DKK: 20 lat nowej Polski w reportażach

16.02.2011 roku podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o zbiorze reportaży zatytułowanych 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusz Szczygła. Jak sam tytuł wskazuje Mariusz Szczygieł wybrał do swojej antologii 26 reportaży z ostatnich dwudziestu lat, które ukazały się w Gazecie Wyborczej czy w Polityce .
Mariusz Szczygieł stworzył interesującą i wyjątkową książkę, w skład której wchodzą niebanalne reportaże. Przedstawiony cykl ukazuje ewolucje w myśleniu Polaków, panujące ówczesne mody, poglądy, zachowania. Niektóre reportaże są dla nas zaskakujące,ponieważ pewne zjawiska i tematy straciły swoje znaczenie i wartość, stały się codziennością lub dawno już o nich zapomnieliśmy, np. o firmie Amway obiecującej Polakom diamentowe życie,o dużej popularności piosenek disco polo, emigracji do Wielkiej Brytanii i pracy w Tesco, inne reportaże są aktualne i ponadczasowe.
Najwięcej miejsca w reportażach poświęcono przemianom społecznym, jakie dokonały się w ostatnich dwudziestu latach. Reportaże Lidii Ostałowskiej o podziemiu aborcyjnym i Tomasza Kwaśniewskiego o związku partnerskim dwóch lesbijek, które wspólnie wychowują dzieci są próbą przełamania tabu i ukazania różnorodności poglądów Polaków na kwestie związane z etyką.
Wszystkie reportaże mają jedną cechę wspólną, mianowicie starają pokazać w jaki sposób Polacy próbowali się dostosować do nowej rzeczywistości. Głównymi wątkami są chęć szybkiego wzbogacenia się, uczestniczenie w panujących trendach i modach,czy wręcz odwrotnie wykluczenie ze społeczeństwa i naznaczenie, poruszona zostaje równie kwestia rozliczenia się z komunizmem.
20 lat nowej Polski w reportażach warto przeczytać nie tylko ze względu na treść i problemy zawarte w tekstach, ale również należy zwrócić uwagę na świetny warsztat dziennikarski, prezentujący różne style pisania.
Następne spotkanie DKK odbędzie się 16.03.2011 o godzinie 17.00. Rozmawiać będziemy o książce Marcin Bruczkowskiego Bezsenność w Tokio.