przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Katalog Nowości
www.bedzin.pl
Aktualności Będzińskie
www.starostwo.bedzin.pl
Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Kraszewski Komputery dla bibliotek
Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Biblioteka Narodowa
Akademia Orange dla bibliotek
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna na Facebook
IBUK Libra
Epuap
Powiatowy Informator Kulturalny
Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Bank Podręczników

Pejzaż w malarstwie Adama Śmietany

smietana

W galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie otwarto wystawę malarstwa i rzeźby Adama Śmietany. "Polskie PEJZAŻE" to 24 wystawa artysty. Wcześniej jego prace eksponowane były m.in. w Pałacu Kultury w Dąbrowie Górniczej, warszawskim hotelu Marriott i Sali Kongresowej.

Wernisaż wystawy odbył się 6 lutego. Podczas spotkania odbył się wieczór poezji Marii Herman, Aleksandry Bekus i Katarzyny Ozgi z sekcji literackiej STKZD. Z kolei Teresa Bober zaprezentowała fragmenty swojej twórczości prozatorskiej.

Adam Śmietana jest przedstawicielem zagłębiowskiej grupy artystów-nieprofesjonalnych. Od kilku lat aktywnie działa w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, uczestniczy w licznych konkursach i plenerach malarskich.

Artysta jest pod urokiem polskiej wsi. Kapliczki, młyny i wiekowe dworki są motywem często pojawiającym się w jego obrazach. Moje malarstwo to tęsknota za Polską szlachetną, bezgrzeszną, gdzie człowiek żyje w zgodzie z naturą. Staram się uchwycić zdarzenia, chwile, które przemijają i zostaną tylko wspomnieniem - wyznaje artysta. Inspiruje go twórczość polskich malarzy. Ceni Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego i Hannę Rudzką Cybisową. Zachwyca go malarskie spojrzenie na pejzaż Jerzego Dudy - Gracza i technika malarska Hasiora.

Malarstwo jest pasją Adam Śmietany, którą realizuje od kilku lat. Maluje różnymi technikami, głównie pastelą, akwarelą i olejem. W kolekcji jego prac obrazów olejnych jest najwięcej. Stosuję technikę wcierania i wycierania farby, dlatego płyta pilśniowa stała się niezbędnym podłożem malarskim - mówi artysta. W kręgu jego zainteresowań twórczych znajduje się także rzeźba. Figurki, głównie świątków, rzeźbi w lipie i drewnie olchowym. W 2008 roku jego rzeźba zdobyła II miejsce w ogólnopolskim konkursie literacko-plastycznym "Znasz li ten kraj" organizowanym przez STKZD.

Jego obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, USA i Japonii. Jedna z jego prac eksponowana jest w Europejskim Parlamencie w Brukseli.

Na wystawie "Polskie PEJZAŻE" Adam Śmietana prezentuje 28 obrazów i kilka rzeźb. Ekspozycje można oglądać przez cały luty.

ferie ferieferie ferieferie ferieferie ferieferie ferie  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.