przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Święto literatury w Będzinie - Narodowe Czytanie 2020

Narodowe Czytanie 2020

W sobotnie popołudnie na placu prof. Włodzimierza Wójcika przed budynkiem głównym będzińskiej książnicy zgromadzili się przyjaciele oraz goście biblioteki, na organizowanej po raz ósmy ogólnopolskiej akcji czytelniczej Narodowe Czytanie. Do czytania dramatu Juliusza Słowackiego "Balladyna" przystąpili: Anna Drzewiecka - Wiceprezydent Będzina, Magdalena Rogowicz - Sekretarz Miasta Będzina, Daria Paterek - Przewodnicząca Komisji Oświaty i Polityki Społecznej, Agata Durbacz - Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11, Barbara Rutkowska - Trzcionka - Przewodnicząca Rady Seniorów BUTW-u, Joanna Rząp - aktorka Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Rafał Adamczyk - Poseł na Sejm RP, Roman Goczoł - Naczelnik Wydziału Oświaty oraz Łukasz Frańczak - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. Dzięki multimediom połączyliśmy się również z naszymi honorowymi gośćmi, którzy ochoczo przyjęli nasze zaproszenie. Do wirtualnego czytania włączyli się: Zdzisława Dacko-Pikiewicz - Rektor Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, Janusz Gajos - aktor, Honorowy Obywatel Miasta Będzina, Gabriel Gietzky - aktor, reżyser, wykładowca Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie o/Wrocław, Michał Zembala - polski kardiochirurg, dr hab. nauk medycznych ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu oraz Wojciech Kalarus - aktor Nowego Teatru w Warszawie. Na każdego z uczestników tegorocznej edycji Narodowego Czytania czekało wydanie "Balladyny", opatrzone pamiątkowym stemplem wydarzenia, które rozeszło się niczym świeże bułeczki. O doznania smakowe zadbały Panie z kawiarenki Cafe no. 13, mieszczącej się po sąsiedzku z filią biblioteki na będzińskim dworcu, serwując wyśmienitą kawę i czekoladę. Dawkę literackich smaczków przygotowali niezastąpieni bibliotekarze: Monika Stelmach, Sylwia Wiktorowicz oraz Andrzej Noga. Całość wydarzenia animowali Beata Wardęga - zastępca Dyrektora MiPBP w Będzinie oraz Michał Fiuk - kierownik Działu Promocji będzińskiej książnicy.

więcej informacji

dodano: 08-09-2020
Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki

Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki Komunikat o zmianach w funkcjonowaniu biblioteki

Szanowni Czytelnicy

Od 1 września br. - nowe godziny otwarcia będzińskiej książnicy oraz poszczególnych filii. Będziemy także dostępni w budynku głównym (czytelnia oraz wypożyczalnia) w wyznaczone soboty miesiąca: 12 i 19 września, 10 i 17 października, 14 i 21 listopada oraz 12 i 19 grudnia. Prosimy o zapoznanie się z nowym harmonogramem udostępniania zbiorów.


dodano: 31-08-2020
XXII edycja konkursu Moja Ziemia - Czysty Świat

Plakat konkursu

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w XXII edycji konkursu z zakresu ochrony środowiska i ekologii. Ogólnopolski konkurs Moja Ziemia - Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci" jest organizowany przez Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Powiatowe w Będzinie, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne - Lasy Państwowe Nadleśnictwo Siewierz. Służy on upowszechnianiu wiedzy o przyrodzie, podnoszeniu poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowaniu postaw sprzyjających ochronie środowiska naturalnego wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Tegoroczna edycja poświęcona będzie niebezpieczeństwom wynikających ze zaśmiecania środowiska przy pomocy "elektrośmieci". Do zadań konkursowych należą m.in.: wykonanie kolażu, rzeźby przestrzennej, przedstawienie podróży elektrośmiecia oraz stworzenie folderu dotyczącego niekorzystnego wpływu wyrzucania elektrośmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Z powodu pandemii daty zawarte w regulaminie uległy przesunięciu. Prace na konkurs można składać do 18 września 2020 r. w Oddziale dla dzieci i młodzieży MiPBP w Będzinie. O terminie finału konkursu będziemy informować na bieżąco. Zadania tegorocznej edycji konkursu nie uległy zmianie.

