przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Mała forma graficzna ekslibris

Mała forma graficzna ekslibris

Posiadaczom własnych biblioteczek łaciński zwrot ex libris nie jest obcy. Ostatnio jego znaczenie poznali również uczniowie klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie, którzy uczestniczyli w zajęciach z edukacji czytelniczo-medialnej prowadzonych przez czytelnię główną będzińskiej biblioteki. Młodzież poznała pisownię znaku własnościowego książki, jego historię, rolę oraz techniki graficzne, w jakich jest wykonywany. Dowiedziała się, dlaczego dla właściciela księgozbioru ekslibris jest tak ważnym znakiem, zarówno ze względów informacyjnych jak i artystycznych. Okazuje się, że, te małe dzieła sztuki eksponowane są na wystawach, wydaje się ich zbiory w postaci albumów, klaserów, prowadzi badania naukowe na ich temat. Bogata kolekcja ekslibrisów posiadana przez będzińską książnicę spotkała się z zainteresowaniem młodzieży, zwłaszcza zaś te dzieła, które projektowane były specjalnie dla biblioteki. Nie zabrakło także odważnych prób przygotowania projektów małych form graficznych przez samych uczestników zajęć, które zostały wyeksponowane przy wystawie "Historia będzińskiej biblioteki w fotografii".

więcej informacji

dodano: 27-05-2019
XII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI "ZDROWIERSZ"

XII MIĘDZYPRZEDSZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI

W dniu 23 maja 2019 roku dzieci z będzińskich przedszkoli zaprezentowały się na XII Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem "Zdrowiersz". Konkurs pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina odbył się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej, która wraz z Przedszkolem Miejskim nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego była jego organizatorem.

W konkursie wzięły udział dzieci z dwóch grup wiekowych: 3- i 4-latki oraz 5- i 6-latki. Przedszkolaki przybyły na miejsce wraz z rodzicami oraz dziadkami, którzy mocno im kibicowali. Wśród zaproszonych gości znalazły się: Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Bąk oraz Inspektor Wydziału Oświaty Pani Ewelina Grad. W jury zasiedli: Naczelnik Wydziału Oświaty Pani Agnieszka Bąk, Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy w Będzinie Pani Małgorzata Będkowska, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Będzinie Pani Anna Garlacz oraz dietetyk Pani Marzena Królikowska.

Po przywitaniu przybyłych gości przez Panią Katarzynę Przybyłę, Dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 5, dzieci zaprezentowały wiersze o tematyce dotyczącej zdrowia i higieny. Nie zabrakło pięknych strojów oraz pomysłowych rekwizytów. Następnie dzieci wraz z rodzinami udały się na poczęstunek.

Trudno było wybrać zwycięzców, ponieważ wszystkie występy były na bardzo wysokim poziomie. Jury po burzliwych obradach przyznało następujące nagrody:

W kategorii dzieci młodszych:

 • I miejsce - Iga Mysłowska, Hanna Słota i Kamil Łabędzki z Przedszkola Miejskiego nr 4 im. Jana Brzechwy za wiersz pt. "Żaba" Jana Brzechwy.
 • II miejsce - Zuzanna Solarska, Laura Wójcik i Amelia Głowacka z oddziału przedszkolnego "Smerfy" przy Szkole Podstawowej nr 4 im. Stanisława Staszica za wiersz pt. "Na warzywa przyszła pora", autor nieznany.
 • III miejsce - Pola Bielecka ze Żłobka Miejskiego nr 2 za wiersz pt. "Zdrowie" Iwony Salach.
 • Wyróżnienia - Oliwia Żelezik i Sebastian Bajer z Przedszkola Miejskiego nr 13 im. Juliana Tuwima za wiersz pt. "Kotek" Elżbiety Burakowskiej oraz Zofia Otręba, Jan Badurak i Marcin Gruszka z Przedszkola Miejskiego nr 14 za wiersz pt. "Chory kotek" Stanisława Jachowicza.
 • W kategorii dzieci starszych:

 • I miejsce - ex aequo Wiktoria Pazdan z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu za wiersz pt. "Brudas" Jana Brzechwy oraz Michalina Falkus z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego za wiersz pt. "Ząbki", autor nieznany.
 • II miejsce - ex aequo Roksana Zaręba z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 11 im. Władysława Broniewskiego za wiersz pt. "Owocowy tydzień" Barbary Kulig oraz Mikołaj Olesiński z Przedszkola Miejskiego nr 8 za wiersz "Doktor Zdrówko i Wesoła Witaminka", autor nieznany.
 • III miejsce - Alina Wiśniewska z Przedszkola Miejskiego nr 10 im. Jana Marcina Szancera za wiersz pt. "Tadek" Katarzyny Bosackiej.
 • Wyróżnienie - Antoni Kowal z Przedszkola Miejskiego nr 9 im. Wandy Chotomskiej za wiersz pt. "Skakanka" Juliana Tuwima.
 • Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za przybycie wszystkim gościom. Zapraszamy na kolejną edycję konkursu za rok.

  więcej informacji

  dodano: 27-05-2019
  Będziński Dyskusyjny Klub Książki

  Dyskusyjny Klub Książki

  "Zimowe dzieci" Jennifer McMahon to powieść, która wywołała dyskusję podczas ostatniego spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbył się na zakończenie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, 15 maja.

