przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Promocja książki "Tygrysica" Karoliny Ciernickiej

Karolina Ciernicka

24 kwietnia w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie autorskie z KAROLINĄ CIERNICKĄ, która zaprezentowała najnowszą książkę pt. "Tygrysica". To, jak zapewnia dr Katarzyna Krzan z wydawnictwa internetowego e-bookowo wydającego książki Karoliny Ciernickiej, powieść obyczajowa z tłem historycznym. Jej akcja została osadzona w czasach średniowiecznych i ukazuje mentalność oraz zwyczaje mieszkańców ziem polskich w pierwszych wiekach po przyjęciu chrześcijaństwa.

Tytułową bohaterką, nazywaną przez wielu kronikarzy "Tygrysicą", jest Agnieszka Babenberg, żona księcia Władysława II, zwanego Wygnańcem. Autorka, z zawodu historyk, uznała że postać tej polskiej władczyni jest nieprawdopodobnie ciekawa, jednak zbyt mało znana. Energiczna, ambitna i niezwykle dumna ze swojego pochodzenia (była córką margrabiego austriackiego Leopolda III Świętego) Agnieszka Babenberg zawdzięcza to ponoć kronikarzom, w obrazach których była krytykowana i przedstawiana w niezbyt dobrym świetle. Zarzucano jej, m.in. że przyczyniła się do wygnania swojego męża, ponieważ od początku swojego panowania, chcąc doprowadzić do zjednoczenia Polski starała się namówić Władysława II do radykalnych rozwiązań względem jego przyrodnich braci.

Powieść, pełna epokowych wydarzeń, charakterystycznych dla średniowiecza w ciekawy sposób ukazuje budzącą się wiarę chrześcijańską, związane z nią krucjaty i wyprawy krzyżowe, zwyczaje rycerstwa i charakterystyczne dla epoki obrzędy, które zachęcają do dalszych poszukiwań i badań historii tamtych, jakże burzliwych czasów. Na kartach powieści wnikliwy czytelnik odnajdzie także wątki związane z ziemią będzińską, z którą związana jest autorka "Tygrysicy". Pochodząca z Dobieszowic Karolina Ciernicka, od kilkunastu lat mieszka w będzińskiej dzielnicy Grodźcu i jak przyznała podczas spotkania w bibliotece, bardzo zależało jej na umieszczeniu wątku jej rodzinnych ziem na łamach powieści. Stąd opisy lasów sosnowych dwunastowiecznego Będzina, nawiązania do Wojkowic i Bobrownik, a wszystko w kontekście historycznych wydarzeń oraz burzliwych dziejów uczucia Adelajdy i Bronisza Miecznikowskiego, głównych bohaterów książki.

"Tygrysica" jest trzecią, najnowszą publikacją Karoliny Ciernickiej. Wcześniejsze, "Baśnie opowiedziane przez księżyc" oraz "Księżycowe baśnie" adresowane do młodego czytelnika, zostały wydane w formie e-booków przez Wydawnictwo internetowe e-bookowo.pl. Spotkanie promujące najnowszą książkę Karoliny Ciernickiej zorganizowano w będzińskiej bibliotece pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.

Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka Karolina Ciernicka

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.