przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

Tysiące książek, setki lat zapisane w słowach, obrazach, zapachu starego papieru i drewna, a wszystko dyskretnie połączone z elementami nowoczesnych technologii w jednych z najpiękniejszych bibliotek Europy, które stały się obiektem odwiedzin uczestników tegorocznego Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego.

Czas od 15 do 17 października bibliotekarze z Będzina i Sławkowa spędzili w Pradze, podziwiając i zdobywając wiedzę o znajdującej się w klasztorze Bibliotece na Strahovie, Klementinum, będącej czeską Biblioteką Narodową oraz Miejskiej Bibliotece w Pradze. Prawdziwa uczta dla każdego książkoholika.

Pierwsza z odwiedzanych bibliotek, Biblioteka na Strahovie posiada największy i najbardziej wartościowy księgozbiór w Czechach, liczący sobie ponad 800 lat. Zawiera około 200 000 tomów, w tym 3 000 rękopisów i wiele starodruków i inkunabułów. Zbiory zawierają całą historię piśmiennictwa chrześcijańskiego na Zachodzie oraz literaturę czeską, aż do czasów współczesnych. Biblioteka dzieli się na trzy sale - Salę Teologiczną, Salę Filozoficzną. Pomiędzy nimi znajduje się Gabinet Osobliwości. Dostępu do sal nie ma, można tylko do nich zajrzeć i zrobić zdjęcia.

Druga na trasie bibliotekarzy była uważana za najpiękniejszą na świecie, biblioteka Klementinum. Mieści się w barokowym budynku, w którym kiedyś funkcjonowało kolegium jezuickie. Po jego likwidacji w XVIII wieku, Klementinum przekształciło się w czeską Bibliotekę Narodową. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech liczy sobie ponad 6,5 miliona woluminów. Wnętrza biblioteki zostały nietknięte od XVIII wieku. Uwagę zwracają freski na suficie, które zostały namalowane przez czeskiego artystę Jana Hiebla. Przedstawiają m.in. jezuickich świętych i patronów uniwersytetu. Z kolei w Sali bibliotecznej zachwyca niezwykła kolekcja ziemskich globusów i zegarów astronomicznych. W posiadaniu Klementinum jest m.in. kolekcja kodeksów średniowiecznych ofiarowanych w 1336 roku przez króla czeskiego Karola I uniwersytetowi w Pradze, zbiory manuskryptów obejmujące m.in. kodeks wyszehradzki z końca XI wieku, martyrologium Kunegundy - opatki klasztoru Św. Jerzego na zamku praskim z 1312 r. oraz Velislai biblia picta z pierwszej połowy XIV wieku. Biblioteka posiada również największe w Europie środkowo-wschodniej zbiory materiałów do studiów slawistycznych z zakresu historii, filozofii, lingwistyki, literatury, etnologii, stosunków politycznych, socjologii i sztuki.

Trzecia z poznanych bibliotek to Miejska Biblioteka w Pradze, w której uwagę przykuwa książkowa studnia, jedna z licznych rzeźb artysty Mateja Krena. Biblioteka została powołana do życia w 1891 roku, decyzją rady miejskiej jako Publiczna biblioteka gminna królewskiego miasta stołecznego Pragi. Od roku 1903 jej główny gmach znajduje się na placu Mariackim, choć obecny budynek biblioteki zbudowano dopiero w połowie lat dwudziestych XX wieku. Biblioteka w swoich zasobach posiada ponad 2,2 mln pozycji (dane z 2006 r.)

Trzy różne biblioteki, otoczone książkami, regałami, historycznymi śladami przeszłości, pięknymi ozdobami i przestrzenią otwarta na ludzi. Prawdziwa uczta dla czytelników i każdego bibliotekarza. Dla tych uczestniczących w tegorocznym Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego z pewnością była to najbardziej wykwintna bibliotekarska uczta, której dopełnieniem było piękno Pragi.


więcej informacji

dodano: 27-10-2021
Dyskusje o literaturze

Dyskusyjny Klub Książki

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki będzińskiej biblioteki odbyło się w kawiarni Cafe No13.

Smak wybornej kawy, herbaty i domowego ciasta oraz miła atmosfera to niezbędne elementy dobrej rozmowy. Tym razem klubowicze dyskutowali o komiksie Jasona Lutesa "Berlin. Miasto kamieni", pierwszej części trylogii. Czas akcji komiksu rozgrywa się w okresie Republiki Weimarskiej,a dokładnie obejmuje przełom lat 1928/1929.

