Dyskusyjny Klub Książki i Proszę bardzo Andy Rottenberg

21 września po dwumiesięcznej przerwie wznowił spotkania DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI. Tym razem spotkanie poświęcono osobie znanej krytyk sztuki, wieloletniej szefowej Zachęty i jej książce o bardzo grzecznym tytule Proszę bardzo. Powieść Andy Rottenberg - bo o niej mowa - często nazywana prowokacyjną, to rekonstrukcja dziejów pewnej rodziny, niezwykle barwnej i ciekawej pod względem etnicznym i wyznaniowym. To historia życia bliskich samej autorki, pełna faktów, interesujących osób i porażających historii mająca być formą terapii i sposobem na zapomnienie. Mieszanka dziennika, rodzinnej sagi, detektywistycznej historii o poszukiwaniu własnych korzeni i psychologicznej analizy relacji córka - matka. To także historia 10 letniego oczekiwania na powrót zaginionego syna, nieodwracalnie uzależnionego od narkotyków, którą zakończyła bezimienna śmierć Mateusza.
(...) Nie zaczynam od zera. Mam za sobą wielogodzinne tasowanie starych rosyjskich zdjęć przywiezionych przez mamę po śmierci babki z jej mieszkania w Nowosybirsku. Przez siedemnaście lat leżały w pudełku po butach i nigdy nie nadarzyła się okazja, by nad nimi usiąść, wysłuchać opowieści o tych wszystkich solennie upozowanych osobach, poznać ich imiona i rozsupłać łączące ich sploty więzów krwi. Uczyniłam to dopiero podczas pakowania dóbr, kiedy opróżniałam z całego dobytku pozostawione przez mamę mieszkanie w Legnicy. Wujek Jura, brat mojej mamy Lidy, który przyjechał ze swym synem po spadek, domagał się też zwrotu rodzinnych fotografii, bo Lida je zabrała, nikogo nie pytając o zgodę, a one przecież należą do niego, bo to on został w Rosji i to właśnie jego rodzina musi znać swoje korzenie.(...)
Anda Rottenberg Proszę bardzo
Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się 19 października o godz. 17.00. Dyskusja dotyczyć będzie książki o odkrywaniu wielkich prawd w rzeczach małych, czyli Dziwnologii Richarda Wisemana. Zapraszamy.



