przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki

Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki

Szanowni Czytelnicy

Od 1 września br. - nowe godziny otwarcia będzińskiej książnicy oraz poszczególnych filii. Będziemy także dostępni w budynku głównym (czytelnia oraz wypożyczalnia) w wyznaczone soboty miesiąca: 12 i 19 września, 10 i 17 października, 14 i 21 listopada oraz 12 i 19 grudnia. Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem udostępniania zbiorów.


dodano: 31-08-2020
XXII edycja konkursu Moja Ziemia - Czysty Świat

Plakat konkursu

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w XXII edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Ogólnopolski konkurs Moja Ziemia - Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci" jest organizowany przez Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz. Służy on upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie, podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowaniu postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie niebezpieczeństwom wynikających ze zaśmiecania środowiska przy pomocy "elektrośmieci". Do zadań konkursowych należą m.in.: wykonanie kolażu, rzeźby przestrzennej, przedstawienie podróży elektrośmiecia oraz stworzenie folderu dotyczącego niekorzystnego wpływu wyrzucania elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Z powodu pandemii daty zawarte w regulaminie uległy przesunięciu. Prace na konkurs można składać do 18 września 2020 r. w Oddziale dla dzieci i młodzieży MiPBP w Będzinie. O terminie finału konkursu będziemy informować na bieżąco. Zadania tegorocznej edycji konkursu nie uległy zmianie.

Regulamin konkursu jest dostępny pod poniższym linkiem:

Regulamin konkursu Moja Ziemia Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci"


dodano: 20-08-2020
"Mała książka - wielki człowiek" - projekt dla najmłodszych, na dobry start przygody z biblioteką

Książka na dobry start

W naszej bibliotece można obejrzeć wystawę książek dla dzieci "Książka na dobry start", która promuje projekt "Mała książka - wielki człowiek". Młodzi czytelnicy dostają wspaniałą książkę "Pierwsze czytanki dla ..." oraz Kartę Małego Czytelnika na którą zbierają naklejki. Po skompletowaniu dziesięciu naklejek czeka na nich niespodzianka. Otrzymują dyplom i specjalną przypinkę. Dzieci są wówczas z siebie bardzo dumne. My - bibliotekarze, bardzo się cieszymy z ich radości i chęci sięgania po książki. Już wielu naszych czytelników uczestniczy w tej wyjątkowej akcji.

Zapraszamy rodziców wraz ze swymi pociechami do będzińskiej książnicy

więcej informacji

dodano: 13-08-2020
Rok 2020 rokiem upamiętniającym Bitwę Warszawską

Wystawa w ramach jubileusza 100-lecia bitwy

Upamiętniając historyczne wydarzenie sprzed stu laty będzińska książnica przygotowała wystawę prezentującą wiele ciekawych materiałów pochodzących ze zbiorów MiPBP dotyczących Bitwy Warszawskiej z 1920r., znanej także jako Cud nad Wisłą.

Do końca sierpnia br. można zobaczyć wystawę pt. Bitwa Warszawska, prezentowaną w Czytelni MiPBP w Będzinie.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej z roku 1920. Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo umożliwiło II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw.

Bitwa Warszawska wniosła również cenne doświadczenia do planowania i prowadzenia wielkich bitew. Zwycięstwo w tej wojnie zależało nie tylko od przewagi liczebnej i materiałowej, ale od umiejętnie stosowanej sztuki wojennej, a w szczególności od śmiałych manewrów na skrzydła i tyły przeciwnika. Wydarzenie to, znane także jako Cud nad Wisłą, miało niebagatelne znaczenie w historii i kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, m.in. pozwalając na wychowanie młodego pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.


więcej informacji

dodano: 11-08-2020
To, co w książkach ludziom znika, jest dla nas pamiątką po czytelnikach

To, co w książkach ludziom znika, jest dla nas pamiątką po czytelnikach

W książkach można znaleźć nie tylko ciekawe historie, pełne emocji i przygód. Nierzadko zaskakują nas zapomniane, pozostawione przez czytelników zakładki.

