przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Opowieść o niezwykłej więzi Marie i Blanche

dkk

Pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone zostało książce Olova Per Enquista Enquista Opowieść o Marie i Blanche. Nie przypadkowo, bowiem rok 2011 jest Rokiem Marii Skłodowskiej - Curie, której osoba jest mocna eksponowana w książce Enquista , w dużej mierze opartej jest na faktach. Autor podejmuje w niej trudne kwestie szalonej miłości, wykluczenia społecznego, tragicznej choroby będącej efektem napromieniowania, w wyniku którego jedna z bohaterek traci obie nogi i rękę, problemu osób niezrównoważonych psychicznie i emancypacji kobiet.

Książka Olova Per Enquista Opowieść o Marie i Blanche jest opowieścią o miłości, nietypowej miłości. Wydaje się, że głównym motywem napisania tej książki, było wydobycie z otchłani zapomnienia postaci Blanche Wittman, najsłynniejszej pacjentki francuskiego psychiatry Jean-Martina Charcota (1825-1893). W znanym szpitalu psychiatrycznym Salpetriere przebywały kobiety cierpiące na histerię. Szpital był również przytułkiem dla niepełnosprawnych, nieuleczalnie chorych, prostytutek, żebraków i osieroconych dzieci. Całą tą zbieraninę ludzi nazywano pacjentami, nikomu jednak nie zależało na ich leczeniu. Blanche była jedną z nich. Tyle, że doktor Charcot wprowadzał ją w stan hipnotyczny, który miał leczyć rzekomą histerię. Pokazy cieszyły się duża popularnością, a między Blanche przebywającą w szpitalu przez 18 lat, a Charcotem powstała dziwna emocjonalna więź, którą Blanche brała za miłość.

Po opuszczeniu szpitala Blanche pracuje jako asystentka polskiej laureatki nagrody Nobla Marie Skłodowskiej -Curie, która wtedy pracuje nad fascynującą świecącą poświatą, radem. Kobiety z czasem połączyła praca oraz nieszczęśliwa miłość. Marie, po śmierci męża wikła się w romans z żonatym mężczyzną wywołując tym zgorszenie i skandal, który zagraża jej karierze naukowej. Motyw gwałtownego uczucie, miłości która spala, przy której traci się zmysły powoduje, że Marie i Blanche łączy niezwykła przyjaźń...

Powieść Enquiste nie jest łatwą lekturą, ale zmusza do refleksji , a przede wszystkim wydobywa z niepamięci postać Blanche Wittman.

Na kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki ZAPRASZAMY 16 lutego o godz. 17.00 Dyskusja dotyczyć będzie książki 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła.

dkk dkk

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.