Regulamin konkursu jest dostępny pod poniższym linkiem:

Regulamin konkursu Moja Ziemia Czysty Świat pt."Inwazja elektrośmieci"


dodano: 20-08-2020
"Mała książka - wielki człowiek" - projekt dla najmłodszych, na dobry start przygody z biblioteką

Książka na dobry start

W naszej bibliotece można obejrzeć wystawę książek dla dzieci "Książka na dobry start", która promuje projekt "Mała książka - wielki człowiek". Młodzi czytelnicy dostają wspaniałą książkę "Pierwsze czytanki dla ..." oraz Kartę Małego Czytelnika na którą zbierają naklejki. Po skompletowaniu dziesięciu naklejek czeka na nich niespodzianka. Otrzymują dyplom i specjalną przypinkę. Dzieci są wówczas z siebie bardzo dumne. My - bibliotekarze, bardzo się cieszymy z ich radości i chęci sięgania po książki. Już wielu naszych czytelników uczestniczy w tej wyjątkowej akcji.

Zapraszamy rodziców wraz ze swymi pociechami do będzińskiej książnicy

więcej informacji

dodano: 13-08-2020
Rok 2020 rokiem upamiętniającym Bitwę Warszawską

Wystawa w ramach jubileusza 100-lecia bitwy

Upamiętniając historyczne wydarzenie sprzed stu laty będzińska książnica przygotowała wystawę prezentującą wiele ciekawych materiałów pochodzących ze zbiorów MiPBP dotyczących Bitwy Warszawskiej z 1920r., znanej także jako Cud nad Wisłą.

Do końca sierpnia br. można zobaczyć wystawę pt. Bitwa Warszawska, prezentowaną w Czytelni MiPBP w Będzinie.

W dniach 12-25 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej z roku 1920. Bitwa Warszawska stworzyła Polakom szansę doprowadzenia wojny do zwycięskiego końca i ocaliła niepodległy byt Rzeczypospolitej. Zwycięstwo umożliwiło II Rzeczypospolitej prowadzenie samodzielnej polityki wewnętrznej i zagranicznej niezależnej od interesów obcych mocarstw.

Bitwa Warszawska wniosła również cenne doświadczenia do planowania i prowadzenia wielkich bitew. Zwycięstwo w tej wojnie zależało nie tylko od przewagi liczebnej i materiałowej, ale od umiejętnie stosowanej sztuki wojennej, a w szczególności od śmiałych manewrów na skrzydła i tyły przeciwnika. Wydarzenie to, znane także jako Cud nad Wisłą, miało niebagatelne znaczenie w historii i kształtowaniu się polskiego społeczeństwa, m.in. pozwalając na wychowanie młodego pokolenie Polaków w polskiej tradycji i polskim patriotyzmie.


więcej informacji

dodano: 11-08-2020
To, co w książkach ludziom znika, jest dla nas pamiątką po czytelnikach

To, co w książkach ludziom znika, jest dla nas pamiątką po czytelnikach

W książkach można znaleźć nie tylko ciekawe historie, pełne emocji i przygód. Nierzadko zaskakują nas zapomniane, pozostawione przez czytelników zakładki.

Niektóre z nich to prawdziwe skarby. Są pięknie zdobione, przedstawiają różne motywy, kwiaty, pejzaże czy postacie z bajek. Niektóre przedstawiają krajobrazy z dalekich krajów. Są podłużne, okrągłe, z magnesem lub wykonane własnoręcznie przez czytelnika. Najciekawsze są jednak zakładki, które pierwotnie służyły do zupełnie innych celów. Są wśród nich bilety wstępu, zaproszenia, karty do gry czy pocztówki. Znajdziemy także prawdziwe perełki - kalendarz Przedsiębiorstwa eksportu wewnętrznego " Pewex" z 1976 roku i karta rozgrywek Polskiego Związku Brydża Sportowego. Dla bibliotekarzy to bardzo cenne pamiątki. Zawsze cieszymy się z takiego znaleziska.

Serdecznie pozdrawiamy naszych Czytelników


więcej informacji

dodano: 06-08-2020
Przygoda z Komiksem

Przygoda z Komiksem

Lubisz przygody, zwroty akcji i zaskakujące sytuacje? A może nie chcesz tylko sobie wyobrażać historii, ale też zobaczyć ją na własne oczy? Pomogą Ci w tym komiksy! Przygody leśnych zwierząt, wyprawa na Marsa, tajemnicze zniknięcie mamy, czy szkolne życie jednego zabawnego osiołka to tylko niektóre z wielu propozycji jakie przygotował dla Was Oddział dla dzieci i młodzieży. Daj się wciągnąć w fantastyczny świat komiksu i pozostań w nim przez całe wakacje, a nawet i dłużej. Niech żyje przygoda!


więcej informacji

dodano: 04-08-2020
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  » 

Ilość aktualności w bazie: 111

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.