przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Współpraca będzińskiej książnicy ze Szkołą Podstawową nr 10 w Będzinie

bookcrossing

Nie ma to jak ruszyć z kopyta w poniedziałek i zaopatrzyć się w nowe pozycje literackie. Te już dostępne dzięki akcji Bookcrossingu zorganizowanej przy Szkole Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie. Cieszymy się, że Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie mogła wesprzeć tę inicjatywę i jako partner akcji, będzie sukcesywnie wspierać kolejnymi literackimi tytułami czytelników z będzińskiej "dziesiątki" i nie tylko.

Zgodnie z ideą Bookcrossingu, czyli nieodpłatnym przekazywaniem książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (jak ten przy Szkole Podstawowej nr 10), każdy ma prawo wybrać książkę, która go zainteresuje i zabrać ze sobą. Po przeczytaniu (mamy nadzieję) książki nie trzeba zwracać w miejsce, z którego została zabrana. Możemy ją pozostawić bez konsekwencji w miejscach oznaczonych hasłem BOOKCROSSING, znajdujących się w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych, które możemy spotkać na terenie całego kraju.

Jeden z takich punktów znajduje się właśnie przy Szkole Podstawowej nr 10 w Będzinie!

Zobaczcie sami "Wędrujące Książki z SP-e 10-tki"

Zapraszamy do lektury


więcej informacji

dodano: 15-11-2021
Budżet obywatelski

Budżet obywatelski

DZIĘKUJEMY ZA KAŻDY GŁOS - rozstrzygnięcie głosowania w ramach budżetu obywatelskiego.?

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom Będzina, naszym Czytelnikom za oddane głosy w ramach budżetu obywatelskiego, na projekty przeznaczone do realizacji w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.

W głosowaniu wygrały 2 projekty:

 • 75 gier na 75 -lecie biblioteki oraz
 • Zasłuchany Senior - Zaczytany Senior
 • na łączną kwotę 24 846,57zł

  Jeszcze raz D Z I Ę K U J E M Y

  - będzińscy bibliotekarze


  dodano: 15-11-2021
  Bezpieczeństwo w internecie

  zajecia

  Młodzież bardzo intensywnie korzysta z najnowszych zdobyczy technologicznych. W tzw. "sieci" spędza wiele czasu. Częściowo jest to podyktowane potrzebą naszych czasów, w których nauczanie zdalne wymaga spędzania wielu godzin przed komputerem. Jednak młodzi ludzie także swoją aktywność pozaszkolną w dużym stopniu koncentrują w mediach społecznościowych, grach komputerowych i całym, szeroko rozumianym wirtualnym świecie. Internet to bardzo dobry wynalazek. Daje ogromne możliwości na polu nauki i wiedzy, rozrywki oraz relacji międzyludzkich. Nie jest on jednak idealny...

  Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie poprzez uczestnictwo w spotkaniu zorganizowanym w filii nr 1 "Ksawera" dowiedzieli się jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa mogą wiązać się z niewłaściwym korzystaniem z internetu. Rozmawialiśmy o bardzo groźnej cyberprzemocy, która może mieć realny wpływ na nasze życie. Może powodować wiele problemów, nieszczęść i prawdziwych ludzkich dramatów. Szkodliwe treści, niebezpieczne kontakty czy uzależnienie od internetu to hasła, za którymi kryje się ogrom zagadnień i problemów, których nie sposób wymienić podczas jednego spotkania. Ważne jest jednak, aby młodzież zdawała sobie sprawę z czym ma na co dzień do czynienia i na jakie sytuacje jest narażona. Podczas zajęć wykorzystane zostały materiały projektu Sieciaki.pl prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Na stronie internetowej www.sieciaki.pl można znaleźć bardzo cenne wskazówki. Przekazywane treści są bardzo przystępne dla dzieci i młodzieży. Są dostosowane do młodych ludzi w różnym wieku. Krótkie filmy i proponowane zabawy mają nieoceniony walor edukacyjny. Nasza biblioteka w pracy z dziećmi i młodzieżą od lat korzysta ze specjalnych opracowań wyżej wspomnianego projektu. Zachęcamy wszystkich, także rodziców i nauczycieli do odwiedzania strony internetowej fundacji.

  Podczas zajęć były specjalne zadania oraz test, dzięki któremu każdy z uczestników poznał swój "poziom odporności" na internetowe zagrożenia. Aby lepiej poznać i zrozumieć skomplikowany system świata komputerów polecamy książkę Zdzisława Płoskiego pt. "Komputer, internet - encyklopedyczny słownik szkolny" oraz "Koniec epoki kredy" Aleksandra Pezdy.