Głównym bohaterem publikacji autor uczynił tytułowy Berlin. Charakter miasta tworzą zamieszkujący go ludzie. Dlatego Lutes przedstawia równocześnie kilka historii ludzi różniących się statusem społecznym, odmiennymi poglądami politycznymi, niemieckiej i żydowskiej narodowości. Fabuła komiksu synchronizuje z grafiką. Czarno-białe obrazy oddają dobrze atmosferę napięcia, uczucie zagubienia, biedy i niepewności. Równocześnie dobrze wpisują się również miłości i przyjaźni.

Autor rysuje panoramiczne kadry Berlina, jak i skupia się na szczegółach. Dynamikę miasta pokazują płynne przejścia między poszczególnymi obrazami. "Berlin. Miasto kamieni" jest obowiązkową lekturą dla entuzjastów komiksów.


więcej informacji

dodano: 26-10-2021
Wizyta Uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w będzińskiej książnicy

Spotkanie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie odwiedzili wczoraj będzińską książnicę. Zapoznali się z regulaminem wypożyczania książek, poznali rolę biblioteki, jej misję, działalności oraz zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Z uwagą słuchali informacji dlaczego warto czytać i jak bardzo czytanie wpływa na rozwój poznawczy, emocjonalny. Nasi Goście zobaczyli, że biblioteka to nie tylko literatura piękna ale także kopalnia wiedzy ukryta w książkach popularnonaukowych, których w bibliotece bez liku. Panie bibliotekarki z Oddziału dla dzieci i młodzieży przygotowały prezentację pozycji poświęconych anatomii medycznej, które mogą rozbudzić ciekawość przyszłych studentów medycyny. Odwiedziny przebiegły w niezwykle miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że takie lekcje biblioteczne zapadną w pamięci naszych gości i w przyszłości samodzielnie odwiedzą oni będzińską bibliotekę. Zapraszamy.


więcej informacji

dodano: 26-10-2021
Spotkanie autorskie z Bogusławą Tutajewicz

Spotkanie

Uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie odwiedzili będzińską bibliotekę, by móc spotkać się ze specjalnym gościem - autorką książek Panią Bogusławą Tutajewicz. Literackie spotkanie odbyło się pod znakiem poezji oraz wierszy, a także regionalizmu. Pozwoliły na to książki autorki, między innymi "O psach, kotach i słońcu o le!" oraz "Wróbel Alo, czajka Majka i turystyczna bajka". W trakcie spotkania dzieci rysowały również miejsca, które pozytywnie im się kojarzą i do których chciałyby wrócić. Na koniec uczniowie zwiedzili bibliotekę oraz poznali zasady zapisu, które pozwolą im ponownie ją odwiedzić już jako czytelnicy


więcej informacji

dodano: 26-10-2021
Co by było gdyby... nie istniał recykling?

Klub Młodego Odkrywcy

Kolejne spotkanie ekologicznego Klubu Młodego Odkrywcy odbyło się pod znakiem recyklingu. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się różnych ciekawostek dotyczących opakowań oraz śmieci. Skąd wziął się pomysł na umieszczanie jedzenia w słoikach i puszkach? Jak kiedyś radzono sobie ze śmieciami? Na czym polega zasada 5R? Na te i wiele innych pytań znaleźliśmy odpowiedzi dzięki książce pt "Śmieciogród" Oli Woldańskiej-Płocińskiej oraz "Śmieci. Najbardziej uciążliwy problem na świecie" autorstwa Gerdy Raidt. Aby zastosować w praktyce zdobytą wiedzę, dzieci wykonały przydatny przedmiot z plastikowej butelki, która wylądowałaby w koszu. Tak właśnie powstały wesołe świnki skarbonki.


więcej informacji

dodano: 26-10-2021
Czytanie wzmacnia nie tylko podczas Nocy Bibliotek

Noc bibliotek

Siódma edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek już za nami. Tegoroczne hasło wydarzenia "Czytanie wzmacnia" inspirowało wiele ciekawych i innowacyjnych pomysłów realizowanych w bibliotekach w całej Polski. Wśród nich nie mogło zabraknąć będzińskiej książnicy, która w sobotę 9 października, zapraszała do nocnych ksiąg czytania do mieszczącej się w budynku Dworca PKP Filii nr 3. Wzniesiony w 1931 roku, w modernistycznym stylu budynek Dworca zobowiązywał bibliotekarzy do zaprezentowania mieszkańcom miasta wyjątkowej oferty. Jedną z propozycji, która cieszyła się największą uwagą odwiedzających była możliwość zobaczenia najcenniejszych dzieł znajdujących się w zbiorach będzińskiej książnicy. Mowa o perełkach będzińskiego księgozbioru, czterech starodrukach, z których najstarszy "Zielnik Herbarzem z ięzyka łacińskiego zowią" autorstwa Syreńskiego Szymona pochodzi z 1613 roku. Pozostałe starodruki, nieco młodsze, pochodzące z 1737, 1765 i 1790 roku, podobnie jak zielnik zachowane w bardzo dobrym stanie cieszyły zmysły niejednego bibliofila.

