przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Miljenko Jergović*//*"Ruta Tannenbaum"

Dyskusyjny Klub Książki

10 lutego na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy powieść Ruta Tannenbaum [wyd. Czarne ] autorstwa Miljenko Jergovicia.

Miljenko Jergović urodzony w Sarajewie, obecnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy chorwackich, jego proza i poezja tłumaczona jest na wiele języków. Miljenko Jergović jest laureatem kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque'a i Premio Napoli. Za powieść "Ruta Tannenbaum" został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry.

Jeden z uczestników spotkania swoją wypowiedź zaczyna słowami: "Nie ma co się ekscytować, to fikcja", po czym dodaje: "Podróżowałem po świecie, poznałem Chorwatów, Jugosłowian, Serbów, jadłem z nimi i zaznałem ich gościnności", czym chce nas zapewnić, że tamten świat nie wyglądał tak ohydnie.

Jergović ukazuje nam świat dotkliwie mroczny, świat w którym trudno znaleźć bohatera pozytywnego, świat knajp w których przesiadują nieogoleni złoczyńcy, świat brudny i niebezpieczny, świat w którym dobra jest tyle "ile szafranu w kaszy biedaka", czasy niepewne, czasy które mają się zmienić... a zło ma przybrać inną formę, na którą nikt nie będzie gotowy.

Powieść Jergovicia ma swoje niebywałe tempo. Jergović rozpoczyna onirycznie, poetycko, księżniczka z ulicy Gundlicia znika, w realnym świecie pozostawia nam jedynie swoją prawą stopę, wyrusza w podróż. Możemy podążać za śladem i odpowiedzieć na pytanie "gdzież się ukryła prawa stopa Ruty?". Tropić...

Pociągi u Jergovicia nie kierują się do Indii, tytułowa Ruta Tannenbaum, zuchwała dziewczynka, odkrycie przedwojennej chorwackiej sceny teatralnej, druga Shirley Temple, swój ostatni występ rozegra dla dwuosobowej publiczności, bez opaski z gwiazdą Dawida. Ojciec Ruty, wylicza swoje 27 strachów, wieczorami odgrywa swój własny spektakl jako Emil Kresevljak, ostatecznie zapragnie jedynie, by nikt nie widział, że on - ojciec słynnej Ruty - ginie jako Żyd. Amalia, opiekunka Ruty - dzięki której dziewczynka zostaje odkryta dla teatru, dzięki której Ruta doświadcza małych radości - traktowana jest przez matkę Ruty jak wariatka. Radoslav Morinj jedyny na pozór pozytywny bohater, w momencie próby wybiera morderstwo. Losy bohaterów w powieści Jergovicia, przypominają nam wniosek płynący z opowiadań Tadeusza Borowskiego, ludzie w warunkach totalitarnych mogą przetrwać jedynie kosztem innych ludzi, a każdy system totalitarny doprowadza do degradacji człowieczeństwa.

Mówi się, że Ruta Tannenbaum to opowieść o Europie, o której tak przekonująco napisał Andrzej Stasiuk w książce Jadąc do Babadag, kreśląc obraz Europy współczesnej, a jednocześnie tak bardzo odległej. Jergović precyzyjnie ukazuje nam społeczeństwo tuż przed narodzeniem się Niezależnego Państwa Chorwackiego, społeczeństwo skłócone, podzielone, w którym najważniejszy jest prestiż, nazwisko, narodowość i wyznanie. Poznając kolejne wydarzenia z życia rodziny Tannenbaumów, śledzimy równocześnie to, co w tym samym czasie dzieje się w Europie: zamach na króla Aleksandra, Anschluss, inwazja na Polskę. Ruta Tannenbaum to powieść o upadku społeczeństwa, o Bałkanach i Europie pod koniec XX wieku, o tym jak złudne i pozorne jest rozumienie różnic kulturowych i religijnych, o agresji i nietolerancji, uprzedzeniach i skrywanej nienawiści, o niepewności - kim się jest, a kim się dotąd było.

Pamiętam jak w roku 2009, w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej, telewizja przeprowadziła sondaż wśród Rosjan i Amerykanów, na temat wiedzy o tym tragicznym wydarzeniu, już po pierwszych odpowiedziach, czerwony z oburzenia prezenter, krzyczał: "Zaczęło się w Polsce". Czytając powieść chorwackiego autora zdałem sobie sprawę jak mało wiem i wiemy o historii geograficznie bliskich nam Bałkanów. Zdałem sobie sprawę, że zmierzamy do czasów w których internet zastąpi nam naszą pamięć, że internet będzie uzupełniał nasz brak wiedzy np. o rozpadzie Jugosławii,o wojnie domowej w latach 1992-95. Zdałem sobie sprawę, że niebawem nasza pamięć będzie policzalna jedynie w gigabajtach...

Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 17 marca o godzinie siedemnastej, omawiać będziemy powieść Marishy Pessl "Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof".

Andrzej Noga

Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki


  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.