przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Światowy Dzień Kota tematem przewodnim spotkań będzińskich bibliotekarzy z przedszkolakami

Dzień Kota

Jak się okazuje, dzieci z Przedszkola nr 11 w Będzinie doskonale wiedzą kiedy jest Światowy Dzień Kota. Tego dnia, czyli 17 lutego, na terenie przedszkola, sąsiadującego z Filią nr 9 "Podłosie", odbyły się zajęcia literacko-plastyczne o tej właśnie tematyce. Na początek przedszkolakom zostały przedstawione różne wizerunki kocich postaci z bajek. Wiele z nich było dosyć znanych, ale pojawiły się też takie, które sprawiały problem. Następnie dzieci wysłuchały kilku ciekawostek o kotach z książki Pauliny Wierzby "Oto jest Kot", opowiadając przy tym o swoich pupilach. Na zakończenie spotkania przedszkolaki przystąpiły do pracy plastycznej, z której to powstały niepowtarzalne kocie portrety.

18 lutego w Miejskim Przedszkolu Nr 10 przedszkolaki z Grupy "Kangurki" i "Żabki" uczestniczyły w zajęciach związanych ze Światowym Dniem Kota zorganizowanych przez Filię nr 2 Warpie w Będzinie.

Dzieci 4 - latki z grupy "Kangurków" wysłuchały książki Ingrid Andersson - Moja pierwsza książka o kotach. Dowiedziały się z niej, że mruczki to bardzo zwinne i sprytne zwierzęta, które lubią chodzić własnymi ścieżkami. Koty często występują w wielu bajkach i każda zła wiedźma ma czarnego kocura. Przedszkolaki dowiedziały się też, jak należy dbać o swojego pupila i co nasi ulubieńcy lubią jeść. Poszerzyły swoją wiedzę na temat jak postępować z chorym kociakiem i do jakiego lekarza trzeba się udać, gdy zwierzak zachoruje. Spotkanie zakończyło się zajęciami plastycznymi. Dzieci za pomocą techniki origami stworzyły głowę bohatera dzisiejszych zajęć, a następnie kredkami dorysowały oczy, wąs, nos i pyszczek kotka.

Następnie przeprowadzono zajęcia literackie w grupie dzieci - 3 letnich "Żabki". Dzieciom przeczytano opowiadanie o kocie Filemonie i Bonifacym z książki Przygody kota Filemona - Sławomira Grabowskiego.


więcej informacji

dodano: 18-02-2020
Moc bajek z labiryntu

Moc bajek z labiryntu

17 Lutego Filię nr 1 Ksawera odwiedziła grupa żabek z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie. Zajęcia odbyły się pod tytułem "Moc bajek z labiryntu". Po przeczytaniu bajek: "Franklin detektywem", Kubuś Puchatek - "Dzień przyjaźni" oraz Jan Brzechwa dla najmłodszych - "Kaczka Dziwaczka", zadaniem dzieci było narysować swojego ulubionego bohatera z różnych bajek. Kolejnym zadaniem było rozwiązanie labiryntu, w którym przedszkolaki miały doprowadzić małpki do banana. Celem zajęć było pogłębianie wiedzy dzieci na temat literatury dziecięcej oraz współpraca w grupie.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020
Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Szkoleniowa sztafeta służb finansowych w będzińskiej książnicy

Już po raz kolejny Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wychodzi naprzeciw potrzebom kształcenia głównych księgowych i służb finansowych Instytucji Kultury organizując szkolenie tematyczne wraz z Ogólnopolskim Instytutem Nieruchomości w Katowicach.

Szkolenie odbyło się 14 lutego 2020r a jego tematem było ZAMKNIĘCIE KSIĄG RACHUNKOWYCH W INSTYTUCJACH KULTURY ORAZ OMÓWIENIE ZMIAN OBOWIĄZUJĄCYCH W 2020r.

Osobą prowadzącą była Pani Teresa Krawczyk - wykładowca wyższych uczelni, wieloletni praktyk administracji skarbowej w tym Naczelnik Urzędu Skarbowego, główna księgowa jednostek sektora finansów publicznych i spółek, autor pozycji książkowych o tej tematyce oraz autor wielu publikacji o tematyce rachunkowej, podatkowej, finansów publicznych.

Dziękujemy za tak liczne przybycie i mamy nadzieję, że wiedza pozyskana na szkoleniu przełoży się na efektywną pracę finansową w Instytucjach Kultury.


więcej informacji

dodano: 17-02-2020
Z czego składa się walentynka?

Z czego składa się walentynka?

Z okazji dnia św. Walentego na terenie Przedszkola nr 11 w Będzinie zostały zorganizowane zajęcia edukacyjno-plastyczne, w których to bibliotekarz filii nr 9 "Podłosie", krótko przybliżył dzieciom historię walentynek. Na rozgrzewkę przed większym wyzwaniem, dzieci musiały poradzić sobie z serduszkowym labiryntem, który mimo wszystko nie był tak prosty, jak mógłby się wydawać. Gdy już myślały, że na tym koniec, okazało się, że pani bibliotekarz ma w zanadrzu jeszcze jedno specjalne zadanie: wykonanie własnej kartki. Przedszkolaki chętnie przystąpiły do działania. Musiały jednak odpowiedzieć najpierw na pewne pytania: z czego tak naprawdę składa się walentynka? Co musi posiadać, żeby można było ją tak nazwać? Jak się okazało, dzieci doskonale odnalazły się w temacie.

