przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Światowy Dzień Kota tematem przewodnim spotkań będzińskich bibliotekarzy z przedszkolakami

Dzień Kota

Jak się okazuje, dzieci z Przedszkola nr 11 w Będzinie doskonale wiedzą kiedy jest Światowy Dzień Kota. Tego dnia, czyli 17 lutego, na terenie przedszkola, sąsiadującego z Filią nr 9 "Podłosie", odbyły się zajęcia literacko-plastyczne o tej właśnie tematyce. Na początek przedszkolakom zostały przedstawione różne wizerunki kocich postaci z bajek. Wiele z nich było dosyć znanych, ale pojawiły się też takie, które sprawiały problem. Następnie dzieci wysłuchały kilku ciekawostek o kotach z książki Pauliny Wierzby "Oto jest Kot", opowiadając przy tym o swoich pupilach. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przystąpiły do pracy plastycznej, z której to powstały niepowtarzalne kocie portrety.

18 lutego w Miejskim Przedszkolu Nr 10 przedszkolaki z Grupy "Kangurki" i "Żabki" uczestniczyły w zajęciach związanych ze Światowym Dniem Kota zorganizowanych przez Filię nr 2 Warpie w Będzinie.

Dzieci 4 - latki z grupy "Kangurków" wysłuchały książki Ingrid Andersson - Moja pierwsza książka o kotach. Dowiedziały się z niej, że mruczki to bardzo zwinne i sprytne zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Koty często występują w wielu bajkach i każda zła wiedźma ma czarnego kocura. Przedszkolaki dowiedziały się też, jak należy dbać o swojego pupila i co nasi ulubieńcy lubią jeść. Poszerzyły swoją wiedzę na temat jak postępować z chorym kociakiem i do jakiego lekarza trzeba się udać, gdy zwierzak zachoruje. Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi. Dzieci za pomocą techniki origami stworzyły głowę bohatera dzisiejszych zajęć, a następnie kredkami dorysowały oczy, wąs, nos i pyszczek kotka.

Następnie przeprowadzono zajęcia literackie w grupie dzieci - 3 letnich "Żabki". Dzieciom przeczytano opowiadanie o kocie Filemonie i Bonifacym z książki Przygody kota Filemona - Sławomira Grabowskiego.


więcej informacji

dodano: 18-02-2020
Moc bajek z labiryntu

Moc bajek z labiryntu

17 Lutego Filię nr 1 Ksawera odwiedziła grupa żabek z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie. Zajęcia odbyły się pod tytułem "Moc bajek z labiryntu". Po przeczytaniu bajek: "Franklin detektywem", Kubuś Puchatek - "Dzień przyjaźni" oraz Jan Brzechwa dla najmłodszych - "Kaczka Dziwaczka", zadaniem dzieci było narysować swojego ulubionego bohatera z różnych bajek. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie labiryntu, w którym przedszkolaki miały doprowadzić małpki do banana. Celem zajęć było pogłębianie wiedzy dzieci na temat literatury dziecięcej oraz współpraca w grupie.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020
Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Już po raz kolejny Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wychodzi naprzeciw potrzebom kształcenia głównych księgowych i służb finansowych Instytucji Kultury organizując szkolenie tematyczne wraz z Ogólnopolskim Instytutem Nieruchomości w Katowicach.

Szkolenie odbyło się 14 lutego 2020r a jego tematem było ZAMKNIĘCIE KSIĄG RACHUNKOWYCH W INSTYTUCJACH KULTURY ORAZ OMÓWIENIE ZMIAN OBOWIĄZUJĄCYCH W 2020r.

Osobą prowadzącą była Pani Teresa Krawczyk - wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor pozycji książkowych o tej tematyce oraz autor wielu publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na szkoleniu przełoży się na efektywną pracę finansową w Instytucjach Kultury.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020
Z czego składa się walentynka?

Z czego składa się walentynka?

Z okazji dnia św. Walentego na terenie Przedszkola nr 11 w Będzinie zostały zorganizowane zajęcia edukacyjno-plastyczne, w których to bibliotekarz filii nr 9 "Podłosie", krótko przybliżył dzieciom historię walentynek. Na rozgrzewkę przed większym wyzwaniem, dzieci musiały poradzić sobie z serduszkowym labiryntem, który mimo wszystko nie był tak prosty, jak mógłby się wydawać. Gdy już myślały, że na tym koniec, okazało się, że pani bibliotekarz ma w zanadrzu jeszcze jedno specjalne zadanie: wykonanie własnej kartki. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do działania. Musiały jednak odpowiedzieć najpierw na pewne pytania: z czego tak naprawdę składa się walentynka? Co musi posiadać, żeby można było ją tak nazwać? Jak się okazało, dzieci doskonale odnalazły się w temacie.

