przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Komputerowy świat bez tajemnic dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Komputerowy świat bez tajemnic dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W dniu 13 lutego br. odbyło się kolejne spotkanie studentów BUTW-u w ramach zajęciach komputerowych dla grup zaawansowanych.

Grupa studentów wysłuchała informacji o projekcie BATL - Będzińskie Archiwum Tradycji Lokalnej mającego uchronić od zapomnienia fotografie i dokumenty gromadzone przez osoby prywatne, mieszkańców powiatu będzińskiego, dokumentujące życie, kulturę, wydarzenia i historię. Kolekcje wypożyczone od osób prywatnych będą digitalizowane i umieszczane w archiwum, a oryginały zwracane właścicielom. Studenci poznali stronę BATL-u i nauczyli się z niej korzystać. Poznali, jak powstaje archiwum społeczne z wykorzystaniem systemu OSA. Wykonano digitalizację wybranych dokumentów.

Zachęcamy do udostępniania nam swoich prywatnych kolekcji zdjęć, byśmy mogli dołączyć je do zasobu BATL.

Więcej na temat Będzińskiego Archiwum Tradycji Lokalnej znajdziesz tutaj:

OSA archiwa


więcej informacji

dodano: 13-02-2020
Klub Młodego Odkrywcy

Klub Młodego Odkrywcy

Kolejne spotkanie cyklu "Na tropie ." w ramach Klubu Młodego Odkrywcy odbędzie się 20 lutego br. o godzinie 16.00. Wszystkie dzieci chętne do tropienia ciekawostek, tym razem dotyczących różnych niesamowitych wynalazków, zapraszamy do oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Będzie to już ostatnie spotkanie w cyklu "Na tropie...". Od marca Klub Młodego Odkrywcy rusza z kolejnym cyklem. O czym on będzie? O tym już wkrótce.


dodano: 13-02-2020
Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Serdecznie zapraszamy na lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych. Tym razem spotkanie odbędzie się 19 lutego br. o godzinie 17.00 w kawiarni "Cafe no. 13" mieszczącej się tuż obok Filii nr 3 Dworzec (plac kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie.


dodano: 11-02-2020
O smogu - naszym wrogu

O smogu - naszym wrogu

Oddział dla dzieci i młodzieży wprowadził w tym roku nowy cykl edukacyjny dotyczący zagadnień ekologicznych. Pod tytułem "Co czeka naturę i człowieka" kryje się wiele tematów, które dotyczą obecnego stanu środowiska. W trakcie wizyty Przedszkola Miejskiego nr 13 w Będzinie, dzieci z grupy Żabek porozmawiały z bibliotekarzem o smogu. Temat ten jest jak najbardziej aktualny i wymagający edukacji już od najmłodszych lat, bo wiele można zmienić, ale najlepiej zacząć od siebie. Uczestnicy wspólnie ustalili, że nie powinno się iść w ślady Ekonieboraka - bohatera książki pt. "Draka Ekonieboraka" autorstwa Elizy Saromy-Stępniewskiej i Iwony Wierzby wzbogaconej o wesołe ilustracje Emilii Dziubak. Tytułowy Ekonieborak jeżdżący do kiosku terenówką, swoim irracjonalnym i nieekologicznym zachowaniem rozśmieszył dzieci, ale i pokazał im czego unikać. Również inne rady przypadły dzieciom do gustu, bo uwielbiają one jazdę na rowerze, towarzystwo drzew, a to również może pomóc w walce ze smogiem. Bibliotekarze mają nadzieję, że zainteresowanie dzieci tematem przełoży się na ich działania, ale również na tryb życia dorosłych. Bo jak nie my, to kto pomoże poprawić nasza sytuację?


więcej informacji

dodano: 11-02-2020
Przedszkolaki "W Krainie Baśni"

Przedszkolaki w Krainie Baśni

11 Lutego podopieczni z Przedszkola nr 6 w Będzinie mieli okazje uczestniczyć w zajęciach pt. "W Krainie Baśni" zorganizowanych przez Filię nr 1 - Ksawera MiPBP w Będzinie.

Dzieci miały okazję sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę na temat znanych baśni oraz nieco ją poszerzyć poprzez wspólną zabawę. Przedszkolaki chętnie odgadywały baśnie na podstawie obrazków z głównymi bohaterami, a także rozwiązywały specjalnie przygotowane na to spotkanie rebusy. Z chęcią odpowiadały na czytane im zagadki. Przeczytane dzieciom baśnie sprawiły, że przenieśliśmy się w krainę bajkolandii, gdzie wszyscy są uśmiechnięci, a świat jest pełen pięknych kolorów. Przeczytane baśnie na długo zostaną w pamięci.

