przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie z bajką i jej autorem

Spotkanie z bajką i jej autorem

Z okazji obchodzonego wczoraj Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania dziś w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się spotkanie autorskie z poetką i autorką bajek dla dzieci, Bogusławą Tutajewicz.

Pani Bogusława Tutajewicz jest mieszkanką Sosnowca i tu realizuje swoje literackie pasje, których efektem są m.in. trzy książki dla dzieci: "O psach, kotach i słońcu, o le!", "Don Dziel i czajka Majka" oraz "Wróbel Alo, czajka Majka i turystyczna bajka". Autorka chętnie spotyka się z młodymi czytelnikami i prezentuje im swoje książki. W bibliotece w Będzinie spotkała się z uczniami klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie. Opowiadała o swoich pasjach, ulubionych autorach z dzieciństwa oraz swojej najnowszej książce, której bohaterem są oczywiście pomysłowe ptaszki, które odwiedzają ciekawe miejsca w naszym regionie. Każdy uczestnik spotkania wykonał przepiękny rysunek nawiązujący do wierszy Pani Bogusławy Tutajewicz i otrzymał autograf do nabytej przez siebie książki.

Podczas wizyty w bibliotece dzieci zapoznały się także z księgozbiorem oddziału dla dzieci i młodzieży, którego różnorodność zaskoczył dzieci, odwiedziły wypożyczalnię dla osób dorosłych, czytelnię prasy, a także dwa miejsca spotkań jakimi są Galeria klubu "Pod Sową" oraz sala widowiskowa.

Ufamy, że dzieciom się w bibliotece podobało i będą często odwiedzać bibliotekarzy i wypożyczać stęsknione za czytelnikami książki.


więcej informacji

dodano: 30-09-2021
Wszystko o ziołach i miodzie

Wszystko o ziołach i miodzie

Bardzo pozytywnym zjawiskiem jest aktualny trend "powrotu do korzeni" i to w dosłownym znaczeniu, bowiem korzenie, kwiaty i inne surowce lekarskie towarzyszą człowiekowi od dawien dawna. Czwartek w będzińskiej książnicy zdecydowanie należał do miłośników ziół i zielarstwa. Zainteresowani tą tematyką uczestnicy spotkania mieli doskonałą okazję przepytać na okoliczność jak wzmocnić nasz organizm naturalnymi substancjami zaproszonego specjalistę w tej dziedzinie, a więc "Pana Ziółko" - Adama Opokę, który prowadzi sklep zielarsko-medyczny. O cudownych właściwościach miodu opowiadali Beata Jaworska-Niedbała oraz Tomasz Suchocki ze Śląskiego Związku Pszczelarskiego - Koło w Będzinie. Miód to wyjątkowy produkt, stosowany na co dzień pozwala uchronić nas przed wieloma dolegliwościami. W czasie choroby w zwiększonych dawkach potrafi skutecznie wspomagać leczenie. Specjalnie dla naszych uczestników została przygotowana degustacja miodów. Niewątpliwie ciekawość zebranych wzbudziły prezentowane plastry, zbudowane z pszczelego wosku, które to służą dzielnym i pracowitym pszczołom jako spiżarnia do przechowywania miodu, do przechowywania pyłku kwiatowego oraz jako inkubator do wychowu młodych pszczół.

A wszystko to by chronić zdrowie i cieszyć się leczniczymi produktami, w które wyposażyła nas Matka Natura. Komu mało informacji, tego zapraszamy do czytelni w będzińskiej książnicy, w której zostały zaprezentowane liczne publikacje, książki poświęcone tematyce ziołolecznictwa


więcej informacji

dodano: 28-09-2021
Malować emocjami

wernisaż

W dzisiejszym wernisażu uczestniczyli: Sebastian Szaleniec - Starosta Będziński, Anna Drzewiecka - II Wiceprezydent Miasta Będzina oraz Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie w osobach Patrycja Gruca - Hołota - dyrektor oraz Kamil Dybich - zastępca dyrektora. Swoje prace zaprezentowali Państwo: Marzena Radzimska, Arkadiusz Kaczmarczyk oraz uczestniczący osobiście Alfred Walczak. Wśród eksponowanych dzieł pojawiły się również prace nieżyjącego j uż Pana Józefa Kaczmarka.

Kilka słów o naszych artystach:

Arkadiusz Kaczmarczyk specjalizuje się w martwej naturze i architekturze. Częstym motywem jego prac są zamki, młyny oraz domy. W swojej sztuce wykorzystuje różnego rodzaju techniki.

Marzena Radzimska jest osobą utalentowaną, a zarazem bardzo skromną. Posiada duży potencjał, który skrywa w sobie i nie pozwala mu się rozwijać. Ulubionym motywem jest przyroda. Najczęściej do wykonywania prac używa suchych i olejnych pasteli.

Alfred Walczak - jego artystycznym talentem malowanie krajobrazów. Wykorzystuje w tym celu farby oraz pastele. Jego płótna przenoszą nas w malowniczy świat kolorów, cieni i blasków. Bierze udział w licznych warsztatach i wystawach, a także jest laureatem wielu nagród.

Śp. Józef Kaczmarek - jego prace malowane były z fotograficzną dokładnością. Przenosiły nas w rzeczywisty, a także bajkowy świat pełen ekspresji i dynamiki. Wykorzystywał w sowich pracach różnorodne narzędzia - farby, kredki, suche pastele. Ukazywał nam piękną martwą naturę, architekturę oraz krajobrazy. Z pewnością można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że prezentowane prace są ponadczasowe.

