przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Wyprawa do dżungli" albo "Lot w kosmos"

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój własny anioł

W minionym tygodniu grupa Motylków z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie wybrała się w podróż kosmiczną. Wprowadzeniem do tematu zajęć było rozwiązanie zagadki:

"Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samoloty."

Dzieciaki szybciutko uporały się z zagadką. Zajęcia miały wzbogacić wiadomości na temat układu słonecznego, a także naszej planety. Przedszkolaki podczas podróży "Lecimy w kosmos" odkrywały kolejne planety układu słonecznego. W podróży, która odbyła się rakietą pomogły książki: "Gwiazdy i Planety" Leksykon odkrywcy, "Marta i ufoludek" - Wojciech Widłak, "Potworak i inne kosmiczne opowieści" - Grzegorza Kasdepke oraz "Wyjątkowa Planeta- czyli wielkie odkrycia małych lisków".

Po powrocie z podróży dzieci, podsumowując zajęcia dotyczące kosmosu, doszły do wniosku, że Ziemia jako nasza planeta, we wszechświecie jest bardzo maleńka i należy o nią dbać. Pokolorowały również swoje rakiety.

Następnego dnia tj. 19 lutego, w drodze rewizyty, grupę "Pszczółek" z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie odwiedził pracownik biblioteki. Zajęcia odbyły się pod tytułem "Wyprawa do dżungli", która odbyła się żółtym autobusem.

Celem zajęć było wzbogacenie wiadomości dzieci o zwierzętach egzotycznych, rozwijanie wyobraźni, czerpanie radości i zadowolenie ze wspólnej zabawy. W wyprawie do dżungli pomogła książka Zwierzęta - "Mieszkańcy dżungli". Maluchy uważnie oglądały pokazane im zwierzątka oraz z ciekawością słuchały informacji o faunie i florze z afrykańskiej dżungli. Gdy wróciliśmy z wycieczki, każdy przedszkolak miał za zadanie pokolorować swoją maskę w kształcie króla dżungli.


więcej informacji

dodano: 28-02-2020
Szalone Rękodzielniczki

Szalone Rękodzielniczki

28 lutego br., na kolejnym spotkaniu Mistrzynie szydełkowania postanowiły przygotować chusty oraz ozdoby wielkanocne. Jak zawsze w rękach klubowiczek powstają prawdziwe, artystyczne dzieła. Dziękujemy i prosimy o jeszczewięcej informacji

dodano: 28-02-2020
Po raz X w Polsce, po raz VI w Będzinie i po raz II w naszej bibliotece

Podsumowanie konkursu plastycznego Mój własny anioł

W miniony wtorek miało miejsce podsumowanie konkursu plastycznego "Mój własny anioł" pod hasłem "Mama powiedziała mi, że każdy ma swojego anioła. Każdy ma i będzie go miał" wyśpiewanym przez legendarnego wokalistę, outsidera zespołu Dżem - Ryszarda Riedla.

W tegorocznej, VI edycji zorganizowanej wśród przedszkolaków, jury konkursowe miało za zadanie wskazać najlepsze prace w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 oraz 5-6 lat. Miłym akcentem był występ milusińskich z Przedszkola nr 11 w Będzinie, pokazujący obraz najlepszego anioła, który jest obok nas. Podziękowania kierujemy w stronę Pani Anety Jędruch Dyrektor Przedszkola nr 11 w Będzinie oraz wszystkich współpracowników za wspaniałą organizację i scenariusz zakończenia konkursu. Jak zawsze miło nam gościć tak radosnych maluchów w murach będzińskiej książnicy. Już dziś zapraszamy na kolejnej odwiedziny.


więcej informacji

dodano: 27-02-2020
Lekcja biblioteczna poświęcona 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Lekcja biblioteczna poświęcona 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Na zakończenie prezentacji wystawy przygotowanej w 75. rocznicę wyzwolenia więźniów z obozu Auschwitz i Birkenau naszą bibliotekę odwiedziła grupa siódmoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. Armii Krajowej w Będzinie. Młodzieży zostały zaprezentowane publikacje, książki dotyczące tematu holocaustu oraz prace, będące literackim lustrem tej największej tragedii, wywołanej (jak przypomniał wszystkim Marian Turski w swym przemówieniu) ludzkim przyzwoleniem i obojętnością na pogardę i brak akceptacji wobec drugiego człowieka. Na zakończenie spotkania, uczniowie zostali zaproszenie do Wypożyczalni Głównej, gdzie przedstawiono im zbiory biblioteczne, dzięki którym mogą pogłębić swoją wiedzę na temat hitlerowskich obozów zagłady oraz historii II Wojny Światowej.


