przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Finał miejskiego etapu konkursu Mały OKR

Finał miejskiego etapu konkursu Mały OKR

20 i 21 lutego 2020 roku odbyły się miejskie eliminacje do konkursu recytatorskiego Mały OKR. W zmaganiach recytatorskich uczestniczyło 34 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych - klasy IV-VI i klasy VII-VIII.

Każdy z uczestników włożył dużo wysiłku w przygotowanie do recytacji. Uczniowie prezentowali utwory poetyckie, fragmenty prozy, ale także collage tekstów, śpiew czy grę na instrumencie.

4 marca 2020 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie w obecności wiceprezydenta Będzina Anny Drzewieckiej spotkali się uczestnicy, nauczyciele i członkowie komisji by poznać wyniki i dokonać podsumowania konkursu.

Konkursy recytatorskie promują kulturę języka, upowszechniają kulturę słowa, umiejętność sprawnego posługiwania się różnymi formami literackimi. Pobudzają także twórcze zainteresowania dzieci, przybliżają literaturę. Recytacja to sztuka przekazywania słuchaczom utworu literackiego. Jest ona nie tylko ćwiczeniem pamięci, lecz wzbogaca także język i styl recytującego, uczy poprawnej wymowy i kształci smak estetyczny.

Komisja brała pod uwagę istotne elementy, takie jak właściwy dobór tekstu, wyraźną wymowę, prawidłowy oddech, poprawne frazowanie, właściwą intonację, logiczne akcentowanie. Bardzo ważną rolę odgrywała także sztuka prezentacji i umiejętności aktorskie.

Wypracowanie autentycznego, ostatecznego kształtu prezentacji wyzwala zawsze głębokie wzruszenie, przeżycie estetyczne i emocjonalne, które na zawsze pozostaje w pamięci recytatorów i publiczności.

Po wysłuchaniu recytacji uczniów klas IV-VI szkół podstawowych komisja wyłoniła następujących laureatów:


I miejsce i kwalifikacja do etapu regionalnego: Nina Bil - SP nr 1

II miejsce: Anna Zięba - SP nr 10

III miejsce: Łukasz Sierpiński - SP nr 4, Stanisław Gawlik - SP nr 9


Wyróżnienia:

Marta Czech - SP nr 13

Igor Hołota - SP nr 1

Dominik Kożuszek - SP nr 3

Ada Olesiejuk - SP nr 8


W kategorii "Wywiedzione ze słowa":

I miejsce i kwalifikacja do etapu regionalnego: Julia Chlebowska - SP nr 13

II miejsce: Krzysztof Dunal - SP nr 10

Wyróżnienia:

Małgorzata Skonieczny - SP nr 11

Natalia Żak - SP nr 6


Po wysłuchaniu recytacji uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych komisja wyłoniła następujących laureatów:

I miejsce i kwalifikacja do etapu regionalnego: Aleksander Bobik - SP nr 2

II miejsce i kwalifikacja do etapu regionalnego: Nina Wojtanowska - SP nr 2

III miejsce: Franciszek Pawełczyk - SP nr 1


Wyróżnienia:

Piotr Kwiatkowski - SP nr 2

Norbert Stachowicz - SP nr 13

W kategorii "Wywiedzione ze słowa":

Wyróżnienie: Nel Sikora - SP nr 9

W kategorii "Poezji śpiewanej":

Wyróżnienie i kwalifikacja do etapu regionalnego: Zuzanna Wasik - SP nr 11


Wiceprezydent Anna Drzewiecka wręczyła laureatom atrakcyjne nagrody i pamiątkowe dyplomy wszystkim uczestnikom.

Życzymy powodzenia uczniom, którzy będą reprezentować nasze miasto podczas eliminacji regionalnych.więcej informacji

dodano: 06-03-2020
Najmłodsi poznają kim jest pisarz

Najmłodsi poznają kim jest pisarz

Z okazji obchodzonego 03.03.2020 r. Międzynarodowego Dnia Pisarzy, dzieci z Przedszkola nr 11 w Będzinie, miały okazję przyjrzeć się z bliska, na czym polega zawód pisarza. Pani bibliotekarz wyjaśniła przedszkolakom, kto to jest pisarz i czym się zajmuje - bo jak się okazuje, pisarz to nie tylko poeta, czy prozaik, ale zarówno autor poradników, jak i podręczników. Dzieci zapoznały się też z całym procesem wydawniczym, po którym zgodnie stwierdziły, że pisanie książki, a przede wszystkim jej wydanie, to nie jest wcale taka łatwa sprawa. Na koniec zajęć przedszkolaki miały za zadanie rozwiązać krzyżówkę, a osoba, która znała najwięcej odpowiedzi, w nagrodę mogła wybrać jedną z trzech zaprezentowanych książek, którą pani bibliotekarka prezentowała dzieciom jako pierwszą.więcej informacji

dodano: 05-03-2020
4 pory roku w oczach przedszkolaków

4 pory roku w oczach przedszkolaków

4 marca grupa pszczółek uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych pt. "4 pory roku".

Pracownik biblioteki odwiedził najmłodszych przedszkolaków. Wprowadzeniem do zajęć było przeczytanie maluchom książki: "Martynka i cztery pory roku" - Wandy Chotomskiej.

