przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Przystanek Będzin Jana Artymowicza

Przystanek Będzin Jana Artymowicza

Świat przyrody, czasem tej przez wielu ludzi obojętnie mijanej w codziennej wędrówce, jest wielką inspiracją twórczą Jana Artymowicza, artysty którego prace już od 7 lutego będzie prezentować Filia nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Autor wystawy "Przystanek Będzin" pochodzi z Nowej Soli, ale jak podkreśla, jego miejscem na ziemi stał się Będzin, w którym mieszka z rodziną, w którym pracował zawodowo, i w którym powstają jego obrazy. Maluje od dawna, ale dopiero od kilku lat prezentuje prace na wystawach i konkursach. Debiutował w 2015 roku wystawą "Pastelowo" w MDK "Andaluzja" w Piekarach Śląskich. Potem były kolejne ekspozycje w Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu. W 2019 roku zakwalifikowała się do wystawy prezentującej najlepszych artystów uczestniczących w 25. Ogólnopolski Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Pan Jan Artymowicz jest również laureatem wyróżnienia oraz nagrody publiczności IX Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej, który odbył się w 2016 roku w Mikołowie. Jego obrazy czerpią z przyrody i krajobrazu, których najwięcej wśród twórczości artysty. Ale Jan Artymowicz obok pejzaży i kwiatów, nie boi się także architektury czy abstrakcji. Niektóre jego prace powstają pod wpływem innej pasji, jaką jest fotografia utrwalająca piękno Górnego Śląska, Małopolski i Opolszczyzny. Od dwóch lat Jan Artymowicz jest aktywnym członkiem Grupy Malarskiej Zawodzie działającej przy MDK Katowice-Zawodzie, prowadzonej pod kierunkiem Aldony Adamskiej - Dziuby.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 7 lutego o godzinie 17.30 w Filii nr 3 Dworzec (plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3) będzińskiej biblioteki. Zapraszamy. Wstęp wolny


dodano: 27-01-2020
Zajęcia Latem - Zajęcia Zimą

Zajęcia Latem - Zajęcia Zimą

W Fili nr 1 Ksawera Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się w dniu 24 stycznia zajęcia edukacyjne z przedszkolakami pod tytułem: "Zajęcia Latem - Zajęcia Zimą".

Dzieci z przedszkola nr 6 w Będzinie miały okazje wykazać się wiedzą i odpowiadać prawda czy fałsz na postawione im pytania. Pokazane obrazki przedstawiały dzieci wykonujące różne zabawy na świeżym powietrzu. Zadaniem przedszkolaków było dopasować wylosowane tematycznie ujęcia gier i zabaw do zajęć w odpowiedniej porze roku. Przeczytana bajka "Kicia Kocia. Zima" Anity Głowińskiej doskonale pomogła dzieciom dobrać obrazki do lata i zimy. Celem spotkania było pogłębianie wiedzy najmłodszych na temat białej zimy, której ciągle brak za oknem oraz rozwijanie nawyków czytelniczych.


więcej informacji

dodano: 25-01-2020
Zimowy świat

Zimowy świat

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie. Tematem ostatniego spotkania zorganizowanego w ramach Biblioferii były lodowe krainy: Arktyka i Antarktyda. W ramach zajęć zostali dzieciom przedstawieni mieszkańcy Grenlandii - Inuici, których życie pod pewnymi względami różni się od naszego. Jakie przysmaki lubią inuickie dzieci, czy chodzą na polowania, jak spędzają wolny czas i dlaczego mogą robić to co chcą - na te i inne pytania uczestnicy znaleźli odpowiedzi wysłuchując ciekawostek. Elementem edukacyjnym było również oglądanie map znajdujących się w książce Aleksandry i Daniela Mizielińskich pt. "Mapy". Część praktyczna pozwoliła uczestnikom na złożenie dwóch map w formie puzzli, a także rozwiązywanie zagadek dotyczących tego jaki biegun zamieszkują poszczególne zwierzęta ze zdjęć


więcej informacji

dodano: 25-01-2020
Aniołkowe Granie w Będzinie

Aniołkowe granie w Będzinie

Do 28 stycznia można dołączyć do Aniołkowego Grania. Wszystkie środki higieny osobistej, które zostaną ofiarowane dzieciom z Domu Dziecka w Sarnowie, Przedszkole Miejskie nr 11 w Będzinie, organizator akcji, przekaże podczas koncertu charytatywnego. Koncert odbędzie się 30 stycznia w będzińskiej bibliotece, do której także można dostarczać potrzebne dzieciom pasty do zębów, szczoteczki, balsamy, kremy do twarzy i rąk, szampony itp.


