Dkk: "Podróże z Herodotem" i "Osobowość ćmy"

19 września o godz. 17.00 w klubie "Pod Sową" odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie DYSKUSYJNEGO KLUBU KSIĄŻKI.
Tym razem klubowicze skoncentrowali się na literaturze polskiej. Dyskusje inspirowały dwie różniące się pod niemal każdym względem książki: "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego oraz "Osobowości ćmy" Katarzyny Grocholi.
Zaskoczył nas chłód końcówki tego lata. Jednak podczas naszego spotkania DKK temperatura i atmosfera przypominała upalne lipcowe dni. Taki efekt wywołała powieść Katarzyny Grocholi "Osobowość ćmy" i reportaże Ryszarda Kapuścińskiego "Podróże z Herodotem". Klubowicze wybrali te dwa wydawnictwa na ostatnim przed wakacyjnym spotkaniu. Wybór okazał się trafny. Różne gatunkowo i treściowo pozycje stały się znakomitą lekturą wakacyjną.
"Osobowość ćmy" Grocholi wpisuje się w nurt literatury kobiecej. Główną postacią powieści jest młoda dziewczyna Buba, która swoja postawą uświadamia, że najważniejszy dla człowieka jest świat uczuć i to on kształtuje otaczającą rzeczywistość. Powieść charakteryzuje się żywą narracją, prostym i zrozumiałym stylem, co powoduje łatwość w odbiorze. "Osobowość ćmy" można polecić podróżującym. Pozwala zapomnieć o codzienności, a jednocześnie zmusza do refleksji nad głębszym sensem relacji międzyludzkich, miłości i przyjaźni.
Podróż jest motywem drugiej omawianej na spotkaniu książki. Reportażysta Ryszard Kapuściński w swoich "Podróżach z Herodotem" rozpatruje w aspekcie horyzontalnym i wertykalnym. Autor odwiedza współcześnie takie kraje jak Indie, Chiny, zwiedza Arfykę. W podróży towarzyszy mu książka Herodota "Dzieje". Dzięki niej Kapuściński odbywa również w "głąb", podróż kulturowo-historyczną. Niezwykle interesujące są opinie Kapuścińskiego, które wynikają z konfrontacji dwóch światów - tego przeszłego i tego teraźniejszego. Również dociekliwe poszukiwania odnoszące się do osobowości Herodota, jego życia i pracy nad "Dziejami", pozwalają nam odkryć i poznać z odmiennej strony tego starożytnego badacza i historyka.