Na wszystkich uczestników wernisażu, w tym licznie przybyłych podopiecznych DDPS w Będzinie, czekał słodki poczęstunek, który umilił gościom będzińskiej książnicy wspólnie spędzony czas. Wystawa będzie prezentowana do końca października br. w "Klubie Pod Sową", znajdującym się w budynku głównym Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Zapraszamy!


więcej informacji

dodano: 28-09-2021
Zielony Klub Młodego Odkrywcy - wracamy z wakacji!

Klub Młodego Odkrywcy

"Co by było gdyby... człowiek nie jadł roślin?". Takie nurtujące pytanie zadali sobie uczestnicy Klubu Młodego Odkrywcy. Co takiego mają w sobie rośliny? Jakie produkty z nich powstają? Jakie najdziwniejsze przypadki w ich roślinnym świecie spotkamy? Pytania mnożyły się i kłębiły, a to wszystko za sprawą niesamowitości królestwa roślin. Pomocne w edukacji były książki pt."Skąd się bierze jedzenie?", "Przekroje. Owoce i warzywa" autorstwa Agnieszki Sowińskiej oraz "Botanicum" Katherine J. Willis z bogatymi ilustracjami Katie Scott. Dopełnieniem zajęć było przygotowanie fasolki do wzięciu udziału w eksperymencie "Życie fasolki", który dzieci będą mogły samodzielnie kontynuować w domu oraz wykorzystanie skrobi ziemniaczanej oraz octu owocowego w mniej codzienny i spożywczy sposób. Bo warto poznawać rośliny nawet z tej nieco bardziej szalonej strony.


więcej informacji

dodano: 28-09-2021
X edycja Narodowego Czytania 2021 - "Moralność Pani Dulskiej"

Dyskusyjny klub książki

Wielkimi krokami zbliża się coroczne święto miłośników polskiej literatury, którym jest Narodowe Czytanie, cieszące się zainteresowaniem na terenie całego kraju.

Nie inaczej będzie w Będzinie, gdzie od początku organizacji Narodowego Czytania w kraju Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie dokłada wszelkich starań w organizację oraz animację wydarzenia w naszym mieście.

Podczas tegorocznej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania będziemy prezentować dzieło Gabrieli Zapolskiej - "Moralność Pani Dulskiej".

Wspólne czytanie wybranych fragmentów dramatu rozpoczniemy już w najbliższą sobotę - 4 września o godzinie 16.00 w gościnnych progach dworcowego patio przy placu Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej w Będzinie. Jak co roku na wszystkich uczestników wydarzenia będzie czekać pamiątkowy egzemplarz prezentowanego dzieła literackiego, który można wzbogacić o wyjątkowy stempel potwierdzający udział w jubileuszowej, dziesiątej edycji Narodowego Czytania.

Zapraszamy serdecznie do wspólnej literackiej uczty i obejrzenia zwiastunu zapowiadającego wydarzenie pod poniższym linkiem:

Zapowiedźdodano: 31-08-2021
Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny klub książki

Sierpniowe spotkanie będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się w Cafe No.13, mieszczącej się na dworcu kolejowym. Wyśmienita kawa i herbata oraz wszelkiego rodzaju słodkości zawsze sprzyjają rozmowie, zwłaszcza o literaturze.

Tym razem dyskusja klubowiczów dotyczyła powieści "Saturnin", czeskiego pisarza Zděnka Jirotki. Tytułowy Saturnin jest dość niezwykłym służącym, ponieważ prócz wykonywania prac właściwych tej profesji, swój zawód traktuje jak przygodę. Stąd wynika jego nietypowe zachowanie, które z jednej strony wikła jego pana w kłopoty, a z drugiej ratuje go z różnych opresji. Pozostałe postaci powieści również są wyraziste, a ich wady i przywary są powodem śmiesznych sytuacji. W książce Zděnka Jirotki znajdziemy zabawne, a zarazem niezwykle celne dygresje i historie na temat czerpania radości z życia, literatury kobiecej i dla młodzieży, nietypowej terapii osób chorujących na depresję i inne. Lekka powieść komediowa okazała się dobrym wyborem na czas wakacji.dodano: 27-08-2021
Książki online dla każdego

Plakat Ibuk Libra

"Książki online dla każdego". Zadanie finansowane w ramach II edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego na rok 2021. Wraz z początkiem wakacyjnego sierpnia będzińska książnica uzyskała dostęp do odpowiednich serwisów (Legimi, IBUK Libra (PWN) oraz Ebookpoint BIBLIO (Helion)), dzięki którym będzie możliwy użytkowanie online książek w wersji elektronicznej - ebooków.

Zachęcamy do skorzystania z tej formy czytania, bowiem każdy znajdzie tu coś do poczytania online, kiedy chce i gdzie chce - na swoim komputerze, tablecie bądź smartfonie.

Udostępnianie kodów na danej platformie prowadzi Wypożyczalnia Główna będzińskiej książnicy tylko dla zarejestrowanych czytelników. Po odbiór kodów można zgłosić się osobiście lub także drogą mailową. Korzystając z komunikacji mailowej należy w wiadomości podać obowiązkowo imię i nazwisko oraz numer karty czytelnika.

Liczba kodów, które będą co miesiąc na nowo rozdawane pozostaje ograniczona, więc obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy! Przypominamy - dostęp do kodów mogą uzyskać tylko zarejestrowani czytelnicy.

Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z bibliotekarzami pracującymi w Wypożyczalni Głównej, mieszczącej się w budynku głównym MiPBP w Będzinie:

nr tel.: 32 267-48-87, e-mail: wypozyczalnia@biblioteka.bedzin.pl


więcej informacji

dodano: 04-08-2021
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  » 

Ilość aktualności w bazie: 89

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.