Opowieść o niezwykłej więzi Marie i Blanche

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce Olova Per Enquista Enquista Opowieść o Marie i Blanche. Nie przypadkowo, bowiem rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie, której osoba jest mocna eksponowana w książce Enquista , w dużej mierze opartej jest na faktach. Autor podejmuje w niej trudne kwestie szalonej miłości, wykluczenia społecznego, tragicznej choroby będącej efektem napromieniowania, w wyniku którego jedna z bohaterek traci obie nogi i rękę, problemu osób niezrównoważonych psychicznie i emancypacji kobiet.
Książka Olova Per Enquista Opowieść o Marie i Blanche jest opowieścią o miłości, nietypowej miłości. Wydaje się, że głównym motywem napisania tej książki, było wydobycie z otchłani zapomnienia postaci Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentki francuskiego psychiatry Jean-Martina Charcota (1825-1893). W znanym szpitalu psychiatrycznym Salpetriere przebywały kobiety cierpiące na histerię. Szpital był również przytułkiem dla niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, prostytutek, żebraków i osieroconych dzieci. Całą tą zbieraninę ludzi nazywano pacjentami, nikomu jednak nie zależało na ich leczeniu. Blanche była jedną z nich. Tyle, że doktor Charcot wprowadzał ją w stan hipnotyczny, który miał leczyć rzekomą histerię. Pokazy cieszyły się duża popularnością, a między Blanche przebywającą w szpitalu przez 18 lat, a Charcotem powstała dziwna emocjonalna więź, którą Blanche brała za miłość.
Po opuszczeniu szpitala Blanche pracuje jako asystentka polskiej laureatki nagrody Nobla Marie Skłodowskiej -Curie, która wtedy pracuje nad fascynującą świecącą poświatą, radem. Kobiety z czasem połączyła praca oraz nieszczęśliwa miłość. Marie, po śmierci męża wikła się w romans z żonatym mężczyzną wywołując tym zgorszenie i skandal, który zagraża jej karierze naukowej. Motyw gwałtownego uczucie, miłości która spala, przy której traci się zmysły powoduje, że Marie i Blanche łączy niezwykła przyjaźń...
Powieść Enquiste nie jest łatwą lekturą, ale zmusza do refleksji , a przede wszystkim wydobywa z niepamięci postać Blanche Wittman.
Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ZAPRASZAMY 16 lutego o godz. 17.00 Dyskusja dotyczyć będzie książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła.

