przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dzisiaj przypada ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Z tej okazji nasi bibliotekarze przygotowali dla wszystkich czytelników specjalny kącik z serią polecanych książek mniej lub bardziej znanych poetów, eseistów oraz powieściopisarzy.

Życzymy miłej lekturywięcej informacji

dodano: 03-03-2020
Jak żyją nasi rówieśnicy w innych krajach

Jak żyją nasi rówieśnicy w innych krajach

O tym, że trzeba pomagać, należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Są tacy, którzy potrzebują tej pomocy znacznie bardziej niż inni. Polska Akcja Humanitarna pomaga osobom, które cierpią z powodu konfliktów, wojen czy katastrof naturalnych. Razem z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 2 w Będzinie rozmawialiśmy o różnych aspektach takiej działalności. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach. Jak wyglądają ich szkoły, zabawki czy obiad. Drogi do zdobycia wiedzy znacznie się od siebie różnią. Niektóre dzieci mają piękne, kolorowe zabawki, a innym wystarczy własnoręcznie wykonana piłka czy samochodzik. Różnimy się. To, że nie mamy wszystkiego, o czym zamarzymy, nie musi być powodem do smutku. Wiele osób jest szczęśliwych mając po prostu rodzinę, przyjaciół i niczym nie ograniczoną wyobraźnię. Korzystając z książki Oriol Ripoll pt. "Najpiękniejsze zabawy świata dla dzieci : do przeprowadzenia w domu i na świeżym powietrzu, dla jednego dziecka i dla całej grupy, dla dużych i małych" dowiedzieliśmy się, że popularna u nas zabawa "Nożyce, kamień, papier" tak na prawdę wywodzi się z Japonii, gdzie nazywana jest "Jen-ken-pon". Do wspólnej aktywności wybraliśmy pochodzącą z Portoryko zabawę "Jajko, dzwonek, góra czy pająk?". Napisana przez Paulinę Wierzbę książka pt. "Co jedzą ludzie" uświadomiła dzieciom, że ich rówieśnicy zajadają się mrówkami, ciasteczkami z błota czy zupą z nietoperza. Inne kultury i obyczaje są niesamowite. Warto je poznawać i starać się zrozumieć. Warto pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wspaniale, że dzieci tak dobrze to rozumieją i starają się, aby świat w którym żyjemy był lepszy dla każdego, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania czy koloru skóry. Korzystając z okazji dzieci zapoznały się ze zbiorami Oddziału dla dzieci i młodzieży, zwiedziły Wypożyczalnię dla dorosłych oraz Czytelnię wraz z działem dawnych książek.


więcej informacji

dodano: 03-03-2020
Szalone Rękodzielniczki

Szalone Rękodzielniczki

28 lutego br., na kolejnym spotkaniu Mistrzynie szydełkowania postanowiły przygotować chusty oraz ozdoby wielkanocne. Jak zawsze w rękach klubowiczek powstają prawdziwe, artystyczne dzieła. Dziękujemy i prosimy o jeszczewięcej informacji

dodano: 28-02-2020
"Wyprawa do dżungli" albo "Lot w kosmos"

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój własny anioł

W minionym tygodniu grupa Motylków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie wybrała się w podróż kosmiczną. Wprowadzeniem do tematu zajęć było rozwiązanie zagadki:

"Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samoloty."

Dzieciaki szybciutko uporały się z zagadką. Zajęcia miały wzbogacić wiadomości na temat układu słonecznego, a także naszej planety. Przedszkolaki podczas podróży "Lecimy w kosmos" odkrywały kolejne planety układu słonecznego. W podróży, która odbyła się rakietą pomogły książki: "Gwiazdy i Planety" Leksykon odkrywcy, "Marta i ufoludek" - Wojciech Widłak, "Potworak i inne kosmiczne opowieści" - Grzegorza Kasdepke oraz "Wyjątkowa Planeta- czyli wielkie odkrycia małych lisków".

Po powrocie z podróży dzieci, podsumowując zajęcia dotyczące kosmosu, doszły do wniosku, że Ziemia jako nasza planeta, we wszechświecie jest bardzo maleńka i należy o nią dbać. Pokolorowały również swoje rakiety.

