przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

"Przystanek Będzin" Jana Artymowicza

Przystanek Będzin Jana Artymowicza

Podróżując trasą kolei Warszawsko - Wiedeńskiej warto zatrzymać się na jej odnodze i wysiąść na modernistycznym budynku dworca PKP. Tam, w Fili nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie czeka na Państwa chwila wytchnienia i zachwytu na widok zbioru prac plastycznych Jana Artymowicza, zatytułowanych "Przystanek Będzin".

Kim jest nasz Artysta?

Jan Artymowicz urodził się w 1957 roku, w Nowej Soli. Mieszka w Będzinie. Jego obrazy najczęściej powstają w zaciszu domowym. Maluje i rysuje na ile tylko czas mu pozwala. Tematyka jego prac jest różna: pejzaże, kwiaty, abstrakcja ale również architektura. Niejednokrotnie sięga także do motywów religijnych. Jego obrazy zdobią ściany wielu mieszkań. Kilka ze swoich prac przekazał na aukcje charytatywne.

Początkowo jego obrazy mogli obejrzeć tylko najbliżsi. Dopiero jednak za ich namową zdecydował się na pierwszy publiczny pokaz. Debiutował wystawą indywidualną "Pastelowo" w MDK Andaluzja w Piekarach Śląskich. W 2017 roku swoje obrazy eksponował w MDK w Mikołowie oraz filii nr 20 MBP w Sosnowcu. Prace Jana Artymowicza prezentował również MDK Katowice - Szopienice, a w 2019 roku zakwalifikowały się do wystawy będącej pokłosiem 25. ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieniuka. Artysta uczestniczył w wystawach zbiorowych oraz konkursach m.in. : IX Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej Mikołów 2016 oraz Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. Pawła Wróbla.

Oprócz malarstwa jego pasją jest fotografia, którą realizuje razem z żoną Anną. Fotografie pokazują piękno Górnego Śląska, opolszczyzny i małopolski.

Piątkowy wernisaż wystawy Jana Artymowicza cieszył się dużym zainteresowaniem. Był to wyjątkowy czas na spotkanie z samym autorem, który uchylił rąbka prywaty, opowiadając o tym skąd czerpie inspiracje, i kto idzie z nim ramię w ramię artystyczną drogą pasji. Wśród zgromadzonych: rodziny, przyjaciół oraz znajomych artystycznych dusz, w otwarciu wystawy wziął udział Poseł na Sejm RP, Pan Rafał Adamczyk, który jak sam zaznaczył nie mógłby przejść obojętnie na widok eksponowanych prac, zwłaszcza będących w jego bezpośrednim sąsiedztwie :-) Wśród gości była również Pani Aldona Adamska - Dziuba, opiekun artystyczny Grupy Malarskiej Zawodzie, w której Jan Artymowicz od 2 lat wzbogaca swój warsztat.

"Przystanek Będzin" - Zapraszamy do końca marca


więcej informacji

dodano: 10-02-2020
W świecie zamków i dzielnych rycerzy

W świecie zamków i dzielnych rycerzy

Będzińską książnicę odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Dąbiu. Spotkanie odbyło się w ramach regionalnego cyklu zajęć "Podróże po regionie" i dotyczyło będzińskiej warowni z czasów średniowiecznych. Przedszkolaki dowiedziały się między innymi co było przed wybudowaniem kamiennego zamku i kto doprowadził do jego odbudowy, jaką wartość dla mieszkańców miała kiedyś Czarna Przemsza oraz jakie znaczenie ma zamek dla nas obecnie. Nie zabrakło również dawki wiedzy na temat czasów średniowiecznych, czyli tego co trzeba było zrobić by stać się rycerzem, jak założyć zbroję oraz jak zdobyć twierdzę i czego po drodze się wystrzegać. Wizyta została zwieńczona edukacyjnym spacerem, który pozwolił młodym uczestnikom na zapoznanie się z biblioteką oraz zachęcił ich do korzystania z jej bogatych zasobów.


więcej informacji

dodano: 06-02-2020
Wystawa przybliżająca sylwetkę Jean Marie - Lustigera

Przystanek Będzin

Do końca lutego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie zaprasza na wystawę upamiętniającą sylwetkę pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Będzina - kardynała Jean -Marie Lustigera.