  "Zimowe dzieci" to połączenie thrillera z powieścią grozy. Akcja powieści podzielona została na dwie linie czasowe. Pierwsza rozgrywa się w 1908 roku i opisuje tragiczne losy Sary Harrison Shea, druga toczy się w czasach współczesnych i opowiada historie Ruthie. Oba wątki przeplatają się, uzupełniają i łączą tworząc tajemniczą fabułę, która osnuta została wokół tematu śmierci, żałoby oraz tęsknoty za utraconą osobą. I choć autorce można zarzucić pewne nieścisłości, brak logiki, schematyzm, powielanie wątków,to jednak trzeba przyznać, że powieść czyta się dobrze i przyjemnie.

  więcej informacji

  dodano: 21-05-2019
  Wernisaż wystawy

  Wernisaż wystawy Stowarzyszenia Grupa Plastyczna Dąbrowa

  Kalejdoskop wrażeń zagościł w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej książnicy. Dostarczyło go 13 artystów: Henryka Orzeł, Zenona Masiarek, Teresa Jędras, Maria Olbratowska, Irena Wiltosinska, Zofia Żelezińska, Magdalena Ziemniak, Mariola Olbratowska, Małgorzata Korpikiewicz, Natalia Wasiak, Wiesław Długosz, Witold Drytkiewicz, Zbigniew Krasoń ze Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa" z Dąbrowy Górniczej, których obrazy tworzą prezentowaną wystawę. Otwarciu ekspozycji, 17 maja, towarzyszył występ muzyczny Łukasza Barucha. Wystawa prezentowana będzie do końca maja w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy.

  więcej informacji

  dodano: 18-05-2019
  Noc Muzeów

  Noc Muzeów

  Już w najbliższą sobotę 18 maja odbędzie się kolejna niezwykła Noc Muzeów w Będzinie! Zapraszamy do zwiedzania!


  dodano: 17-05-2019
  Będzińscy Super Czytacze

  Będziński Laur Super Czytacza

  Wręczenie laurów Super Czytaczom będzińskiej książnicy to tradycja pielęgnowana od 14 lat. Uroczystość odbywa się zawsze podczas ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich służy promocji czytelnictwa i bibliotek. Będzińskie Super Czytacze zostały w tym roku wręczone 15 maja, podczas uroczystego zakończenia święta bibliotek. Laury wraz ze słowami uznania dla czytelniczej pasji najaktywniejszym czytelnikom biblioteki przekazała Pani Aneta Witkowska-Złocka, Wiceprezydent Miasta Będzina oraz Przemysław Koperski, dyrektor biblioteki. Trzej Super Czytacze, którzy w 2018 roku przeczytali najwięcej książek otrzymali także specjalne upominki ufundowane przez Urząd Miejski w Będzinie.

  Uczestnicy uroczystości, której motywem przewodnim było słowo i muzyka oraz #BIBLIOTEKA, hasło tegorocznej edycji święta bibliotek, zostali przez organizatorów zaproszeni do świata liryki, w którym dominowała poezja Ewy Lipskiej, Julii Hartwig, Wisławy Szymborskiej, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz kraina literackiej spuścizny prof. Włodzimierza Wójcika, przyjaciela biblioteki i patrona placu, przy którym aktualnie mieści się budynek książnicy. Bogactwo wewnętrznych przeżyć zaproszonych gości wzmocnił występ artystyczny Karoliny Wieczorek (sopran koloraturowy), której towarzyszył Oskar Radwański (skrzypce) oraz Michał Fiuk (fortepian). Słodyczy, i to takiej w najlepszym wydaniu, dobrych domowych ciast, dostarczyła będzińska Manufaktura Cukiernicza "Słodkie Zacisze" (www.slodkiezacisze.blogspot.com), która od kilku lat wspiera bibliotekę fundując poczęstunki dla Super Czytaczy. Podczas tegorocznej uroczystości obok czytelników, słowa podziękowania i uznania, zostały skierowane także do bibliotekarzy, którzy obchodzili swoje święto 8 maja. Dyrektor książnicy pogratulował pracownikom przygotowania Tygodnia Bibliotek, podczas którego odbyło się 28 spotkań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, w których uczestniczyło w sumie ponad 900 odbiorców. Zwieńczeniem spotkania słowa i muzyki był poczęstunek przygotowany przez Dom Przyjęć Okolicznościowych z Rudy Śląskiej.

  więcej informacji

  dodano: 17-05-2019
  Analiza i interpretacja dzieła malarskiego

  Analiza i interpretacja dzieła malarskiego

  W dniu 17 maja w Oddziale dla dzieci i młodzieży odbyły się zajęcia organizowane w ramach cyklu pt. "Analiza i interpretacja dzieła malarskiego". Uczestnikami spotkania były dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie, które chciały dowiedzieć się czegoś o Leonardzie da Vinci oraz jego słynnym dziele- portrecie Mona Lisy. Dzieci poznały ciekawą historię życia artysty oraz niezwykłe dzieje obrazu, który zmieniał miejsca pobytu, np. w wyniku kradzieży, ale nigdy nie trafił do zleceniodawcy. Niesamowite arcydzieło wzbudzające do dnia dzisiejszego zachwyt i stawiające mnóstwo znaków zapytania, dało dzieciom sporo do myślenia. Czy faktycznie Mona Lisa była piękna, czy skrywała tajemnicę, dlaczego akurat ona została namalowana i czy mit wokół niej nie powstał dzięki wyjątkowości jej autora? Na te i wiele innych pytań dzieci poszukiwały odpowiedzi wpatrując się w przygotowane dla nich reprodukcje. Dodatkowo uczestnicy poznali inne epoki oraz charakterystyczne dla nich style dzięki książce pt. "Historie Mona Lizy" autorstwa Piotra Barsony. Zwieńczeniem spotkania było samodzielne ozdabianie wytwornego obrazu.

  więcej informacji

  dodano: 18-05-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  » 

  Ilość aktualności w bazie: 182

  Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.