Obok prezentacji starodruków bibliotekarze zachęcali do zapoznania się z "Wycinkiem świata biblioteki" zawartym w okolicznościowej wystawie nawiązującej do obchodzonego , w tym roku jubileuszu 75-lecia będzińskiej książnicy, z której największym powodzeniem cieszyły się kroniki, rejestrujące najważniejsze chwile i wydarzenia z życia instytucji. Odwiedzający bibliotekę goście zgodnie z hasłem Nocy Bibliotek wzmacniali się czytając wspólnie - i z osobna - wiersz Joanny Mueller "Co to za tuba, co to za wzmacniacz", wypożyczając do domu książki i inne zbiory biblioteczne, zasiadając w wygodnych fotelach i oglądając film familijny "Operacja Człowiek w czerni", słuchając koncertu wierszy poetów międzywojnia w wykonania kompozytora, poety i instrumentalisty Adama Struga czy też .. oglądając mecz.

Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek zapominalscy w Będzinie łapali także jedyną w swoim rodzaju okazję, oddając zaległe (wypożyczone w okresie marzec 2020 - sierpień 2021) materiały biblioteczne, bez ponoszenia konsekwencji finansowych. W sumie z oferty Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w święto czytania i bibliotek skorzystało ponad 150 osób, które m.in. zwróciły 90 materiałów bibliotecznych i wypożyczyły 115 książek. Wzmocnieniem relacji łączących bibliotekę z jej Użytkownikami zajęła się ekipa bibliotekarzy, którzy już nie raz pokazali, że umieją i lubią działać niekonwencjonalnie. Tym razem przyjmowali swoich gości nie tylko z otwartością charakterystyczną dla instytucji kultury, ale również w strojach inspirowanych "Bajkami z mchu i paproci". Dziękujemy wszystkim za obecność


więcej informacji

dodano: 11-10-2021
Budżet obywatelski

Budżet obywatelski

Drodzy Czytelnicy i Użytkownicy biblioteki. Zachęcamy do poświęcenia chwili na naszą gorącą prośbę!

Od 1 do 12 października mieszkańcy Będzina mogą oddać swój głos na wybrany projekt zgłoszony do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego Miasta Będzina w 2022 r.

Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu i oddania głosu na wybrany projekt. Biblioteka ma ich - uwaga! aż 4!

!!PROJEKT NR 3!!

 • "Zasłuchany Senior- zaczytany Senior. Zakup książek do biblioteki z serii Duże Litery i audiobooki" - realizowany docelowo w Wypożyczalni Głównej dla dorosłych
 • !!PROJEKT NR 9!!

 • "75 gier na 75- lecie Biblioteki w Będzinie" - realizowany docelowo w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży
 • !!PROJEKT NR 17!!

 • "Książka na pogodę i niepogodę dla małych i dużych" - realizowany docelowo w Filii nr 2 Warpie
 • !!PROJEKT NR 22!!

 • "Książkomat i wrzutnia - całodobowy dostęp do wiedzy i literatury" -realizowany docelowo w MiPBP w Będzinie i filiach
 • Głosować można osobiście w Urzędzie Miasta lub drogą elektroniczną przez formularz, dostępny pod adresem:

  www.ebedzin.pl/budzetobywatelski/Zarejestruj/użytkownik

  Po kliknięciu w link należy:

  1. założyć konto, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania oraz e-mail

  2. potwierdzić mail potwierdzający założenie konta

  3. zalogować się, podając e-mail i hasło

  4. wejść w zakładkę "Głosowanie"

  5. wybrać wybrane zadanie

  6. kliknąć "Głosuję" na dole

  !!Ważna informacja dla rodziców: możecie Państwo oddawać głosy na wybrany projekt w imieniu swoich niepełnoletnich dzieci Za każdy Państwa głos wsparcia jesteśmy zobowiązan

  Budżet obywatelski Budżet obywatelski Budżet obywatelski Budżet obywatelski

  dodano: 08-10-2021
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  » 

  Ilość aktualności w bazie: 89

  Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.