Zgodnie stwierdziły, że na pewno musi być zaadresowana i mieć życzenia pełne miłości. Oczywiście, nie powinno zabraknąć na niej także symbolu walentynek, czyli czerwonego serca. Najlepiej bardzo dużego i to w bardzo dużych ilościach.

W dobieraniu życzeń przedszkolakom pomogła książka z życzeniami zaprezentowana przez bibliotekarza, ponadto dzieci dowiedziały się z niej jak brzmi "kocham cię" w praktycznie wszystkich językach świata. I tak powstały pięknie wykonane walentynki dla mamy, taty, rodzeństwa, koleżanek oraz kolegów.


więcej informacji

dodano: 14-02-2020
Rozrastanie w Księżyce

Rozrastanie w Księżyce - plakat spotkania autorskiego z Grażyną Janotą

Już dziś zapraszamy serdecznie miłośników literatury na spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy, które odbędzie się 21 lutego o godz.: 17.00 - Klub "Pod Sową"

Grażyna Janota, z domu Gąsior. Mieszka w Mysłowicach-Krasowach. Ma 47 lat, męża i dwóch synów. Autorka wydanego przez Mysłowicki Ośrodek Kultury w 2015 r. tomiku poezji "Stany skupienia", który zaprezentowała mieszkańcom Będzina w roku 2017 w będzińskiej książnicy. Wiersze pisze od 12. roku życia. Debiutowała w 1987 r. w Programie Trzecim Polskiego Radia. Obecnie jej wiersze prezentowane są na antenie Radia Katowice. Laureatka kilkudziesięciu konkursów poetyckich. Kilkukrotny gość "Artystycznych spotkań" red. Macieja Szczawińskiego w Radiu Katowice. Jej utwory znalazły się w "Antologii debiutów poetyckich" wydanych w Brzegu przez K.I.T. Stowarzyszenie Żywych Poetów w 2016 r. Publikowała m.in. w: "Śląsku", "Migotaniach", "Akancie" oraz almanachach pokonkursowych. Grażyna Janota jest laureatką II miejsca Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Sebyły (2017 r.) organizowanego przez MiPBP w Będzinie, Instytut Mikołowski oraz Urząd Miasta w Będzinie.

Spotkanie nosi tytuł tak samo jak kolejne wydanie tomiku wierszy poetki, a mianowicie: "Rozrastanie w Księżyce".

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki ... i szansa na autograf autorki


dodano: 14-02-2020
Serce, płuca i inne anatomiczne niesamowitości

Serce, płuca i inne anatomiczne niesamowitości

13 lutego, w oddziale dla dzieci i młodzieży odbyło się nowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "Lubik". Tematem zajęć była medycyna oraz pojęcia z nią związane tj. pobyt w szpitalu, czy ludzkie ciało. W oparciu o książkę Anny Onichimowskiej pt. "Będę biegać" uczestnicy zapoznali się z losem Maćka, który w wyniku problemów z sercem musi iść do szpitala, ale tak naprawdę wcale się tego nie boi. Cała sytuacja, w której znajduje się główny bohater w pozytywny sposób oswaja dziecko z wizją szpitala i tego co się w nim dzieje. Dodatkowo w ramach zajęć uczestnicy zapoznali się z wewnętrzną budową człowieka poprzez układanie poszczególnych narządów. Dzięki książce "Gabinet anatomii" Kate Davies i Carnovsky'ego podróż do wnętrza ciała stała się jeszcze bardziej atrakcyjna i interesująca. Meandry układu nerwowego, krążenia czy mięśni zafascynowały dzieci. Pozyskiwanie wiedzy poprzez naukę odbyło się również poprzez quiz, który polegał na odgadywaniu z mikroskopowych zdjęć co one przedstawiają. Na koniec spotkania okazało się, że ten przerażający temat jest w rzeczywistości bardzo interesujący i może zaciekawić nawet najmłodszych.


więcej informacji

dodano: 14-02-2020
Wywiad z pracownikami MiPBP w Będzine o akcji Mała Książka-wielki człowiek

Wywiad z pracownikami MiPBP w Będzine o akcji Mała Książka-wielki człowiek

O pasji, poświęceniu i niestrudzonej pracy Oddziału dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie :-). Zobacz sam jak ciekawie można zorganizować czas dla swoich pociech w bibliotece oraz jaki wpływ na dzieci ma czytanie od najmłodszych lat.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu w formie prezentacji pod linkiem:

Wywiad dla radio Eska


dodano: 13-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 15  16  17  18  19  20  » 

Ilość aktualności w bazie: 138

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.