubic niecodziennosc wspomnienie o janie dormanie

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.