Zgodnie stwierdziły, że na pewno musi być zaadresowana i mieć życzenia pełne miłości. Oczywiście, nie powinno zabraknąć na niej także symbolu walentynek, czyli czerwonego serca. Najlepiej bardzo dużego i to w bardzo dużych ilościach.

W dobieraniu życzeń przedszkolakom pomogła książka z życzeniami zaprezentowana przez bibliotekarza, ponadto dzieci dowiedziały się z niej jak brzmi "kocham cię" w praktycznie wszystkich językach świata. I tak powstały pięknie wykonane walentynki dla mamy, taty, rodzeństwa, koleżanek oraz kolegów.


więcej informacji

dodano: 14-02-2020
Rozrastanie w Księżyce

Rozrastanie w Księżyce - plakat spotkania autorskiego z Grażyną Janotą

Już dziś zapraszamy serdecznie miłośników literatury na spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy, które odbędzie się 21 lutego o godz.: 17.00 - Klub "Pod Sową"

Grażyna Janota, z domu Gąsior. Mieszka w Mysłowicach-Krasowach. Ma 47 lat, męża i dwóch synów. Autorka wydanego przez Mysłowicki Ośrodek Kultury w 2015 r. tomiku poezji "Stany skupienia", który zaprezentowała mieszkańcom Będzina w roku 2017 w będzińskiej książnicy. Wiersze pisze od 12. roku życia. Debiutowała w 1987 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia. Obecnie jej wiersze prezentowane są na antenie Radia Katowice. Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Kilkukrotny gość "Artystycznych spotkań" red. Macieja Szczawińskiego w Radiu Katowice. Jej utwory znalazły się w "Antologii debiutów poetyckich" wydanych w Brzegu przez K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów w 2016 r. Publikowała m.in. w: "Śląsku", "Migotaniach", "Akancie" oraz almanachach pokonkursowych. Grażyna Janota jest laureatką II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Sebyły (2017 r.) organizowanego przez MiPBP w Będzinie, Instytut Mikołowski oraz Urząd Miasta w Będzinie.

Spotkanie nosi tytuł tak samo jak kolejne wydanie tomiku wierszy poetki, a mianowicie: "Rozrastanie w Księżyce".

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki ... i szansa na autograf autorki


dodano: 14-02-2020
Serce, płuca i inne anatomiczne niesamowitości

Serce, płuca i inne anatomiczne niesamowitości

13 lutego, w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się nowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "Lubik". Tematem zajęć była medycyna oraz pojęcia z nią związane tj. pobyt w szpitalu, czy ludzkie ciało. W oparciu o książkę Anny Onichimowskiej pt. "Będę biegać" uczestnicy zapoznali się z losem Maćka, który w wyniku problemów z sercem musi iść do szpitala, ale tak naprawdę wcale się tego nie boi. Cała sytuacja, w której znajduje się główny bohater w pozytywny sposób oswaja dziecko z wizją szpitala i tego co się w nim dzieje. Dodatkowo w ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z wewnętrzną budową człowieka poprzez układanie poszczególnych narządów. Dzięki książce "Gabinet anatomii" Kate Davies i Carnovsky'ego podróż do wnętrza ciała stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i interesująca. Meandry układu nerwowego, krążenia czy mięśni zafascynowały dzieci. Pozyskiwanie wiedzy poprzez naukę odbyło się również poprzez quiz, który polegał na odgadywaniu z mikroskopowych zdjęć co one przedstawiają. Na koniec spotkania okazało się, że ten przerażający temat jest w rzeczywistości bardzo interesujący i może zaciekawić nawet najmłodszych.


więcej informacji

dodano: 14-02-2020
Wywiad z pracownikami MiPBP w Będzine o akcji Mała Książka-wielki człowiek

Wywiad z pracownikami MiPBP w Będzine o akcji Mała Książka-wielki człowiek

O pasji, poświęceniu i niestrudzonej pracy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie :-). Zobacz sam jak ciekawie można zorganizować czas dla swoich pociech w bibliotece oraz jaki wpływ na dzieci ma czytanie od najmłodszych lat.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu w formie prezentacji pod linkiem:

Wywiad dla radio Eska


dodano: 13-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.