Skarbnica Baśni - "O rybaku i złotej rybce", Baśnie H. Ch. Andersen - "Latający Kufer", Władysław Kopaliński- 125 baśni do opowiadania dzieciom "Calineczka".


więcej informacji

dodano: 11-02-2020
"Przystanek Będzin" Jana Artymowicza

Przystanek Będzin Jana Artymowicza

Podróżując trasą kolei Warszawsko - Wiedeńskiej warto zatrzymać się na jej odnodze i wysiąść na modernistycznym budynku dworca PKP. Tam, w Fili nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie czeka na Państwa chwila wytchnienia i zachwytu na widok zbioru prac plastycznych Jana Artymowicza, zatytułowanych "Przystanek Będzin".

Kim jest nasz Artysta?

Jan Artymowicz urodził się w 1957 roku, w Nowej Soli. Mieszka w Będzinie. Jego obrazy najczęściej powstają w zaciszu domowym. Maluje i rysuje na ile tylko czas mu pozwala. Tematyka jego prac jest różna: pejzaże, kwiaty, abstrakcja ale również architektura. Niejednokrotnie sięga także do motywów religijnych. Jego obrazy zdobią ściany wielu mieszkań. Kilka ze swoich prac przekazał na aukcje charytatywne.

Początkowo jego obrazy mogli obejrzeć tylko najbliżsi. Dopiero jednak za ich namową zdecydował się na pierwszy publiczny pokaz. Debiutował wystawą indywidualną "Pastelowo" w MDK Andaluzja w Piekarach Śląskich. W 2017 roku swoje obrazy eksponował w MDK w Mikołowie oraz filii nr 20 MBP w Sosnowcu. Prace Jana Artymowicza prezentował również MDK Katowice - Szopienice, a w 2019 roku zakwalifikowały się do wystawy będącej pokłosiem 25. ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieniuka. Artysta uczestniczył w wystawach zbiorowych oraz konkursach m.in. : IX Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Mikołów 2016 oraz Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla.

Oprócz malarstwa jego pasją jest fotografia, którą realizuje razem z żoną Anną. Fotografie pokazują piękno Górnego Śląska, opolszczyzny i małopolski.

Piątkowy wernisaż wystawy Jana Artymowicza cieszył się dużym zainteresowaniem. Był to wyjątkowy czas na spotkanie z samym autorem, który uchylił rąbka prywaty, opowiadając o tym skąd czerpie inspiracje, i kto idzie z nim ramię w ramię artystyczną drogą pasji. Wśród zgromadzonych: rodziny, przyjaciół oraz znajomych artystycznych dusz, w otwarciu wystawy wziął udział Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Adamczyk, który jak sam zaznaczył nie mógłby przejść obojętnie na widok eksponowanych prac, zwłaszcza będących w jego bezpośrednim sąsiedztwie :-) Wśród gości była również Pani Aldona Adamska - Dziuba, opiekun artystyczny Grupy Malarskiej Zawodzie, w której Jan Artymowicz od 2 lat wzbogaca swój warsztat.

"Przystanek Będzin" - Zapraszamy do końca marca


więcej informacji

dodano: 10-02-2020
W świecie zamków i dzielnych rycerzy

W świecie zamków i dzielnych rycerzy

Będzińską książnicę odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Dąbiu. Spotkanie odbyło się w ramach regionalnego cyklu zajęć "Podróże po regionie" i dotyczyło będzińskiej warowni z czasów średniowiecznych. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi co było przed wybudowaniem kamiennego zamku i kto doprowadził do jego odbudowy, jaką wartość dla mieszkańców miała kiedyś Czarna Przemsza oraz jakie znaczenie ma zamek dla nas obecnie. Nie zabrakło również dawki wiedzy na temat czasów średniowiecznych, czyli tego co trzeba było zrobić by stać się rycerzem, jak założyć zbroję oraz jak zdobyć twierdzę i czego po drodze się wystrzegać. Wizyta została zwieńczona edukacyjnym spacerem, który pozwolił młodym uczestnikom na zapoznanie się z biblioteką oraz zachęcił ich do korzystania z jej bogatych zasobów.


więcej informacji

dodano: 06-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.