Następnego dnia tj. 19 lutego, w drodze rewizyty, grupę "Pszczółek" z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie odwiedził pracownik biblioteki. Zajęcia odbyły się pod tytułem "Wyprawa do dżungli", która odbyła się żółtym autobusem.

Celem zajęć było wzbogacenie wiadomości dzieci o zwierzętach egzotycznych, rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości i zadowolenie ze wspólnej zabawy. W wyprawie do dżungli pomogła książka Zwierzęta - "Mieszkańcy dżungli". Maluchy uważnie oglądały pokazane im zwierzątka oraz z ciekawością słuchały informacji o faunie i florze z afrykańskiej dżungli. Gdy wróciliśmy z wycieczki, każdy przedszkolak miał za zadanie pokolorować swoją maskę w kształcie króla dżungli.


więcej informacji

dodano: 28-02-2020
Po raz X w Polsce, po raz VI w Będzinie i po raz II w naszej bibliotece

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój własny anioł

W miniony wtorek miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego "Mój własny anioł" pod hasłem "Mama powiedziała mi, że każdy ma swojego anioła. Każdy ma i będzie go miał" wyśpiewanym przez legendarnego wokalistę, outsidera zespołu Dżem - Ryszarda Riedla.

W tegorocznej, VI edycji zorganizowanej wśród przedszkolaków, jury konkursowe miało za zadanie wskazać najlepsze prace w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 oraz 5-6 lat. Miłym akcentem był występ milusińskich z Przedszkola nr 11 w Będzinie, pokazujący obraz najlepszego anioła, który jest obok nas. Podziękowania kierujemy w stronę Pani Anety Jędruch Dyrektor Przedszkola nr 11 w Będzinie oraz wszystkich współpracowników za wspaniałą organizację i scenariusz zakończenia konkursu. Jak zawsze miło nam gościć tak radosnych maluchów w murach będzińskiej książnicy. Już dziś zapraszamy na kolejnej odwiedziny.


więcej informacji

dodano: 27-02-2020
Lekcja biblioteczna poświęcona 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Lekcja biblioteczna poświęcona 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Na zakończenie prezentacji wystawy przygotowanej w 75. rocznicę wyzwolenia więźniów z obozu Auschwitz i Birkenau naszą bibliotekę odwiedziła grupa siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie. Młodzieży zostały zaprezentowane publikacje, książki dotyczące tematu holocaustu oraz prace, będące literackim lustrem tej największej tragedii, wywołanej (jak przypomniał wszystkim Marian Turski w swym przemówieniu) ludzkim przyzwoleniem i obojętnością na pogardę i brak akceptacji wobec drugiego człowieka. Na zakończenie spotkania, uczniowie zostali zaproszenie do Wypożyczalni Głównej, gdzie przedstawiono im zbiory biblioteczne, dzięki którym mogą pogłębić swoją wiedzę na temat hitlerowskich obozów zagłady oraz historii II Wojny Światowej.


więcej informacji

dodano: 26-02-2020
"Rozrastanie w księżyce" - spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy

Rozrastanie w księżyce - spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy

"Rozrastanie w księżyce" to tytuł kolejnego tomiku wierszy, który zaprezentowała Grażyna Janota czytelnikom MiPBP w Będzinie, podczas kameralnego ale niezwykle otwartego spotkania autorskiego, które miało miejsce w miniony piątek. Poza samą prezentacją książki uczestnicy spotkania wysłuchali recytacji wierszy oraz historii, okoliczności powstania danego utworu, która była swoistą prywatą poetki. Spotkanie miało także wymiar dyskusji pomiędzy autorką, a jej przyszłymi czytelnikami. Przedstawione utwory rozbudziły wyobraźnie słuchaczy, którzy z wielką uwagą i skrupulatnością odnajdywali swoją cząstkę egzystencji, zapisaną w wierszach Grażyny Janoty.


więcej informacji

dodano: 25-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8 9  10  11  12  13  14  15  16  » 

Ilość aktualności w bazie: 112

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.