przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Czy znasz swoje miasto" - zajęcia z edukacji regionalnej

Czy znasz swoje miasto

W programie działań edukacyjnych i kulturalnych przygotowywanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie ważna jest oferta, która zakłada poznawanie i podtrzymanie dziedzictwa kulturowego w regionie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Edukacja regionalna traktowana przez bibliotekarzy, jako inspiracja do działań twórczych, koniecznych przy tworzeniu, odszukiwaniu i zachowywaniu tożsamości jest przygotowaniem do bycia świadomym i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.

W ramach realizacji zadań z edukacji regionalnej Czytelnia Główna będzińskiej książnicy prowadzi warsztaty historyczno-topograficzne "Czy znasz swoje miasto". Ich celem jest rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej oraz rozwijanie wiedzy o historii regionu w powiązaniu np. z tradycjami własnej rodziny. Podczas grudniowego spotkania, które odbyło się 3 grudnia br. biblioteka gościła młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie. Warsztaty podzielone zostały na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie poznali historię związaną z granicą polsko-czeską, która na przełomie XIII i XIV wieku przebiegała przez rzekę Czarna Przemsza nieopodal będzińskiego zamku, próbując przy tym znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Będzin przez wieki był miastem pogranicza?. Omówiono też pokrótce ważne obiekty historyczne i przemysłowe Będzina, po to by w drugiej, praktycznej części warsztatów młodzież mogła samodzielnie opracować wybrany przez siebie obiekt. Wykorzystując dostępną w czytelni literaturę przedmiotu, plan miasta oraz wiedzę dostępną w Internecie uczniowie opracowali, a następnie zaprezentowali pozostałym uczestnikom warsztatów wiedzę na temat Kolumny Jana III Sobieskiego, murów miejskich, Pomnika Bohaterów Getta Będzińskiego, Obelisku "Pamięci więźniów podobozu oświęcimskiego Haaga w Łagiszy zamordowanych w latach 1941-1945", Kościoła pw. Św. Katarzyny, Elektrociepłowni "Będzin", Synagogi Mizrachi.

Na koniec spotkania zaproszono uczniów do zapoznania się z wystawą "Polacy i Literacka Nagroda Nobla", która została przygotowana w oparciu o zbiory będzińskiej biblioteki z okazji przyznania w październiku tego roku Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.


Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto Czy znasz swoje miasto

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.