przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Recytatorskie zmagania w będzińskiej książnicy

Konkurs Mały OKR

20 lutego br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie gościła 23 uczniów klas IV - VI z będzińskich szkół podstawowych, którzy wzięli udział w zmaganiach recytatorskich w ramach konkursu Mały OKR. Zwycięzcy etapu miejskiego przechodzą wyżej, gdzie mają szansę wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Celem konkursu jest pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji oraz krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.

Przed Komisją Konkursową trudny orzech do zgryzienia, gdyż uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wypowiedzi, obrazując najróżniejsze stany ludzkich emocji.

Trzymamy mocno kciuki za młodych adeptów recytatorskiej sztuki.


więcej informacji

dodano: 21-02-2020




XXII edycja konkursu Moja Ziemia - Czysty Świat

Plakat konkursu

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w XXII edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Ogólnopolski konkurs Moja Ziemia - Czysty Świat pt. "Inwazja elektrośmieci" jest organizowany przez Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz. Służy on upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie, podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowaniu postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie niebezpieczeństwom wynikających ze zaśmiecania środowiska przy pomocy "elektrośmieci". Do zadań konkursowych należą m.in.: wykonanie kolażu, rzeźby przestrzennej, przedstawienie podróży elektrośmiecia oraz stworzenie folderu dotyczącego niekorzystnego wpływu wyrzucania elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Regulamin konkursu jest dostępny pod poniższym linkiem:

Regulamin konkursu Moja Ziemia Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci"


dodano: 19-02-2020




Wystawa Honorowi Obywatele Miasta Będzina opuściła mury będzińskiej książnicy

Wystawa Honorowi Obywatele Miasta Będzina opuściła mury będzińskiej książnicy

Projekt Honorowi Obywatele Miasta Będzina zrealizowany przez Stowarzyszenie Filary Kultury, które nieustannie wspiera działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, ponownie został wyeksponowany, tym razem młodym mieszkańcom naszego miasta. Od dzisiaj i przez najbliższe dwa tygodnie wystawa, poświęcona osobom zasłużonym dla Będzina, wita wszystkich odwiedzających Szkołę Podstawową nr 11. Dla uczniów projekt ten stanowi doskonały materiał wspierający pozyskiwanie wiedzy w zakresie edukacji regionalnej, a zarazem przypomina o osobistościach, będących ambasadorami naszego miasta, sławiących jego dobre imię w kraju i poza jego granicami.


więcej informacji

dodano: 18-02-2020




Światowy Dzień Kota tematem przewodnim spotkań będzińskich bibliotekarzy z przedszkolakami

Dzień Kota

Jak się okazuje, dzieci z Przedszkola nr 11 w Będzinie doskonale wiedzą kiedy jest Światowy Dzień Kota. Tego dnia, czyli 17 lutego, na terenie przedszkola, sąsiadującego z Filią nr 9 "Podłosie", odbyły się zajęcia literacko-plastyczne o tej właśnie tematyce. Na początek przedszkolakom zostały przedstawione różne wizerunki kocich postaci z bajek. Wiele z nich było dosyć znanych, ale pojawiły się też takie, które sprawiały problem. Następnie dzieci wysłuchały kilku ciekawostek o kotach z książki Pauliny Wierzby "Oto jest Kot", opowiadając przy tym o swoich pupilach. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przystąpiły do pracy plastycznej, z której to powstały niepowtarzalne kocie portrety.

18 lutego w Miejskim Przedszkolu Nr 10 przedszkolaki z Grupy "Kangurki" i "Żabki" uczestniczyły w zajęciach związanych ze Światowym Dniem Kota zorganizowanych przez Filię nr 2 Warpie w Będzinie.

