przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Aniołkowe Granie w Będzinie

Aniołkowe Granie w Będzinie

Dużo wspaniałych serc, pozytywnej energii, anielskiej aury dobra i życzliwości i nieco nostalgii zagościło 30 stycznia w będzińskiej bibliotece. Wszystko za sprawą koncertu charytatywnego "Aniołkowe Granie", który wieńczył akcję przeprowadzoną w Będzinie z inicjatywy społeczności Przedszkola Miejskiego nr 11.

Aniołkowe Granie to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem niezmiennie jest propagowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Dodatkowo organizowane są zbiorki artykułów niezbędnych w procesie opieki nad dziećmi potrzebującymi wsparcia. Będzińskie Przedszkole postanowiło zorganizować zbiórkę dla podopiecznych Domu Dziecka im. Dominika Savio w Sarnowie. Wszystkie artykuły higieny osobistej, zebrane w placówkach oświatowych Będzina, które włączyły się do akcji oraz te, przekazane przez czytelników będzińskiej książnicy i Posła na Sejm RP, Pana Rafała Adamczyka zostały w dniu koncertu wręczone dyrektorowi Domu Dziecka i jego niezwykłym podopiecznym, którzy wspaniałym występem jasełkowym złożyli podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w akcję. A było ich nie mało, a co najważniejsze wszyscy z wielkimi i pełnymi dobroci sercami. Wśród nich utalentowana akrobatyczka Lenka z Grodźca, śpiewające dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie oraz laureaci konkursu "Kolęda i kartka Bożonarodzeniowa" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 4 w Będzinie, której dyrektor prowadził oprawę muzyczną "Aniołkowego Grania". Wśród dziecięcych serc nie zabrakło energetycznych zuchów z 20 Gromady Zuchów "ISKIERKA" ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Sosnowcu oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu. Wszyscy mali, ale wielcy swą postawą i zaangażowaniem artyści otrzymali w podziękowaniu słodkości wręczane przez Naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Pana Romana Goczoła.

Postawa dzieci, ich rodziców i nauczycieli oraz wszystkich tych, którzy według swoich możliwości włączyli się do będzińskiego "Aniołkowego Grania" serdecznie dziękujemy. A Pani dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 11 gratulujemy inicjatywy, wytrwałości w jej realizacji i pięknego koncertu


więcej informacji

dodano: 01-02-2020
Komputer nie taki skomplikowany

Komputer nie taki skomplikowany

Na kolejnych zajęciach (30 stycznia br.) studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zdobyli wiedzę na temat porządkowania danych, za pomocą tworzenia folderów oraz ich układania, co bywa pomocne w utrzymaniu porządku na pulpicie. Dużą frajdą dla uczestników było wyszukiwanie swoich ulubionych utworów muzycznych i piosenek za pomocą poznanych wcześniej stron internetowych


więcej informacji

dodano: 31-01-2020
Klub Młodego Odkrywcy

Klubu Młodego Odkrywcy

Pierwsze w tym roku spotkanie "Klubu Młodego Odkrywcy" dotyczyło niezwykle tajemniczych i trudnych do wyjaśnienia zjawisk, jakimi są piktogramy w zbożu i geoglify. Pojawiają się co prawda różne teorie na temat ich pochodzenia, ale nadal nie udaje się całkowicie rozwikłać zagadki tych niezwykłych obrazów. Książka "Niezwykłe tajemnice: czy potrafisz wyjaśnić te zjawiska" autorstwa Susan Martineau jak zwykle pomogła nam dowiedzieć się czegoś więcej. Okazało się, że kręgi najczęściej pojawiają się w nocy, składają się z mniej lub bardziej skomplikowanych kształtów i form geometrycznych tj. okręgi, spirale czy trójkąty. Pojawiają się nie tylko w zbożu, na polach, ale także na lodzie. Podczas zajęć uczestnicy mogli dokładnie przyjrzeć się ilustracjom różnych rodzajów agroglifów, bowiem istnieje bardzo dużo ich fotografii. Wszystkich zaskoczyła różnorodność oraz precyzja z jaką zostały wykonane. Niezwykle interesujące są także geoglify. Klubowicze poznali rysunki z Nazca oraz Białego Konia z Uffington. Do tworzenia zbożowych kręgów przydają się umiejętności matematyczne. Uczestnicy dzisiejszych warsztatów spróbowali swoich sił tworząc wzory w plastelinie.


więcej informacji

dodano: 31-01-2020
75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Wystawa: 75. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Motto wystawy: "MAMY STRASZNE PRZECZUCIE, GDYŻ WIEMY" - Załmen Gradowski

Termin wystawy: 27.01.2020 - 29.02.2020 r.