więcej informacji

dodano: 26-02-2020
Galeria prac Zygmunta Hońka, zapomnianego będzińskiego artysty i pedagoga w naszej bibliotece

Galeria prac Zygmunta Hońka, zapomnianego będzińskiego artysty i pedagoga w naszej bibliotece

Do 9 marca br w Klubie "Pod Sową" będzińskiej książnicy będą prezentowane prace zapomnianego artysty oraz pedagoga Zygmunta Hońka. Galeria obrazów oraz niezwykła pamiątka po artyście jaką jest sztaluga na której tworzył Zygmunt Honiek, zostały udostępnione dzięki uprzejmości Pana Władysława Michała Skarżyńskiego. Zapraszamy do zapoznania się pracami oraz sylwetką Zygmunta Hońka, będzińskiego malarza I połowy XX wieku.

Zygmunt Honiek - będzinianin, ur. 4 V 1984r - zm. 5 III 1960r. Syn Franciszka (powstańca z 1863r. pod wodzą płk. Francesco Nullo) i Marii z Gęborskich. Po uzyskaniu matury w Siedmioklasowej Szkole Handlowejw Będzinie podejmuje studia na Wydziale Architektury uniwersytetu w Gandawie, a następnie studiował w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku im. Ludwiki Mehofferowej w Krakowie. Kolejno pobiera nauki w krakowskiej ASP, które wieńczy dyplomem w jej paryskim oddziale u Józefa Pankiewicza. Podróżuje do Belgii, Hiszpanii, Maroka, Tunisu, Algieru. Po powrocie zostaje pedagogiem rysunku w swojej będzińskiej Alma Mater.

Malarstwa i rysunku uczy także w szkołach na Śląsku (Katowice, Chorzów) i Zagłębiu.

Podczas I wojny światowej służy w Legionach Polskich.

więcej informacji

dodano: 25-02-2020
"Rozrastanie w księżyce" - spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy

Rozrastanie w księżyce - spotkanie autorskie z Grażyną Janotą w będzińskiej książnicy

"Rozrastanie w księżyce" to tytuł kolejnego tomiku wierszy, który zaprezentowała Grażyna Janota czytelnikom MiPBP w Będzinie, podczas kameralnego ale niezwykle otwartego spotkania autorskiego, które miało miejsce w miniony piątek. Poza samą prezentacją książki uczestnicy spotkania wysłuchali recytacji wierszy oraz historii, okoliczności powstania danego utworu, która była swoistą prywatą poetki. Spotkanie miało także wymiar dyskusji pomiędzy autorką, a jej przyszłymi czytelnikami. Przedstawione utwory rozbudziły wyobraźnie słuchaczy, którzy z wielką uwagą i skrupulatnością odnajdywali swoją cząstkę egzystencji, zapisaną w wierszach Grażyny Janoty.


więcej informacji

dodano: 25-02-2020
Świat Zwierząt

Świat Zwierząt

24 Lutego bibliotekę odwiedziło PM nr 6 z Będzina. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "Świat Zwierząt". Celem zajęć było kształtowanie właściwego stosunku do zwierząt, odpowiedzialności za nie oraz pogłębić wiedzę, którą już mają. Podczas zajęć dzieci poprawnie nazywały zwierzątka, które zobaczyły na obrazkach.

Z przeczytanych książek dowiedziały się które zwierzęta żyją na sawannie, a które to zwierzęta wiejskie. Nauczyły się, które zwierzęta są chronione w Polsce. Przeczytane i obejrzane książki: Świat wczoraj i dziś - "W świecie zwierząt", "Zwierzęta wiejskie", Paweł Czapczyk "Zwierzęta chronione w Polsce" oraz Barbara Barszcz "Urodziny żyrafy".


więcej informacji

dodano: 25-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 14  15  16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.