Niektóre z nich to prawdziwe skarby. Są pięknie zdobione, przedstawiają różne motywy, kwiaty, pejzaże czy postacie z bajek. Niektóre przedstawiają krajobrazy z dalekich krajów. Są podłużne, okrągłe, z magnesem lub wykonane własnoręcznie przez czytelnika. Najciekawsze są jednak zakładki, które pierwotnie służyły do zupełnie innych celów. Są wśród nich bilety wstępu, zaproszenia, karty do gry czy pocztówki. Znajdziemy także prawdziwe perełki - kalendarz Przedsiębiorstwa eksportu wewnętrznego " Pewex" z 1976 roku i karta rozgrywek Polskiego Związku Brydża Sportowego. Dla bibliotekarzy to bardzo cenne pamiątki. Zawsze cieszymy się z takiego znaleziska.

Serdecznie pozdrawiamy naszych Czytelników


więcej informacji

dodano: 06-08-2020
Przygoda z Komiksem

Przygoda z Komiksem

Lubisz przygody, zwroty akcji i zaskakujące sytuacje? A może nie chcesz tylko sobie wyobrażać historii, ale też zobaczyć ją na własne oczy? Pomogą Ci w tym komiksy! Przygody leśnych zwierząt, wyprawa na Marsa, tajemnicze zniknięcie mamy, czy szkolne życie jednego zabawnego osiołka to tylko niektóre z wielu propozycji jakie przygotował dla Was Oddział dla dzieci i młodzieży. Daj się wciągnąć w fantastyczny świat komiksu i pozostań w nim przez całe wakacje, a nawet i dłużej. Niech żyje przygoda!


więcej informacji

dodano: 04-08-2020
Półmetek wakacji za nami

Sierpniowe spotkania on-line

Zobaczcie co przygotowała będzińska książnica na kolejny wakacyjny miesiąc -Sierpniowe spotkania on-line dla najmłodszych.

Już od 3 sierpnia zapraszamy do oglądania cyklów literacko-edukacyjnych kierowanych do najmłodszych przygotowanych przez oddział dla dzieci i młodzieży oraz filie będzińskiej książnicy w ramach oferty wakacyjnej.

Rozpoczniemy z cyklem "Retro Gra… jak to działa, gdy samemu się zadziała", w którym bibliotekarze pokażą jak z prostych materiałów zrobić grę planszową czy też karty do gry w "Piotrusia". Nie będzie to jednak jedyna tematyka tej serii i zajrzymy do magazynu biblioteki. Tam znajdą się dwie porzucone rękawiczki lubujące się w ciekawych opowieściach…

Następnym cyklem będą "Spotkania z pasją" gdzie w formie wywiadów młodzi czytelnicy będzińskiej książnicy będą prezentować swoje pasje, zainteresowania i hobby inne niż czytanie książek. Już teraz na zdjęciach pokazujemy mały podgląd pasji z wywiadu naszej uczestniczki, Antoniny, czyli jej prace rysunkowe oraz skrzypce. To nie jedyne pasje, o których usłyszymy. Zagłębimy się również w ciekawostki o jeździe konnej, gimnastyce artystycznej, sztukach magicznych i programowaniu robotów, a to wszystko dzięki inspiracji cytatem Antonie de Saint-Exuper'a "Z życia uczyń marzenie, a marzenia przemień w rzeczywistość". Jeśli ktoś z naszych młodszych czytelników chciał kiedyś napisać opowiadanie i zastanawiał się od czego zacząć to cykl "Każdy może zostać pisarzem" może mu pomóc. W tej dwu częściowej serii przedstawimy rady i podstawy tworzenia swojej powieści.

Ostatnim cyklem, który przygotowaliśmy dla najmłodszych jest "Doświadczalna biblioteka", czyli edukacja przez zabawę, eksperymenty oraz badania doświadczalne, które można wykonać ze składników znajdujących się w każdej kuchni. W łatwy sposób pokażemy jak stworzyć skaczące jajko, wybuchający wulkan czy też ciecz nieneuwtonowską.

Serdecznie zapraszamy do oglądania na stronie Youtube (https://www.youtube.com/user/MiPBPBedzin) oraz Facebooku Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie w każdy poniedziałek, środę i piątek o godzinie 11.00 od 3 sierpnia do 28 sierpnia br.


więcej informacji

dodano: 03-08-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7 8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.