Dzieci 4 - latki z grupy "Kangurków" wysłuchały książki Ingrid Andersson - Moja pierwsza książka o kotach. Dowiedziały się z niej, że mruczki to bardzo zwinne i sprytne zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Koty często występują w wielu bajkach i każda zła wiedźma ma czarnego kocura. Przedszkolaki dowiedziały się też, jak należy dbać o swojego pupila i co nasi ulubieńcy lubią jeść. Poszerzyły swoją wiedzę na temat jak postępować z chorym kociakiem i do jakiego lekarza trzeba się udać, gdy zwierzak zachoruje. Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi. Dzieci za pomocą techniki origami stworzyły głowę bohatera dzisiejszych zajęć, a następnie kredkami dorysowały oczy, wąs, nos i pyszczek kotka.

Następnie przeprowadzono zajęcia literackie w grupie dzieci - 3 letnich "Żabki". Dzieciom przeczytano opowiadanie o kocie Filemonie i Bonifacym z książki Przygody kota Filemona - Sławomira Grabowskiego.


więcej informacji

dodano: 18-02-2020




Moc bajek z labiryntu

Moc bajek z labiryntu

17 Lutego Filię nr 1 Ksawera odwiedziła grupa żabek z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie. Zajęcia odbyły się pod tytułem "Moc bajek z labiryntu". Po przeczytaniu bajek: "Franklin detektywem", Kubuś Puchatek - "Dzień przyjaźni" oraz Jan Brzechwa dla najmłodszych - "Kaczka Dziwaczka", zadaniem dzieci było narysować swojego ulubionego bohatera z różnych bajek. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie labiryntu, w którym przedszkolaki miały doprowadzić małpki do banana. Celem zajęć było pogłębianie wiedzy dzieci na temat literatury dziecięcej oraz współpraca w grupie.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020




Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Już po raz kolejny Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wychodzi naprzeciw potrzebom kształcenia głównych księgowych i służb finansowych Instytucji Kultury organizując szkolenie tematyczne wraz z Ogólnopolskim Instytutem Nieruchomości w Katowicach.

Szkolenie odbyło się 14 lutego 2020r a jego tematem było ZAMKNIĘCIE KSIĄG RACHUNKOWYCH W INSTYTUCJACH KULTURY ORAZ OMÓWIENIE ZMIAN OBOWIĄZUJĄCYCH W 2020r.

Osobą prowadzącą była Pani Teresa Krawczyk - wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor pozycji książkowych o tej tematyce oraz autor wielu publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na szkoleniu przełoży się na efektywną pracę finansową w Instytucjach Kultury.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020




Z czego składa się walentynka?

Z czego składa się walentynka?

Z okazji dnia św. Walentego na terenie Przedszkola nr 11 w Będzinie zostały zorganizowane zajęcia edukacyjno-plastyczne, w których to bibliotekarz filii nr 9 "Podłosie", krótko przybliżył dzieciom historię walentynek. Na rozgrzewkę przed większym wyzwaniem, dzieci musiały poradzić sobie z serduszkowym labiryntem, który mimo wszystko nie był tak prosty, jak mógłby się wydawać. Gdy już myślały, że na tym koniec, okazało się, że pani bibliotekarz ma w zanadrzu jeszcze jedno specjalne zadanie: wykonanie własnej kartki. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do działania. Musiały jednak odpowiedzieć najpierw na pewne pytania: z czego tak naprawdę składa się walentynka? Co musi posiadać, żeby można było ją tak nazwać? Jak się okazało, dzieci doskonale odnalazły się w temacie.

Zgodnie stwierdziły, że na pewno musi być zaadresowana i mieć życzenia pełne miłości. Oczywiście, nie powinno zabraknąć na niej także symbolu walentynek, czyli czerwonego serca. Najlepiej bardzo dużego i to w bardzo dużych ilościach.

W dobieraniu życzeń przedszkolakom pomogła książka z życzeniami zaprezentowana przez bibliotekarza, ponadto dzieci dowiedziały się z niej jak brzmi "kocham cię" w praktycznie wszystkich językach świata. I tak powstały pięknie wykonane walentynki dla mamy, taty, rodzeństwa, koleżanek oraz kolegów.


więcej informacji

dodano: 14-02-2020




Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5 6  7  8  9  10  11  12  » 

Ilość aktualności w bazie: 78

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.