Hanna Krall "Różowe strusie pióra"

16 czerwca na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawiana była najnowsza książka autorstwa Hanny Krall "Różowe strusie pióra".
Jest to książka o tym, co ludzie do mnie pisali i mówili przez pięćdziesiąt lat - wyjaśnia autorka słynnego reportażu "Zdążyć przed Panem Bogiem". "Różowe strusie pióra" składają się z ułożonych chronologicznie od 1962 do 2008 roku - wypowiedzi (lub ich omówienia) oraz listów przyjaciół, znajomych, czytelników i bohaterów reportaży Krall. Sporo tu znanych postaci: Krzysztof Kieślowski, ksiądz Adam Boniecki, Jan Kott, Jan Karski, Leszek Kołakowski, Antonina Krzysztoń czy Włodzimierz Lubański, lecz są również tak zwani zwykli ludzie.
Hanna Krall w jednym z ostatnich wywiadów promujących książkę mówi : "Ja mam poczucie obowiązku za moich bohaterów, najpierw oni powierzyli mi swoje życie, a teraz ja oddaje je czytelnikowi, to straszna odpowiedzialność, ci ludzie są naprawdę, naprawdę byli."
Hanna Krall przez 50 lat zebrała sporo opowieści, drobiazgów, które aż prosiły się, żeby je opowiedzieć. Czasem historia jest tylko kilkuzdaniową notatką, dającą możliwość dokończenia historii czytelnikowi, jak ta datowana rokiem 1995 od Krzysztofa Kieślowskiego; Kieślowski piszę: "Za dwa dni idę znów do szpitala i znów będą mi robić koronarografię, co jest okropne, bo grzebią jakimś drutem w sercu" - Krzysztof Kieślowski zmarł w roku 1996. Pojawiają się również pełne opowieści jak doskonała historia właścicielki mieszkania, w którym Picasso, jeszcze w czasie budowy, namalował na ścianie syrenkę z wielkim biustem.
Krall pisze o absurdach rzeczywistości PRL i o Bogu, o losach swej córki i o literaturze, o bohaterstwie, tchórzostwie, krzywdach i radościach. Jak celnie zauważyła jedna z uczestniczek Dyskusyjnego Klubu Książki, historie przedstawiane są poprzez szereg drobiazgów które kształtują nasze codzienne życie. Może dlatego w pewnym momencie czytania "Różowych strusich piór" przyłapałem się, że myślę o wierszu "Białe groszki" Tadeusza Różewicza - spuentował książkę jeden z klubowiczów.
Po wakacyjnej przerwie, 15 września omawiana będzie książka "Bambino" Ingi Iwasiów.

