Dkk: Fight club czyli odpowiedź zawiedzionego konsumpcjonisty

12 grudnia w MiPBP w Będzinie odbyło się ostatnie w roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. W przedświąteczną atmosferę szaleństwa wprowadzono dla równowagi dyskusje dotyczącą powieści Chucka Palahniuka "Fight Club".
W ocenie klubowiczek "Podziemny krąg" nie należy do gatunku literatury łatwo przyswajalnej, czytanej jednym tchem i dla przyjemności. Palahniuk podobnie jak w innych swoich książkach próbuje tu piętnować aktualne problemy społeczne. Tym razem jest to powszechny konsumpcjonizm . Być czy może mieć? Co jest ważniejsze? I czy można mieć i jednocześnie w pełni żyć? Wizja prezentowanej przez autora rzeczywistości to degradacja świata, w którym przestają obowiązywać jakiekolwiek wartości. Przyjaźń, piękno, szacunek dla człowieka i jego pracy ulega zniszczeniu. Zastępuje go ogólny i wszechobecny chaos, a człowiek zamyka się iw sobie i na innych ludzi.
Odbioru książki nie ułatwił klubowiczom styl pisarski Palahniuka. On sam określa go jako "minimalistyczne podejście". Dla czytelnika oznacza to zmierzenie się z tekstem z ograniczonym słownictwem, krótkimi urywanymi zdaniami, licznymi powtórzeniami i całym mnóstwem czasowników zastosowanych w miejsce przymiotników.
Książka "Podziemny krąg" znalazła wśród członków DKK zarówno zdeklarowanych przeciwników tego typu literatury, jak i osoby, które choć przyznały, że trudno im było przebrnąć przez książkę , doceniają kunszt pisarski Chucka Palahniuka i zaangażowanie jego prozy w rzeczy ważne i istotne dla przyszłości świata, naszej przyszłości. Może jedynie sposób prezentowania problematyki nie do końca zachwyca.
Na podstawie powieści "Podziemny krąg" nakręcono film z Bradem Pittem i Edwardem Nortonem w rolach głównych.
Kolejne spotkanie będzińskiego DKK odbędzie się w styczniu 2008 roku.

