przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Baśniowa Noc z Andersenem w będzińskiej bibliotece

noc z andersenem

W ostatni piątek marca Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie stała się królestwem księżniczek, małych syrenek, Calineczek oraz wielu innych baśniowych postaci, które wspólnie z dziećmi spędziły noc na urodzinowej zabawie zorganizowanej na cześć Hansa Christiana Andersena. Wszystko za sprawą międzynarodowej imprezy czytelniczej dla dzieci pt. "Noc z Andersenem", którą będzińska biblioteka zorganizowała już po raz 13.

Zaproszenie do udziału w tegorocznej zabawie przyjęło 80 dzieci, na które czekało wiele atrakcji i niespodzianek przygotowanych przez bibliotekarzy oraz animatorów kultury z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie. Zabawy inspirowane twórczością duńskiego baśniopisarza niezmiennie zachęcają, bowiem, do odkrywania i doświadczania przyjemności jakie płyną z bawienia się tekstem literackim.

W tym roku "Noc z Andersenem" w Teatrze Dzieci Zagłębia, gdzie dzieci zostały zaproszone na spektakl przedpremierowy pt. "Calineczka". Potem kolorowy urodzinowy korowód przeszedł ulicami Będzina, by dotrzeć do biblioteki, centrum dowodzenia baśniową nocą. Tu w krainę Andersena przenieśli uczestników nocnego świętowania przyjaciele dzieci i biblioteki: Sebastian Szaleniec - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Daria Paterek - Wiceprezydent Miasta Będzina, Anna Rozbrój - Skarbnik Miasta Będzina, Krzysztof Dudziński - Przewodniczący Rady Miejskiej Będzina, Roman Goczoł - Naczelnik Wydziału Oświaty, Violetta Mikuła - Dyrektor Muzeum Zagłębia w Będzinie, Teresa Waluszczyk - Dyrektor Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie, podkom. mgr inż. Paweł Łotocki - Oficer Prasowy Komendy Powiatowej Policji, Patrycja Gruca-Hołota - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie, Marta Sowińska-Kłosowska - Redaktor Naczelny "Aktualności Będzińskich" oraz Patrycy Hauke - aktor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie.

Ponownie w tym roku będzińską bibliotekę i jej gości odwiedził H. CH. Andersen, w którego rolę wcielił się Waldemar Musiał z Teatru Lalki i Aktora "Arena" w Będzinie. Wspólnie z dziećmi udał się do wehikułu czasu zbudowanego przez animatorów Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, którym przenieśli się do Danii roku 1805. Wiele emocji wywołała kolejna podróż, tym razem taneczna, w którą zaprosili młodych czytelników instruktorzy tańca irlandzkiego z zespołu Galway: Katarzyna Łozińska, Marzena Wojdyla i Tomasz Rusinow. Doskonałą zabawą okazało się spotkanie z szalonymi muzykami ze Stowarzyszenia Artystów Spectrum, Miłoszem Konarskim i Romanem Hylą.

Podczas tegorocznej Nocy z Andersenem nie zabrakło w będzińskiej bibliotece tradycyjnych spacerów po magazynach, w których królował wodny świat Neptuna oraz urodzinowego korowodu do drzewka Pana Andersena, na którym zawieszone zostały urodzinowe życzenia dla ulubieńca dziecięcych baśni.

"Noc z Andersenem" jest przedsięwzięciem międzynarodowym organizowanym z inicjatywy Klubu Bibliotek Dziecięcych Stowarzyszenia Bibliotekarzy i Pracowników Informacji w Czechach. Obchodzona jest 2 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Książki Dziecięcej. Data wiążę się z osobą największego baśniopisarza dziecięcego Hansa Christiana Andersena, który urodził się 2 kwietnia 1805 roku w Danii. Dla uczczenia osoby pisarza i jego twórczości Międzynarodowe Kuratorium do Spraw Książek dla Dzieci (IBBY) w 1967 roku dzień urodzin pisarza wyznaczyło dniem obchodów Światowego Dnia Książki Dziecięcej. W tegorocznej "Nocy z Andersenem", która organizowana byłą w 1 500 miejscach na świecie uczestniczyło w sumie 90 tysięcy dzieci i dorosłych.

W tym roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie podczas organizacji "Nocy z Andersenem" mogła liczyć na pomoc i wsparcie darczyńców, sponsorów i przyjaciół dzieci, wśród których znaleźli się:

 • Prezydent Miasta Będzina, Łukasz Komoniewski, który objął Patronat Honorowy nad wydarzeniem i przekazał pamiątkowe dyplomy dla wszystkich uczestników
 • Urząd Miejski w Będzinie, który przekazał upominki
 • sklep Kaufland w Będzinie, który przekazał bony na zakup artykułów spożywczych
 • Firma BAT PROFI z Będzina, która ufundowała słodki poczęstunek
 • Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, który udostępnił rekwizyty i potrzebne dekoracje
 • Ośrodek Kultury w Będzinie, który pomógł w transporcie scenografii i rekwizytów
 • Wypożyczalnia Strojów dla dzieci i dorosłych działającej przy Ośrodku Kultury, która po raz kolejny udostępniła stroje dla bibliotekarzy
 • oraz dyrektor będzińskiej biblioteki, Krzysztof Malczewski, który ufundował dla dzieci egzotyczną czekoladowo-owocową fontannę.

Wszystkim serdecznie dziękujemy i mamy nadzieję do zobaczenia już w przyszłym roku.

Film na temat imprezy


noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem noc z andersenem

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.