przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zmiana godzin otwarcia

Zmiana godzin otwarcia fili 28 sycznia od 12 do 15


dodano: 20-01-2020
Kolejne spotkanie pod hasłem "Zima w książkach dla dzieci"

Zima w książkach dla dzieci

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie odwiedziły dziś Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Uczestnicy zajęć zapoznali się z książką "O zimie" Gorel Kristiny Naslund i Kristiny Digman, która stała się inspiracją do rozmowy i wymiany zimowych doświadczeń. Książka Adama Wajraka "Zima", należąca do cyklu "Przewodnik prawdziwych tropicieli" w doskonały sposób przedstawia obraz zimowej przyrody. Przedszkolaki dowiedziały się z niej, jak się przygotować i co warto wiedzieć podczas tropienia śladów zwierząt, gdy las pokryty jest śniegiem. Wspólnie udało się znaleźć wiele walorów zimy, a każdy z osobna miał okazję powiedzieć, co w zimie lubi najbardziej. Dzieci wykonały bałwanki, aby pamiętać o zimowych symbolach, nawet gdy brakuje śniegu za oknem


więcej informacji

dodano: 20-01-2020
Zima w książkach dla dzieci

Zima w książkach dla dzieci

Mamy zimę, tylko śniegu brak. A gdy go niem ma to jak tu zjechać na sankach, ulepić bałwana, porzucać się śnieżkami? Antidotum na to można znaleźć w książkach, które dzięki zawartym w nich historiom uruchomią nie jedne pokłady wyobraźni. I w taką wycieczkę zabrała dzieci będzińska biblioteka organizując zajęcia "Zima w książkach". Jej uczestnicy, dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie słuchając opowieści o zimie nie tylko wspaniale się bawili, ale również dowiadywali ciekawych rzeczy. Z pewnością przedszkolaki wiedzą już jak zimę spędzają zwierzęta, i jak można je dokarmiać by im nie zrobić krzywdy. Za sprawą perypetii lubianego Reksia wiedzą, jak zachowywać się na lodowisku, by bezpiecznie i przyjemnie korzystać z tej formy zimowej atrakcji. Były oczywiście zimowe zagadki i rebusy, dużo śmiechu wywołanego przygodami perliczek z wiersza Katarzyny Marciniak i kreatywna zabawa "ulepimy dziś bałwana". Był filc, bibuła i wata, które doskonale spisały się w roli artystycznego śniegu.


więcej informacji

dodano: 17-01-2020
Zrób to sam, czyli idea DIY i dzieci

Zrób to sam, czyli idea DIY i dzieci

Biblioferie w będzińskiej książnicy to twórcze i niezwykle satysfakcjonujące dla dzieci zajęcia. Tak było z pewnością podczas warsztatów tworzenia śniegowych kul, które zorganizowali bibliotekarze oddziału dla dzieci i młodzieży. Prowadzone w myśl idei DIY związanej z samodzielnym i niekomercyjnym wykonywaniem na potrzeby własne różnych prac warsztaty, pozwoliły młodym uczestnikom na spróbowanie własnych sił w tworzeniu ozdoby z namiastką zimy. Do przygotowania śniegowych kul wcale nie był potrzebny śnieg. Wystarczył słoik, brokat, woda, gliceryna, figurka stanowiąca element ozdobny oraz chęci do tworzenia. Powstały fantazyjne i kolorowe kule, które zadowolone dzieci, czytelnicy biblioteki oraz goście z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie, zabrały do domu.


więcej informacji

dodano: 17-01-2020
Podróż w przeszłość czyli dawka historii dla dzieci

Podróż w przeszłość czyli dawka historii dla dzieci

Współczesne pokolenia dzieci i młodzieży o tym, jak wyglądał świat ich pradziadków, dziadków i rodziców dowiadują się z książek, programów telewizyjnych lub rodzinnych opowieści. A ponieważ były to czasy odmienne od dzisiejszych oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy postanowił zaprosić uczestników ferii zimowych do odbycia niecodziennej podróży historycznej w przeszłość.