Po wysłuchaniu czytanki oraz jej omówieniu przedszkolaki z chęcią rozwiązywały przygotowane dla nich zadania. Dzieci miały pokolorować odpowiednio każdą porę roku oraz poprawić wyrazy po kropkach. W ten sposób powstały pory roku: Wiosna, Lato, Jesień, Zima.

Celem zajęć było wzbogacenie informacji dzieci o porach roku oraz utrwalanie liter.więcej informacji

dodano: 05-03-2020
Wspóczesna kobieta w życiu i literaturze

Wspóczesna kobieta w życiu i literaturze - spotkanie autorskie z Aldoną Likus-Cannon

Przed nami kolejne spotkanie autorskie - 6 marca br. godz.: 17.00, oczywiście w będzińskiej książnicy.

Naszym gościem będzie Aldona Likus-Cannon - pisarka, felietonistka i dziennikarka. A tym czasem dla spragnionych czytelników są dostępne w Wypożyczalni Głównej MiPBP w Będzinie trzy dzieła, które wyszły spod pióra Aldony Likus-Cannon, a mianowicie: Homo novus, Tylko mnie dotknij, Podwójne życie Anny. Zapraszamy do lektury oraz bezpośredniego spotkania z pisarką.

Podczas spotkania będzie istniała możliwość zakupu książek.

Wstęp wolny.


dodano: 27-03-2020
"Słowo rodzi się z dźwięku - dźwięk przed słowem." Fryderyk Chopin

Wystawa poświęcona Fryderykowi Chopinowi

Powyższy cytat jest także tytułem nowej wystawy, którą czytelnicy oraz wszyscy odwiedzający bibliotekę, mogą zobaczyć w dolnym holu będzińskiej książnicy. Wystawa, jak łatwo się domyśleć, jest poświęcona autorowi niebanalnych słów, genialnemu, polskiemu kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Będzińscy bibliotekarze nie zapomnieli o wybitnym "poecie fortepianu" i w związku z mijającą 210. rocznicą urodzin wirtuoza fortepianu, postanowili pochwalić się zbiorami na temat życia i twórczości Fryderyka Chopina. Wystawie towarzyszy muzyka fortepianowa Chopina, co razem daje obraz wielkiego talentu jednego z najsłynniejszych kompozytorów romantyzmu. A wszystko to, czeka na Państwa do końca marca. Zapraszamywięcej informacji

dodano: 04-03-2020
Jak żyją nasi rówieśnicy w innych krajach

Jak żyją nasi rówieśnicy w innych krajach

O tym, że trzeba pomagać, należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Są tacy, którzy potrzebują tej pomocy znacznie bardziej niż inni. Polska Akcja Humanitarna pomaga osobom, które cierpią z powodu konfliktów, wojen czy katastrof naturalnych. Razem z dziećmi ze szkoły podstawowej nr 2 w Będzinie rozmawialiśmy o różnych aspektach takiej działalności. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach. Jak wyglądają ich szkoły, zabawki czy obiad. Drogi do zdobycia wiedzy znacznie się od siebie różnią. Niektóre dzieci mają piękne, kolorowe zabawki, a innym wystarczy własnoręcznie wykonana piłka czy samochodzik. Różnimy się. To, że nie mamy wszystkiego, o czym zamarzymy, nie musi być powodem do smutku. Wiele osób jest szczęśliwych mając po prostu rodzinę, przyjaciół i niczym nie ograniczoną wyobraźnię. Korzystając z książki Oriol Ripoll pt. "Najpiękniejsze zabawy świata dla dzieci : do przeprowadzenia w domu i na świeżym powietrzu, dla jednego dziecka i dla całej grupy, dla dużych i małych" dowiedzieliśmy się, że popularna u nas zabawa "Nożyce, kamień, papier" tak na prawdę wywodzi się z Japonii, gdzie nazywana jest "Jen-ken-pon". Do wspólnej aktywności wybraliśmy pochodzącą z Portoryko zabawę "Jajko, dzwonek, góra czy pająk?". Napisana przez Paulinę Wierzbę książka pt. "Co jedzą ludzie" uświadomiła dzieciom, że ich rówieśnicy zajadają się mrówkami, ciasteczkami z błota czy zupą z nietoperza. Inne kultury i obyczaje są niesamowite. Warto je poznawać i starać się zrozumieć. Warto pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Wspaniale, że dzieci tak dobrze to rozumieją i starają się, aby świat w którym żyjemy był lepszy dla każdego, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania czy koloru skóry. Korzystając z okazji dzieci zapoznały się ze zbiorami Oddziału dla dzieci i młodzieży, zwiedziły Wypożyczalnię dla dorosłych oraz Czytelnię wraz z działem dawnych książek.


więcej informacji

dodano: 03-03-2020
3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

3 marca - Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Dzisiaj przypada ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club Międzynarodowy Dzień Pisarzy. Jego celem jest promowanie literatury, oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Z tej okazji nasi bibliotekarze przygotowali dla wszystkich czytelników specjalny kącik z serią polecanych książek mniej lub bardziej znanych poetów, eseistów oraz powieściopisarzy.

Życzymy miłej lekturywięcej informacji

dodano: 03-03-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 13  14  15  16  17  18  19  20  21  » 

Ilość aktualności w bazie: 145

Archiwum: 2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.