przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Pasowanie na Czytelnika

Pasowanie na czytelnika

Organizowane w
będzińskiej książnicy
Pasowanie na Czytelnika to mająca wieloletnią tradycję uroczystość. Po raz pierwszy została zorganizowana w 1985 roku i od tego momentu w grono czytelników zostało przyjętych 1274 milusińskich. Tegoroczna uroczystość miała więc charakter XX jubileuszu. Została zorganizowana 2 grudnia.

Na pasowanie zostało zaproszonych ponad 100 najmłodszych miłośników książek. Przybyłym gościom towarzyszyli rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo. W bibliotece czekało na nich sporo atrakcji. Pierwszą z nich był - mistrzowski! - występ grupy tanecznej BREG BOYS z Ośrodka Kultury w Będzinie prowadzonej przez Aleksandra Kulika. Tancerze swymi niemal akrobatycznymi popisami zachwycili zarówno dzieci jak i dorosłych.

Po występie milusińscy dowiedzieli się skąd wywodzi się zwyczaj i tradycja pasowania i jakie obowiązki spoczną na nich, gdy zostaną "rycerzami książek".

Niewątpliwą atrakcją uroczystości było spotkanie na "żywo" z pisarką Barbarą Gawryluk, która przybyła na spotkanie prosto z krakowskiego radia, gdzie na co dzień pracuje.

Pisarka opowiedziała jak to się stało, że zaczęła pisać książki, o tym jak pisze się książki dla najbardziej wymagających czytelników - dzieci, skąd czerpie pomysły do pisania i kiedy tworzy się jej najlepiej. Zaprezentowała każdą ze swych napisanych książek. Opowiedziała także parę słów o swej dziennikarskiej pracy, zaprezentowała warsztat pracy reportera radiowego - mikrofon, kostkę i dyktafon.

Pasowanie na czytelnika

Niezłą frajdę sprawiła po dzieciom zorganizowana mini konferencja, podczas której mogły zadawać pytania. Najbardziej dzieciaki - zwłaszcza pierwszoklasistów - intrygowało "jakimi literkami pisze pisarz - pisanymi czy drukowanymi", "czy łatwo pogodzić pracę w radio i pisanie książek", "jak długo pisze się książkę". Padło również pytanie dotyczące ilości napisanych książek oraz najbliższych planów pisarskich autorki.

Po złożeniu przez dzieci ślubowania przyszedł czas Pasowania na Czytelnika Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej. Dokonał tego Dyrektor placówki wręczając każdemu czytelnikowi "pamiątkowy akt pasowania" oraz książkę "Kaktus dobry pies" autorstwa Barbary Gawryluk. Dodatkową frajdą był otrzymany plan lekcji, naklejki oraz odblaskowa plakietka smoka Benduszka ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Będzinie. Pasowanie na czytelnika A po spotkaniu wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek do klubu, gdzie na dzieci czekała pisarka chętnie rozdająca dedykacje, wpisy i autografy. Dzieci z kolei mogły wpisać się do kroniki biblioteki i złożyć podpis w pamiątkowej księdze - co z wielką ochotą czyniły!

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.