przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Jaskiniowiec i będziński Dyskusyjny Klub Książki zapraszają

Dyskusyjny Klub Książki

18 kwietnia o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbędzie się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Entuzjaści czytania i dyskutowania będą recenzować powieść kryminalną norweskiego pisarza, wyróżnionego Nagrodą Rivertona, Jorna Liera Horsta pt. "Jaskiniowiec".

Podczas marcowego spotkania klubowiczów DKK inspirował Michał Olszewski i jego powieść "#upał", opartej na kanwie tragicznego wydarzenia, które zdarzyło się i nadal zdarza w rzeczywistości. Idąc tym tokiem myślenia - część klubowiczów doszło do wniosku, że powieść staje się próbą odpowiedzi na pytanie dlaczego do niego doszło.

Rozkładając tekst na mniejsze składniki można uznać, że jest to powieść o uzależnieniach, pracy dziennikarskiej, chaosie informacyjnym, kryzysie tożsamości. Pierwsze sto stron książki czyta się szybko, autor posługuje się krótkimi zdaniami, skacze z tematu na temat, poznajemy codzienne życie Feja, uznanego dziennikarza portalu internetowego. Tempo stopniowo spowalnia, gdy bohater zaczyna rozmyślać o sobie. Owo wejrzenie w głąb siebie jest powierzchowne, przerywane dzwonkami telefonu, nieustannym zerkaniem na strony internetowe. Fej, jest popularny w Internecie, ma bardzo dużo lajków i udostępnień. Dla niego nuda jest niedopuszczalna, nieustannie musi się coś dziać, informacje powinny się zmieniać, jak w kalejdoskopie i sztucznie stymulować emocje. W jego głowie panuje zamęt, nie odczuwa braku silnych więzi rodzinnych i społecznych, zagubił własną tożsamości, pojęcia i wartości dostosowuje do swoich potrzeb, jego głównym celem w życiu jest utrzymanie prestiżu i sławy.

Fej to tragiczna postać, ale jeszcze bardziej przerażający jest obraz społeczeństwa. Zanik duchowości, relatywizm etyczny, hipokryzja, cynizm, ekshibicjonizm Internetowy, lenistwo intelektualne, egoizm, samotność, manipulowanie zachowaniami, agresja, głębokie przekonanie, że zawsze ma się racje są cechami charakterystycznymi dla ludzi żyjących w obecnym świecie. Świecie, który postrzegany jest nie dzięki własnemu doświadczeniu, lecz poprzez informacje uzyskane w mediach, co powoduje, że rzeczywistość staje się zniekształcona. Powieść Olszewskiego jest przede wszystkim diagnozą wysokorozwiniętego społeczeństwa i studium kondycji człowieka, który w natłoku informacji całkowicie się zagubił i stracił swoją podmiotowość.

Oj, tragiczny ten Fej a my razem z nim. Jeśli komuś po przeczytaniu "#upału" przyjdzie do głowy myśl - mnie to nie dotyczy - a czyta ten tekst, więc korzysta z Internetu, głęboko się myli. Wymienione problemy w mniejszym lub większym stopniu dotyczą nas wszystkich.

Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki Dyskusyjny Klub Książki

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.