dodano: 25-01-2020
Warsztaty kryminalistyczne dla dzieci

Warsztaty kryminalistyczne dla dzieci

Kryminalistyk, kryminalista, kryminał… Co znaczą te słowa? Jak łapie się przestępców? Jak bada się ślady zostawione przez sprawcę? Na te pytania w bardzo ciekawy i przystępny dla dzieci sposób odpowiada książka Joanny Stojer-Polańskiej pt. "Ślady kryminalistyczne". Korzystając z tej właśnie książki uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, co zawiera walizka kryminalistyczna, jak ujawnia się ślady i dlaczego ważne jest odnalezienie kodu DNA przestępcy. Wielu ciekawych informacji dostarczyła nam także książka pt. "Przestępcy i detektywi" Briana'a Lane'a. Podczas zajęć korzystaliśmy ze specjalnego zestawu do prowadzenia śledztwa i wykrywania przestępstw "Laboratorium prywatnego detektywa". Dzięki niemu każdy uczestnik wykonał własną legitymację detektywa, pobrał odciski palców i wcielił się w rolę świadka korzystając z pulpitu roboczego fotorobota. W pracy kryminalistyka lub detektywa bardzo ważny jest mikroskop. Dzięki niemu można dokładnie obejrzeć mikroślady i zobaczyć to, czego nie da się zauważyć gołym okiem. Oczywiście każdy miał podczas zajęć okazję skorzystać z mikroskopu i przekonać się, jak w dużym powiększeniu wyglądają potencjalne ślady. W dzisiejszych warsztatach udział wzięli uczestnicy naszych biblioferii, a także dzieci z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie.


więcej informacji

dodano: 24-01-2020
Biblioferie - ciąg dalszy

Biblioferie - ciąg dalszy

Uczestnicy biblioferii, do których dołączyły dziś dzieci z półkolonii organizowanych przez Ośrodek Sportowy "Orion" podjęli wyzwanie i rywalizowali ze sobą o zdobycie pierwszego miejsca w grze "Dixit:odyseja". Ta fantastyczna gra stworzona została przez Jeana-Louisa Roubira. Liczą się w niej wyobraźnia, spostrzegawczość i umiejętność kojarzenia. Gra jest świetną okazją do spotkania, może w niej uczestniczyć aż 12 graczy. Wykorzystaną podczas zajęć grę, oraz wiele innych można wypożyczyć w Oddziale dla dzieci i młodzieży, aby pograć w gronie rodziny i przyjaciół.


więcej informacji

dodano: 23-01-2020
Aniołkowe Granie

Aniołkowe granie

Aniołkowe Granie to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego wśród dzieci, młodzieży, rodziców i placówek edukacyjnych.

W Będzinie do tej akcji włączyła się ochoczo społeczność Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie. Do swych działań zaprosiła również będzińską bibliotekę, w której 30 stycznia o godzinie 16.30 odbędzie się koncert podsumowujący akcję "Aniołkowe Granie". W tym dniu zostaną również przekazane do Domu Dziecka im. Św. Dominika Savio w Sarnowie wszystkie zebrane artykuły higieniczne (mydła w płynie, żele do rąk, kremy do rąk i twarzy, pasty do zębów, itp.), na które czekają dzieci.

Apelujemy do wielkich serc mieszkańców Będzina, które już wielokrotnie pokazały swoją hojność, o przyłączenie się do "Aniołkowego grania". Zakupione rzeczy można przekazać do 28 stycznia do siedziby Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie (Podłosie) lub do siedziby głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Zapraszamy również na koncert, podczas którego zaprezentowane zostaną talenty dzieci z Przedszkola nr 11, akrobatyczne popisy Lenki i muzyczne podróże Amelii Piwowarczyk z Prywatnej Szkoły Muzycznej w Sosnowcu.

Będzie z nami również 20 Gromada Zuchowa "ISKIERKI" z Sosnowa oraz grupa dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu.

Za każdą okazany promyk wsparcia dla dzieci już teraz serdecznie wszystkim dziękujemy


dodano: 27-01-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19 20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.