przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Śmieci sprzątanie na zawołanie - czyli recykling na wesoło

Śmieci sprzątanie na zawołanie - czyli recykling na wesoło

Kolejne zajęcia z cyklu "Co czeka naturę i człowieka", odbywające się na oddziale dla dzieci i młodzieży, przyniosły temat recyklingu. Dzieci z grupy biedronek z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie dowiedziały się jakie kolory koszów na śmieci występują w procesie segregacji, dlaczego ona sama jest tak ważna, na czym polega recykling oraz co już pod niego nie podlega. Dodatkowo poruszony został temat dotyczący tego jak śmieci wyglądały w dawnych czasach oraz co się z nimi wtedy robiło. Przedszkolaki dowiedziały się również o istnieniu społecznych lodówek, banków żywności czy jadłodajni, które pomagają nie marnować jedzenia oraz przyczyniają się do pomocy osobom potrzebującym. Ciekawostkę stanowiło także poznanie osób zwanych freeganami, dla których dobry śmieć to nadal jedzenie oraz odkrycie jak powstaje kompost dżdżownicowy. Te i wiele innych ciekawych informacji zostało przytoczonych z książki Oli Woldańskiej-Płocińskiej pt. "Śmieciogród: zero waste". Nie mogło również zabraknąć wesołego wierszyka z książki "Draka Ekonieboraka" Elizy Saromy-Stępniewskiej i Iwony Wierzby. Na koniec zgodnie z ideą zero waste zostały wykonane ekologiczne pszczółki.


więcej informacji

dodano: 21-02-2020
Dyskusyjny Klub Książki w gościnnych progach Cafe No. 13 - oczywiście z literackimi przemyśleniami

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

Cafe No. 13 to miejsce, w którym odbyło się lutowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Trzeba przyznać, że kawiarnia serwuje najlepszą kawę i herbatę w Będzinie!

Uczcie smakowej oczywiście towarzyszyła rozmowa. Tym razem zmierzyliśmy się z "Pokochawszy. O miłości w języku". Pozycja jest obszernym wywiadem przeprowadzony przez Karolinę Oponowicz z językoznawcą Jerzym Bralczykiem i jego żoną psychologiem Lucyną Kirwil.

Książka podzielona jest na tematyczne zagadnienia: kicz, słowa, kłótnie, listy, wulgaryzmy, rytuały, emocje, czułość, seks rozpatrywane w kontekście miłości. Rozmowy mają różne tempo, raz są dynamiczne, emocjonalne, porywcze, raz spokojne, zrównoważone, humorystyczne. Dzięki temu "Pokochawszy" nie nudzi czytelnika.

Książkę można również uznać za praktyczny poradnik językowy i psychologiczny. Katarzyna Oponowicz zadając pytania interlokutorom skłania ich do osłonięcia prywatnego życia oraz pragnie odszyfrować zagadkę, jak należy postępować, by stworzyć długoletni i dobry związek partnerski. Czy jej się to udaje? Czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie


więcej informacji

dodano: 21-02-2020
21 lutego - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Mały OKR 2020

Dzisiaj, w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego odbyły się kolejne zmagania recytatorskie w ramach konkursu Mały OKR. Jedenaścioro uczniów z będzińskich placówek oświatowych zaprezentowało swój literacki repertuar.

Komisja w składzie: Roman Goczoł - naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Michał Fiuk- Kierownik Działu Promocji Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, Zuzanna Wylazłowska - przedstawiciel Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, Ewa Graca- dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie oraz Ewelina Grad - inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie oceniali talenty i umiejętności będzińskiej młodzieży. Także i dziś konkursowe zmaganie bacznie obserwowała i kibicowała wszystkim uczestnikom Pani Anna Drzewiecka - II Wiceprezydent Miasta Będzina.

