przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Dyskusyjny Klub Książki - Czerwiec 2009

dyskusyjny klub książki

17 czerwca odbyło się ostatnie - przedwakacyjne spotkanie działającego przy będzińskiej bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze poddali własnej literackiej analizie powieść Amitava Ghoshy "Żarłoczny przypływ", która swoim rozmachem dorównuje światowemu bestsellerowi jakim stał się "Szklany Pałac". Tu jednak autor, cytując wydawcę, odkrył nowe terytorium, przywołał z historii i mitów fascynujące miejsce, inny świat. (...) penetruje również dżunglę, poznaną w znacznie mniejszym stopniu: ludzkiego ducha. To powieść, która bez przerwy stawia jedno pytanie: czy człowiek potrafi prawdziwie ocenić innego człowieka? Ta ksiązka zapowiada się niezwykle obiecująco. Przeczytajcie, sprawdźcie.

Amitav Ghosh - urodził się w Kalkucie w 1956 roku, dorastał i uczył się w Bangladeszu, Sri Lance, Iranie, Egipcie, Indiach i w Wielkiej Brytanii, gdzie na Uniwersytecie Oksfordzkim uzyskał doktorat z antropologii społecznej. Jest uznanym autorem powieści, książek podróżniczych i reportaży. Napisał m.in. Koło rozumu , The Shadow Lines, In an Antique Land i Dancing in Cambodia. Jego poprzednia powieść, Szklany Pałac, to międzynarodowy bestseller, opublikowany w Wielkiej Brytanii w rekordowym nakładzie ponad pół miliona egzemplarzy. Ostatnio wydana powieść, Żarłoczny przypływ (The Hungry Tide) została przetłumaczona na 12 języków. Amitav Ghosh jest laureatem takich nagród jak: francuska Prix Médicis Etranger, indyjska Sahitya Akademi Award, The Arthur C. Clarke Award, oraz the Pushcart Prize. Obecnie dzieli swój czas pomiędzy gościnne wykłady na Harwardzie i domy w Indiach oraz na Brooklynie w Nowym Jorku.

W kilku zdaniach o książce... - Pomiędzy morzem a równinami Bengalu, przy wysuniętym najbardziej na południe fragmencie wybrzeża Indii znajduje się rozległy archipelag wysp. To Sundarban. Nie istnieją tam żadne granice oddzielające słodką wodę od słonej, rzeki od morza, a nawet ląd od wody. Przez setki lat jedynie ludzie bez własnego skrawka ziemi ośmielali się tam osiedlać i jakoś udawało im się przetrwać na tych błotnistych terenach, gdzie władzę sprawują tygrysy - ludojady i krokodyle. To tam na początku zeszłego wieku, pewien Szkot, wizjoner, utworzył utopijną wspólnotę, w której ludzie wszystkich ras, wyznań i klas mogli żyć razem. Mieszkańcy Sundarbanu wierzą, że tylko człowiekowi o prawym sercu, który zapuści się w wodny labirynt wysp, uda się z niego wrócić. Zjawienie się tam Pijali Roy, Hinduski z pochodzenia, ale wychowanej na Amerykankę oraz Kanaja Dutta, wyrafinowanego biznesmena z Delhi, zakłóci delikatną równowagę, jaka tam panuje. Kanaj przyjechał na wyspy na prośbę ciotki, miejscowej osobistości, po raz pierwszy od śmierci wuja, politycznego radykała, który zmarł w tajemniczych okolicznościach po wygaśnięciu lokalnych zamieszek. Kiedy Pija, która bada rzadko występujące rzeczne delfiny, wynajmuje Fokira, dumnego rybaka, jako przewodnika po rozlewiskach, Kanaj zostaje jej tłumaczem. Od tej chwili zaczyna się przypływ.

dyskusyjny klub książki dyskusyjny klub książki  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.