przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Będzin. Historie zaginionych światów

660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

Hinko zwany Ethiopusem, pierwszy wójt Będzina, Mikołaj Kornicz Siestrzeniec, drugi po Wierniku, znany XV wieczny burgarbia będzińskiego zamku, który Będzin otrzymał w nagrodę za zasługi w walce z Krzyżakami, kardynał Hipolit Aldobrandini późniejszy papież Klemens VIII, który przebywał w parafii św. Trójcy przy okazji będzińsko-bytomskich paktów, książę Neuburga palatyn Ottheinrich (Otto Henryk) i jego nadworny malarz Mathiasa Gerunga, który uwiecznił Będzina w 1536 roku podczas podróży do Krakowa czy hetman Stefan Czarnecki to tylko niektóre z osób, które przebywały na będzińskim zamku. W jego murach gościł również król polski Henryk Walezy (1574 r.), w 1683 roku w drodze pod Wiedeń u podnóża miast stacjonowało wojsko Jana III Sobieskiego, a w 1697 na zamku gościł August II Mocny.

To tylko niewielki wycinek wiedzy, jaką historyk, dr Dariusz Majchrzak próbował uporządkować wśród mieszkańców Będzina podczas wykładu "Będzin. Historie zaginionych światów", który odbył się 14 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Wykład, w którym uczestniczyli m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowano w ramach projektu "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" Stowarzyszenia Filary Kultury. Inspirowany jubileuszem 660-lecia praw miejskich Będzina projekt ma inspirować mieszkańców miasta do nieustannego wzbogacania wiedzy na temat jego przeszłości, historii miejsc i osób z nim związanych do aktywnego czerpania z dziedzictwa Będzina na szlaku jego pomników i zabytków. Do świadomego zgłębiania historii miasta na tle najważniejszych wydarzeń w dziejach kraju.

Projekt "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" wpisuje się w sferę działań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Został dofinansowany przez miasto Będzin z dotacji na realizację zadania publicznego w zakresie kultury.


660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina 660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.