przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Bezpieczeństwo w internecie

zajecia

Młodzież bardzo intensywnie korzysta z najnowszych zdobyczy technologicznych. W tzw. "sieci" spędza wiele czasu. Częściowo jest to podyktowane potrzebą naszych czasów, w których nauczanie zdalne wymaga spędzania wielu godzin przed komputerem. Jednak młodzi ludzie także swoją aktywność pozaszkolną w dużym stopniu koncentrują w mediach społecznościowych, grach komputerowych i całym, szeroko rozumianym wirtualnym świecie. Internet to bardzo dobry wynalazek. Daje ogromne możliwości na polu nauki i wiedzy, rozrywki oraz relacji międzyludzkich. Nie jest on jednak idealny...

Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie poprzez uczestnictwo w spotkaniu zorganizowanym w filii nr 1 "Ksawera" dowiedzieli się jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą wiązać się z niewłaściwym korzystaniem z internetu. Rozmawialiśmy o bardzo groźnej cyberprzemocy, która może mieć realny wpływ na nasze życie. Może powodować wiele problemów, nieszczęść i prawdziwych ludzkich dramatów. Szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty czy uzależnienie od internetu to hasła, za którymi kryje się ogrom zagadnień i problemów, których nie sposób wymienić podczas jednego spotkania. Ważne jest jednak, aby młodzież zdawała sobie sprawę z czym ma na co dzień do czynienia i na jakie sytuacje jest narażona. Podczas zajęć wykorzystane zostały materiały projektu Sieciaki.pl prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na stronie internetowej www.sieciaki.pl można znaleźć bardzo cenne wskazówki. Przekazywane treści są bardzo przystępne dla dzieci i młodzieży. Są dostosowane do młodych ludzi w różnym wieku. Krótkie filmy i proponowane zabawy mają nieoceniony walor edukacyjny. Nasza biblioteka w pracy z dziećmi i młodzieżą od lat korzysta ze specjalnych opracowań wyżej wspomnianego projektu. Zachęcamy wszystkich, także rodziców i nauczycieli do odwiedzania strony internetowej fundacji.

Podczas zajęć były specjalne zadania oraz test, dzięki któremu każdy z uczestników poznał swój "poziom odporności" na internetowe zagrożenia. Aby lepiej poznać i zrozumieć skomplikowany system świata komputerów polecamy książkę Zdzisława Płoskiego pt. "Komputer, internet - encyklopedyczny słownik szkolny" oraz "Koniec epoki kredy" Aleksandra Pezdy.

A czym jest keylogger, phishing, bomba pocztowa i socjoinformatyka? Jakie realne skutki prawne powodują przestępstwa popełnione w wirtualnym świecie? Czym jest i dlaczego tworzymy internetowe "ja"? Na te pytania pomoże odpowiedzieć "Kradzież tożsamości : terroryzm informatyczny: cyberprzestępstwa, internet, telefon, facebook" Tomasza Trejderowskiego. Po tę pozycję warto sięgnąć, aby nabyć wiedzę o pojęciach i mechanizmach, o sposobie działania doskonale przygotowanych specjalistów, którzy świadomie prowadzą niebezpieczne dla nas działania w wirtualnym świecie.


spotkanie spotkanie spotkanie

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.