przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Tysiące książek, setki lat zapisane w słowach, obrazach, zapachu starego papieru i drewna, a wszystko dyskretnie połączone z elementami nowoczesnych technologii w jednych z najpiękniejszych bibliotek Europy, które stały się obiektem odwiedzin uczestników tegorocznego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego.

Czas od 15 do 17 października bibliotekarze z Będzina i Sławkowa spędzili w Pradze, podziwiając i zdobywając wiedzę o znajdującej się w klasztorze Bibliotece na Strahovie, Klementinum, będącej czeską Biblioteką Narodową oraz Miejskiej Bibliotece w Pradze. Prawdziwa uczta dla każdego książkoholika.

Pierwsza z odwiedzanych bibliotek, Biblioteka na Strahovie posiada największy i najbardziej wartościowy księgozbiór w Czechach, liczący sobie ponad 800 lat. Zawiera około 200 000 tomów, w tym 3 000 rękopisów i wiele starodruków i inkunabułów. Zbiory zawierają całą historię piśmiennictwa chrześcijańskiego na Zachodzie oraz literaturę czeską, aż do czasów współczesnych. Biblioteka dzieli się na trzy sale - Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną. Pomiędzy nimi znajduje się Gabinet Osobliwości. Dostępu do sal nie ma, można tylko do nich zajrzeć i zrobić zdjęcia.

Druga na trasie bibliotekarzy była uważana za najpiękniejszą na świecie, biblioteka Klementinum. Mieści się w barokowym budynku, w którym kiedyś funkcjonowało kolegium jezuickie. Po jego likwidacji w XVIII wieku, Klementinum przekształciło się w czeską Bibliotekę Narodową. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech liczy sobie ponad 6,5 miliona woluminów. Wnętrza biblioteki zostały nietknięte od XVIII wieku. Uwagę zwracają freski na suficie, które zostały namalowane przez czeskiego artystę Jana Hiebla. Przedstawiają m.in. jezuickich świętych i patronów uniwersytetu. Z kolei w Sali bibliotecznej zachwyca niezwykła kolekcja ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. W posiadaniu Klementinum jest m.in. kolekcja kodeksów średniowiecznych ofiarowanych w 1336 roku przez króla czeskiego Karola I uniwersytetowi w Pradze, zbiory manuskryptów obejmujące m.in. kodeks wyszehradzki z końca XI wieku, martyrologium Kunegundy - opatki klasztoru Św. Jerzego na zamku praskim z 1312 r. oraz Velislai biblia picta z pierwszej połowy XIV wieku. Biblioteka posiada również największe w Europie środkowo-wschodniej zbiory materiałów do studiów slawistycznych z zakresu historii, filozofii, lingwistyki, literatury, etnologii, stosunków politycznych, socjologii i sztuki.

Trzecia z poznanych bibliotek to Miejska Biblioteka w Pradze, w której uwagę przykuwa książkowa studnia, jedna z licznych rzeźb artysty Mateja Krena. Biblioteka została powołana do życia w 1891 roku, decyzją rady miejskiej jako Publiczna biblioteka gminna królewskiego miasta stołecznego Pragi. Od roku 1903 jej główny gmach znajduje się na placu Mariackim, choć obecny budynek biblioteki zbudowano dopiero w połowie lat dwudziestych XX wieku. Biblioteka w swoich zasobach posiada ponad 2,2 mln pozycji (dane z 2006 r.)

Trzy różne biblioteki, otoczone książkami, regałami, historycznymi śladami przeszłości, pięknymi ozdobami i przestrzenią otwarta na ludzi. Prawdziwa uczta dla czytelników i każdego bibliotekarza. Dla tych uczestniczących w tegorocznym Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego z pewnością była to najbardziej wykwintna bibliotekarska uczta, której dopełnieniem było piękno Pragi.


Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.