Ogłoszenie wyników już 4 marca w MiPBP w Będzinie.


więcej informacji

dodano: 21-02-2020
Na tropie ... wynalazków

Klub Młodego Odkrywcy

Czasem są rezultatem wielu lat pracy naukowców, a czasem powstają po prostu przez przypadek. Wynalazki. Ułatwiają nam życie, pomagają odzyskać zdrowie czy fajnie się bawić. Wszystko czego używamy na co dzień ktoś kiedyś musiał wymyślić. Korzystając z książki "Wynalazki: trójwymiarowa podróż w świat ludzkiej pomysłowości" autorstwa Chris'a Oxlade'a poznaliśmy prasę drukarską wynalezioną przez Johannesa Gutenberga oraz niezwykle ważne w medycynie promieniowanie rentgenowskie. Informacje o powstaniu czekolady, dynamitu, telefonu komórkowego i laptopa znaleźliśmy w książce "Najciekawsze odkrycia i wynalazki".

Każdy z nas może wynaleźć jakieś narzędzie czy urządzenie. Sergio Olivotti w swojej książce "Zwierzoobjaśniarka: wynalazek, który zmienił świat" opisuje niesamowite odkrycia. Jest wśród nich tytułowa zwierzoobjaśniarka, czyli urządzenie służące do tłumaczenia języka zwierzęcego na ludzki i odwrotnie. Ponadto w książce tej znajdziemy doplamiacz do żyraf czy ogonoobjaśniarkę. Mimo tego, iż nie istnieją one naprawdę stały się inspiracją do stworzenia własnych wynalazków przez uczestników zajęć. Wykorzystaliśmy surowce wtórne i powstały niesamowite i pomysłowe prace.


więcej informacji

dodano: 21-02-2020
Recytatorskie zmagania w będzińskiej książnicy

Konkurs Mały OKR

20 lutego br. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie gościła 23 uczniów klas IV - VI z będzińskich szkół podstawowych, którzy wzięli udział w zmaganiach recytatorskich w ramach konkursu Mały OKR. Zwycięzcy etapu miejskiego przechodzą wyżej, gdzie mają szansę wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim.

Celem konkursu jest pielęgnowanie kultury języka ojczystego, rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania sztuką recytacji oraz krzewienie zamiłowania do literatury pięknej.

Przed Komisją Konkursową trudny orzech do zgryzienia, gdyż uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wypowiedzi, obrazując najróżniejsze stany ludzkich emocji.

Trzymamy mocno kciuki za młodych adeptów recytatorskiej sztuki.


więcej informacji

dodano: 21-02-2020
XXII edycja konkursu Moja Ziemia - Czysty Świat

Plakat konkursu

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w XXII edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Ogólnopolski konkurs Moja Ziemia - Czysty Świat pt. "Inwazja elektrośmieci" jest organizowany przez Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz. Służy on upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie, podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowaniu postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie niebezpieczeństwom wynikających ze zaśmiecania środowiska przy pomocy "elektrośmieci". Do zadań konkursowych należą m.in.: wykonanie kolażu, rzeźby przestrzennej, przedstawienie podróży elektrośmiecia oraz stworzenie folderu dotyczącego niekorzystnego wpływu wyrzucania elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Regulamin konkursu jest dostępny pod poniższym linkiem:

Regulamin konkursu Moja Ziemia Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci"


dodano: 19-02-2020
Wystawa Honorowi Obywatele Miasta Będzina opuściła mury będzińskiej książnicy

Wystawa Honorowi Obywatele Miasta Będzina opuściła mury będzińskiej książnicy

Projekt Honorowi Obywatele Miasta Będzina zrealizowany przez Stowarzyszenie Filary Kultury, które nieustannie wspiera działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, ponownie został wyeksponowany, tym razem młodym mieszkańcom naszego miasta. Od dzisiaj i przez najbliższe dwa tygodnie wystawa, poświęcona osobom zasłużonym dla Będzina, wita wszystkich odwiedzających Szkołę Podstawową nr 11. Dla uczniów projekt ten stanowi doskonały materiał wspierający pozyskiwanie wiedzy w zakresie edukacji regionalnej, a zarazem przypomina o osobistościach, będących ambasadorami naszego miasta, sławiących jego dobre imię w kraju i poza jego granicami.


więcej informacji

dodano: 18-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15  16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.