Ekspozycja przybliża sylwetkę Kardynała - Arcybiskupa Paryża, prezentując istotne w jego życiu wydarzenia, także te związane z Będzinem, miastem jego przodków.

Prezentowane na wystawie materiały, przypominają kolejne wizyty Jean Marie - Lustigera w Będzinie oraz uroczysty moment nadania kardynałowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Będzina.


dodano: 05-02-2020
Lutowe spotkanie Lubika

Lutowe spotkanie Lubika

Zapraszamy wszystkie dzieci w przedziale wiekowym 4-7 lat na kolejne spotkanie dyskusyjnego klubu książki dla dzieci "Lubik", które odbędzie się 13 lutego br. o godzinie 16.00 w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Życzymy miłej lektury.


dodano: 04-02-2020
Rusz Głową

Rusz Głową

Czy szachista musi mieć umysł ścisły? - To jeden z wielu mitów na temat królewskiej gry.

W szachy może grać każdy - przedszkolaki, dzieci w wieku szkolnym, młodzież, dorośli, seniorzy…

Na naukę nigdy nie jest za późno :-)

Dzięki grze w szachy zapewnimy regularny trening, który będzie prawdziwą gimnastyką dla naszego umysłu.

Trening czyni mistrza! Systematyczna gra w szachy pozwala, aby umysł pozostawał w dobrej kondycji przez długi czas!

Szachy dają szansę wygrać nie tylko z przeciwnikiem, ale też z demencją i innymi chorobami wieku senioralnego.

Zapraszamy na następne spotkanie z szachami, które rozpoczniemy w samo południe 25 lutego br.


więcej informacji

dodano: 04-02-2020
Przystanek Będzin Jana Artymowicza

Przystanek Będzin Przystanek Będzin

Świat przyrody, czasem tej przez wielu ludzi obojętnie mijanej w codziennej wędrówce, jest wielką inspiracją twórczą Jana Artymowicza, artysty którego prace już od 7 lutego będzie prezentować Filia nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Autor wystawy "Przystanek Będzin" pochodzi z Nowej Soli, ale jak podkreśla, jego miejscem na ziemi stał się Będzin, w którym mieszka z rodziną, w którym pracował zawodowo, i w którym powstają jego obrazy. Maluje od dawna, ale dopiero od kilku lat prezentuje prace na wystawach i konkursach. Debiutował w 2015 roku wystawą "Pastelowo" w MDK "Andaluzja" w Piekarach Śląskich. Potem były kolejne ekspozycje w Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu. W 2019 roku zakwalifikowała się do wystawy prezentującej najlepszych artystów uczestniczących w 25. Ogólnopolski Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Pan Jan Artymowicz jest również laureatem wyróżnienia oraz nagrody publiczności IX Przeglądu Sztuki Nieprofesjonalnej, który odbył się w 2016 roku w Mikołowie. Jego obrazy czerpią z przyrody i krajobrazu, których najwięcej wśród twórczości artysty. Ale Jan Artymowicz obok pejzaży i kwiatów, nie boi się także architektury czy abstrakcji. Niektóre jego prace powstają pod wpływem innej pasji, jaką jest fotografia utrwalająca piękno Górnego Śląska, Małopolski i Opolszczyzny. Od dwóch lat Jan Artymowicz jest aktywnym członkiem Grupy Malarskiej Zawodzie działającej przy MDK Katowice-Zawodzie, prowadzonej pod kierunkiem Aldony Adamskiej - Dziuby.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 7 lutego o godzinie 17.30 w Filii nr 3 Dworzec (plac Kolei Warszawsko -Wiedeńskiej 3) będzińskiej biblioteki. Zapraszamy. Wstęp wolny


dodano: 04-02-2020
Luty miesiącem języka ojczystego w będzińskiej książnicy

Luty miesiącem języka ojczystego w będzińskiej książnicy

Z racji Dnia Języka Ojczystego obchodzonego corocznie 21 lutego wypożyczalnia główna przygotowała promocję pozycji polskich autorów, pisarzy, publicystów. Niech miesiąc luty będzie przypominał nam o słynnym cytacie Mikołaja Reja z Nagłowic, który zapisał: "A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają".

Życzymy miłej lektury.


dodano: 04-02-2020
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 13  14  15  16  » 

Ilość aktualności w bazie: 112

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.