  A czym jest keylogger, phishing, bomba pocztowa i socjoinformatyka? Jakie realne skutki prawne powodują przestępstwa popełnione w wirtualnym świecie? Czym jest i dlaczego tworzymy internetowe "ja"? Na te pytania pomoże odpowiedzieć "Kradzież tożsamości : terroryzm informatyczny: cyberprzestępstwa, internet, telefon, facebook" Tomasza Trejderowskiego. Po tę pozycję warto sięgnąć, aby nabyć wiedzę o pojęciach i mechanizmach, o sposobie działania doskonale przygotowanych specjalistów, którzy świadomie prowadzą niebezpieczne dla nas działania w wirtualnym świecie.


  więcej informacji

  dodano: 08-11-2021
  Spotkanie autorskie ze Sławomirem Pietrasem w gościnnych progach na Patio Seniora

  Spotkanie

  Będzińska książnica po długiej przerwie spowodowanej pandemią zorganizowała w gościnnych progach na Patio Seniora spotkanie autorskie z honorowym obywatelem Będzina Sławomirem Pietrasem - wieloletnim dyrektorem polskich scen operowych. Była to doskonała okazja dla miłośników muzyki na podsumowanie, zakończonego w ubiegłym miesiącu, XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. Oczywiście, nie obyło się podczas spotkania, bez wspomnień naszego Gościa o Będzinie i jego wątkach związanych z konkursem chopinowskim. Na zakończenie spotkania można było nabyć najnowszą publikację Sławomira Pietrasa pt. "Zaproszenie do tańca". Była to także doskonała okazja aby otrzymać dedykację od autora.


  więcej informacji

  dodano: 04-11-2021
  Senior w powieści. Powieść dla seniora

  wystawa

  Co czytają seniorzy? Jak życie emerytów opisują autorzy książek? Wystawa zorganizowana z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora przypadającego na 14 dzień listopada.

  Listopadowa wystawa w filii nr 1 "Ksawera" zorganizowana została z okazji Ogólnopolskiego Dnia Seniora przypadającego na 14 dzień bieżącego miesiąca. Seniorzy są bardzo ważną częścią naszej bibliotecznej społeczności. Twórcy literatury często wybierają na bohaterów swoich książek właśnie seniorów. Opisują ich losy, wspomnienia i bogate życiowe doświadczenia. Szczególnej uwadze polecamy dzieło Williama Whartona pt. "Spóźnieni kochankowie", napisaną przez Jonasa Jonassona książkę "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" oraz "Smażone zielone pomidory" autorstwa Fannie Flagg.

  Bardzo cieszymy się, że Seniorzy tak licznie odwiedzają naszą bibliotekę. Mają niezwykle szeroki wachlarz zainteresowań. Korzystając z możliwości, jakie daje nam - bibliotekarzom komputerowy system biblioteczny możemy sprawdzić, jakie książki szczególnie upodobali sobie Czytelnicy - emeryci i renciści. Dużym zainteresowaniem cieszą się autorzy tacy jak : Magdalena Kordel, Remigiusz Mróz, Katarzyna Michalak czy Agnieszka Frączyk. Na czele listy wypożyczonych książek od początku 2021 roku uplasowała się powieść pt. "Antolka" Magdaleny Kordel.

  Do wypożyczania książek prezentowanych podczas wystawy będziemy Państwa zachęcać przez cały listopad.


  dodano: 04-11-2021
  Ruszyły zajęcia komputerowe dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

  zajęcia komputerowe dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

  Czwartki w będzińskiej książnicy należą do studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy pilnie zgłębiają wiedzę podczas zajęć komputerowych. Zajęcia te mają na celu naukę sprawnego wykorzystania najważniejszego narzędzia obecnych czasów - komputera. Każdy uczestnik zajęć pracuje przy swoim stanowisku komputerowym. Poziom zajęć dostosowany jest do umiejętności uczestników. Uczestnicy poznają podstawy obsługi komputera, a także doskonalą umiejętności, które już posiadają, nabywają nowe kompetencje oraz istotne informacje związane m.in. z bezpieczeństwem w sieci.

  Jak pisał patron będzińskiej książnicy - Stefan Żeromski - "Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony." Życzymy zatem wszystkim uczestnikom BUTW-u nieustannego pragnienia wiedzy, zdobywanej w murach MiPBP w Będzinie.


  więcej informacji

  dodano: 29-10-2021
  "W dwóch słowach o Konkursie Chopinowskim" - spotkanie ze Sławomirem Pietrasem

  Spotkanie plakat

  Będzińska Książnica zaprasza 3 listopada br o godzinie 16.00 w gościnne progi Patio Seniora na spotkanie autorskie ze Sławomirem Pietrasem - menedżerem kultury, publicystą oraz Honorowym Obywatelem Będzina.

  Nasz Gość zaprentuje swoją najnowszą książkę poświęconą sztuce, a w szczególności operze i baletowi, a także podsumuje XXVIII edycję Konkursu Chopinowskiego. Zapewne nie zabraknie i będzińskich wątków.

  Zapraszamy serdecznie w dniu 3 listopada br. o godzinie 16.00 w gościnne progi Patio Seniora na Dworcu PKP Będzin-Miasto, przy placu Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3.


  dodano: 28-10-2021
  Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  » 

  Ilość aktualności w bazie: 84

  Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.