Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Katalog Nowości
www.bedzin.pl
Aktualności Będzińskie
www.starostwo.bedzin.pl
Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Kraszewski Komputery dla bibliotek
Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Biblioteka Narodowa
Akademia Orange dla bibliotek
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna na Facebook
IBUK Libra
Epuap
Powiatowy Informator Kulturalny
Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Bank Podręczników

Pejzaż w malarstwie Adama Śmietany

smietana

W galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie otwarto wystawę malarstwa i rzeźby Adama Śmietany. "Polskie PEJZAŻE" to 24 wystawa artysty. Wcześniej jego prace eksponowane były m.in. w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej, warszawskim hotelu Marriott i Sali Kongresowej.

Wernisaż wystawy odbył się 6 lutego. Podczas spotkania odbył się wieczór poezji Marii Herman, Aleksandry Bekus i Katarzyny Ozgi z sekcji literackiej STKZD. Z kolei Teresa Bober zaprezentowała fragmenty swojej twórczości prozatorskiej.

Adam Śmietana jest przedstawicielem zagłębiowskiej grupy artystów-nieprofesjonalnych. Od kilku lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, uczestniczy w licznych konkursach i plenerach malarskich.

Artysta jest pod urokiem polskiej wsi. Kapliczki, młyny i wiekowe dworki są motywem często pojawiającym się w jego obrazach. Moje malarstwo to tęsknota za Polską szlachetną, bezgrzeszną, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą. Staram się uchwycić zdarzenia, chwile, które przemijają i zostaną tylko wspomnieniem - wyznaje artysta. Inspiruje go twórczość polskich malarzy. Ceni Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Hannę Rudzką Cybisową. Zachwyca go malarskie spojrzenie na pejzaż Jerzego Dudy - Gracza i technika malarska Hasiora.

Malarstwo jest pasją Adam Śmietany, którą realizuje od kilku lat. Maluje różnymi technikami, głównie pastelą, akwarelą i olejem. W kolekcji jego prac obrazów olejnych jest najwięcej. Stosuję technikę wcierania i wycierania farby, dlatego płyta pilśniowa stała się niezbędnym podłożem malarskim - mówi artysta. W kręgu jego zainteresowań twórczych znajduje się także rzeźba. Figurki, głównie świątków, rzeźbi w lipie i drewnie olchowym. W 2008 roku jego rzeźba zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie literacko-plastycznym "Znasz li ten kraj" organizowanym przez STKZD.

Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, USA i Japonii. Jedna z jego prac eksponowana jest w Europejskim Parlamencie w Brukseli.

Na wystawie "Polskie PEJZAŻE" Adam Śmietana prezentuje 28 obrazów i kilka rzeźb. Ekspozycje można oglądać przez cały luty.

ferie ferieferie ferieferie ferieferie ferieferie ferie  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.