Zapraszamy serdecznie - choćby z małego powodu, odpowiedzi na jedno pytanie: Jaki związek z tą wystawą ma Julian Tuwim i Jego "Lokomotywa".

27 stycznia ponad 200 Ocalałych, świadków historii Auschwitz i Holokaustu, spotkało się przed Bramą Śmierci byłego obozu Birkenau, aby upamiętnić 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Towarzyszyli im i słuchali ich słów liderzy i przedstawiciele ponad 50 państw - głowy koronowane, prezydenci, premierzy, ministrowie i dyplomaci, a także przedstawiciele wielu międzynarodowych instytucji, organizacji społecznych, duchowni, pracownicy muzeów i miejsc pamięci poświęconych tej tematyce, a także - za pośrednictwem mediów - wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie również dołączyła do obchodów upamiętniających PIEKŁO NA ZIEMI, jakim była zagłada w Auschwitz.

Wystawa w dolnym holu biblioteki składa się z wyświetlanej prezentacji wystąpień podczas obchodów 27 stycznia 2020 r. w Auschwitz. Poza częścią multimedialną na wystawie można obejrzeć również reprodukcje prac plastycznych więźniów obozu Birkenau, artystów: Jerzego Adama Brandhubera, Xawerego Dunikowskiego, Jerzego Potrzebowskiego, Jerzego Pazdanowskiego. Niezmiernie ważną częścią wystawy jest element literacki w którym splatają się dzieła i losy artystów, pisarzy.

Relewantny jest zwłaszcza związek dwóch pisarzy: Tadeusza Borowskiego i Stanisława Wygodzkiego (urodzony w Będzinie), dwóch pisarzy - polskiego i żydowskiego, którzy znaleźli się w tym samym miejscu śmierci.


więcej informacji

dodano: 30-01-2020
Podsumowanie Biblioferii 2020

KPodsumowanie Biblioferii 2020

Chociaż pogoda spłatała psikusa i żaden dzień zimowych ferii nie był w białej aurze, to nic nie stało na przeszkodzie, by móc rozważać, a może i marzyć z najmłodszymi uczestnikami będzińskich biblioferii o białym puchu, śnieżnym bałwanie, czy zabawach i sportach organizowanych na śniegu.

Będzińscy bibliotekarze pracujący w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz Filiach MiPBP w Będzinie wyszli naprzeciw pogodowym niegodziwościom i starali się przybliżyć wszystko to, co związane z białym szaleństwem, organizując zajęcia edukacyjne, literackie oraz plastyczne dla najmłodszych, którzy pozostali w domu w czasie ferii.

Brak śniegu i plusowe temperatury nie stanęły na przeszkodzie świetnej zabawie i zarazem twórczej pracy podczas warsztatów tworzenie śniegowych kul.

I bez śniegu ferie nie muszą być nudne. Licznie odwiedzający, najmłodsi uczestnicy zajęć, a było ich ponad 350 osób, dali przykład, że biblioferie to nie był stracony czas. Oprócz zimowej tematyki na milusińskich czekały spotkania i warsztaty z rysowania mangi, kryminalistyki czy zajęcia edukacyjne na których przedszkolaki oraz ich starsi koledzy i koleżanki, poznawali tajniki drzewa genealogicznego.

Naturalnie, ferie to czas odpoczynku i dobrej zabawy, a więc nie mogło zabraknąć gier planszowych, rozwiązywania zagadek, układania puzzli, a także kreatywnych, feryjnych wymyślanek, które były obrazem dziecięcej fantazji.

W czasie biblioferii zorganizowano także Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Kubusia Puchatka. Oj działo się!


dodano: 29-01-2020
Styczniowy Klub Młodego Odkrywcy

Klub Młodego Odkrywcy

Zapraszamy na styczniowe zajęcia Klubu Młodego Odkrywcy "Na tropie...: piktogramy w zbożu i geoglify", które odbędą się 30 stycznia o godzinie 16.00 w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie


dodano: 28-01-2020
Tworzenie biżuterii z drutu aluminiowego

Tworzenie biżuterii z drutu aluminiowego

Bransoletki, kolczyki, i ozdobne zawieszki królowały dziś w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. To efekt szkolenia "Tworzenie biżuterii z drutu aluminiowego" jakie zorganizowano dla z myślą o bibliotekarzach bibliotek publicznych powiatu będzińskiego. Zdobyte umiejętności i nowe, barwne inspiracje z pewnością zostaną wykorzystane w działalności kulturalnej i edukacyjnej oferowanej przez biblioteki


więcej informacji

dodano: 28-01-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.