Z pomocą przyszły jak zwykle książki, które są nieocenionym skarbem wiedzy. Można się z nich np. dowiedzieć czym były i jak wyglądały kartki, które uprawniały do zakupu ściśle określonych ilości wyznaczonych towarów, najczęściej żywnościowych, jak wyglądał szkolny strój uczniowski, tzw. mundurek, przybory i szkolne zeszyty. Świat bez ogólnie dostępnych słodyczy, telefonów i komputerów czy choćby telewizorów został przyjęty przez młode pokolenie z wielkim niedowierzaniem. No bo jak tu się bawić czy kontaktować ze znajomymi bez najnowszych narzędzi technologicznych, jak spędzać wolny czas bez gier komputerowych i oglądania telewizji? Okazuje się że można. Wystarczy druga osoba, koleżanka lub kolega, z którymi warto porozmawiać o ciekawym filmie czy przeczytanej ostatnio książce, pograć w piłkę, grać w klasy, skakać na skakance, okupować osiedlowy trzepak, pomóc starszym sąsiadom lub zupełnie nie robić nic, co czasem bywa najprzyjemniejsze.

Dzięki uprzejmości pasjonata zbierającego rzeczy z dawnych lat uczestnicy zajęć poznali kilka przedmiotów codziennego użytku z epoki PRL-u. Stary adapter i płyta winylowa pozwoliły wysłuchać krótkiej bajki, a poziom hałasu, który wzrósł, gdy uruchomiona została suszarka do włosów wypłoszył wszystkie drzemiące w dzieciach zdziwienia i niedowierzania na tyle, że chętnie zagrały w niezwykle popularne dawniej bierki oraz we współczesną grę Reinera Knizia "Pan tu nie stał!", która inspirowana jest historią.


więcej informacji

dodano: 15-01-2020
Warsztaty rysowania mangi

Warsztaty rysowania mangi

Kolejny dzień Biblioferii w będzińskiej książnicy upłynął na dobrej zabawie i zdobywaniu wiedzy, a to dzięki warsztatom poświęconym rysowaniu mangi.

Charakterystyczna sztuka japońskiego komiksu wielu osobom wydaje się być czymś trywialnym. W rzeczywistości jest dla rysownika nie lada wyzwaniem. Precyzyjność, symetryczność i czystość rysunku to podstawa, a wiele towarzyszących tej sztuce przyborów wymaga od rysownika dużej wprawy. Warsztaty przygotowane przez bibliotekarzy oddziału dla dzieci i młodzieży zostały przeprowadzone w dwóch grupach: czytelników indywidualnych książnicy oraz podopiecznych Świetlicy Środowiskowej z dzielnicy Warpie. Uczestnicy warsztatów poznali tajniki dobrego rysunku, a dzięki wykonaniu szkicu oraz odpowiedniego schematu mangowe portrety przestały być czarną magią. Dużą inspirację do dobrej zabawy i zdobywania wiedzy stanowiły egzemplarze mang, które można wypożyczać z bibliotecznych zbiorów.


więcej informacji

dodano: 15-01-2020
Patrzę, słucham i rozumiem świat

Patrzę, słucham i rozumiem świat

"Patrzę, słucham i rozumiem świat" to cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci w wieku przedszkolnym realizowany od jakiegoś czasu przez Filię nr 3- Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Zajęcia prowadzone w oparciu o tekst literacki wprowadzają młodych czytelników w świat wiedzy i literatury, uczą sposobów i procesów komunikowania się oraz rozwijają sprawność umysłów i zainteresowań. W zajęciach chętnie uczestniczą dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie, które 10 stycznia poznały "Brzydkie Kaczątko" Hansa Christiana Andersena. Wydana po raz pierwszy w 1843 roku baśń niesie z sobą wiele poznawczych i wychowawczych wartości. Uczy, aby nie oceniać innych po wyglądzie, bo nie on się liczy najbardziej lecz to jacy jesteśmy, wprowadza w temat tolerancji, akceptowania i poszanowania drugiego człowieka, jego inności i indywidualności. Przedszkolaki, jak się okazało nie mają z tym większego problemu, po wysłuchaniu baśni aktywnie uczestniczyły w dyskusji, by potem rozwiązywać zagadki z szyfrem i zapoczątkować stadko uroczych kaczuszek.


więcej informacji

dodano: 15-01-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.