Dyskusyjny Klub Książki

Pierwsze w 2009 roku spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI poświecono książce Johna Grishama "Niewinny". John Grisham znany jako autor thrillerów prawniczych Niewinnym po raz pierwszy przedstawia autentyczne wydarzenia. Okazuje się że rzeczywistość jest bardziej dramatyczna niż fikcja literacka.
>Ron Williamson był pierwszym zawodnikiem ze stanu Oklahoma wybranym do głównej ligi baseballowej. Opuścił rodzinne miasteczko, by ścigać marzenia na najsłynniejszych amerykańskich stadionach. Wrócił sześć lat później, ze zwichniętymi marzeniami, niesprawną ręką i złymi nałogami: alkohol, narkotyki, kobiety rozmyły wizję kariery. Pojawiły się oznaki choroby umysłowej. Nie potrafił zagrzać miejsca w żadnej pracy, więc przeprowadził się do matki i spał całymi dniami.
W 1982 roku w miasteczku zgwałcono i zamordowano młodą kelnerkę i przez pięć lat policja nie potrafiła rozwiązać zagadki jej śmierci. Z nigdy niewyjaśnionych powodów podejrzenie padło na Rona Williamsona i jego przyjaciela Dennisa Fritza. W 1987 aresztowano ich i oskarżono o morderstwo.
Bez żadnych dowodów prokurator oparł akt oskarżenia na poszlakach, na zeznaniach więźniów i donosicieli. Dennis Fritz został uznany za winnego i skazany na dożywocie, Ron Williamson skazany na śmierć.
W książce wyraźnie został przedstawiony mechanizm działania policji i prokuratury. Okazuje się, że instytucje te nie są niezawodne i popełniają wiele błędów, wielokrotnie śledztwo przeprowadzane jest w sposób powierzchowny i poszlakowy. Ron Williamson niewinnie skazany spędza w więzieniu przeszło dziesięć lat oczekując na karę śmierci. W podobnej sytuacji jak on, czyli osób skazanych na śmierć a niewinnych jest więcej. Grisham wyraźnie jest przeciwnikiem kary śmierci, gdyż policja i prokuratura nie są nieomylne. Ich decyzje i sądy potrafią zniszczyć życie niewinnego człowieka.