przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Klub Młodego Odkrywcy: Na tropie... duchów

Klub Młodego Odkrywcy: Na tropie... duchów

Czy duchy na prawdę istnieją? To bardzo trudne pytanie. Pojawiają się w różnych miejscach, przybierają różne postaci, mogą pomagać lub szkodzić. Na spotkaniu Klubu Młodego Odkrywcy, które odbyło się 17 października w będzińskiej książnicy, dzieci poznały różnorodne zjawy. W książce "Niezwykłe tajemnice: czy potrafisz wyjaśnić te zjawiska" autorstwa Susan Martineau i Vicky Barker uczestnicy zajęć znaleźli informacje o przyjaznych duchach, które towarzyszyły lotnikom, astronautom czy polarnikom wspierając ich, pomagając i dodając otuchy. W książce wspomniano także Joshuę Slocuma i jego rejs przez Atlantyk. Wspomnienia podróżnika dotyczące spotkania z tajemniczą postacią zostały opisane w książce "Samotny żeglarz" autorstwa samego Joshuy Slocuma. Uczestnicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali tej niesamowitej opowieści. Korzystając z książki Federicy Magrin pt. "Atlas zjaw i potworów z całego świata" dzieci poznały kim są, jak wyglądają i gdzie się ukazują między innymi Czarownice z Salem, duch Klauna i duch w operze. Pobudzające wyobraźnię dzieci historie zjaw zaowocowały powstaniem oryginalnych duchów według wyobrażeń uczestników październikowego spotkania.


więcej informacji

dodano: 18-10-2019
Pożegnanie Bohdana Butenko

Pożegnanie Bohdana Butenko

Chwila refleksji na wieść o śmierci Bohdana Butenki, legendarnego rysownika, grafika, ilustratora, autora komiksów, scenarzysty, scenografa oraz projektanta lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych. W ciągu swojej kariery artysta współpracował z "Przekrojem", Telewizją Polską a także kultowymi czasopismami dla dzieci "Miś", "Świerszczyk", "Płomyczek" czy "Płomyk". Stworzył postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Poza tworzeniem ilustracji do książek takich pisarzy jak Edmund Nizurski czy Julian Tuwim oraz autorskich komiksów, zajmował się także tworzeniem teatralnych i telewizyjnych scenografii. To on stworzył oprawę graficzną Kabaretu Starszych Panów czy do "Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa". Będzińska książnica pamięta i prezentuje prace artysty, na których wychowało się wiele pokoleń dzieci i młodzieży.


więcej informacji

dodano: 17-10-2019
Wspólny język Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior

Wspólny język Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior

"Wspólny język" Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior prezentowany jest w przestrzeni wystawienniczej holu dolnego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. W najbliższy czwartek, 17 października o godzinie 17.00 odbędzie się jego wernisaż, któremu towarzyszyć będzie występ muzyczny przygotowany przez Andrzeja Krawczyka oraz Tadeusza Wieczorka. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy


dodano: 14-10-2019
Wykład dla Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

BUTW

15 października w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się kolejny wykład ramach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem będzińscy seniorzy spotkali się z Lidią Stefek, podróżniczką z zamiłowania i wykształcenia, autorką bloga kulturalno-podróżniczego "Świat to za mało" oraz strony promującej jej ukochane miasto "Będzin to za wiele". Uczestnicy wykładu mogli usłyszeć wiersze z najnowszego tomiku poezji Pani Lidii pt. "RozMIŁOwanie" oraz inne ciekawostki, którymi mogła się podzielić będzińska podróżniczka.


więcej informacji

dodano: 15-10-2019
W magicznej krainie biblioteki

W magicznej krainie biblioteki

Cykl zajęć z edukacji czytelniczo-medialnej nadal trwa, lecz tym razem Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedzili starsi uczestnicy. Uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Będzinie zawitali w progi biblioteki, by zapoznać się z jej zbiorami. Krótki spacer po dziale, omówienie różnic w książkach, zaprezentowanie ciekawych zbiorów zachęciło uczniów do spędzania czasu w bibliotece. Zainteresowani uczestnicy dowiedzieli się również co należy zrobić by stać się pełnoprawnym czytelnikiem, który może w krótkim czasie uzyskać pełen dostęp do różnorodnych zbiorów. Książki, audiobooki, gry planszowe, czasopisma, komiksy oraz mangi zaabsorbowały uwagę dzieci na tyle, że stały się ich inspiracją do pracy twórczej. Zadaniem uczestników było zinterpretowanie cytatu dotyczącego książek i zobrazowanie go w prosty i zabawny sposób. Pomysłom nie było końca.


więcej informacji

dodano: 15-10-2019
Dzień Nauczyciela

Wspólny język Stowarzyszenia Aktywny Wojkowicki Senior


dodano: 14-10-2019
XV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

XV Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego

"Planszogranie w Bibliotece". Pod takim hasłem przebiegło tegoroczne Forum Bibliotekarzy Samorządowych Powiatu Będzińskiego, które odbyło się dziś w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Będzina reprezentowany przez Pełnomocnika, Pana Rafała Adamczyka.

Organizowane od 15 lat forum służy wymianie doświadczeń zawodowych oraz integracji środowiska bibliotekarskiego. Kolejne lata jego organizacji, podczas których podejmowane były różnorodne działania wzmacniające interpersonalne merytoryczne kompetencje bibliotekarzy, nieustannie zaświadczają o potrzebie i celowości tego przedsięwzięcia. W tym roku w świecie bibliotekarzy województwa śląskiego prym wiodły gry planszowe, popularnie zwane planszówkami. O różnych funkcjach gier planszowych, różnych grupach ich odbiorców, a także o zmieniających przestrzeń miasta w wielką planszę do gry grach miejskich mówili zaproszeni do biblioteki prelegenci. Mateusz Kościelnicki z serwisu Silesia on Board prezentował nowoczesne gry planszowe, wskazując, dla kogo są przeznaczone, kto może z nich korzystać i w jaki sposób można je wykorzystać. Z kolei Bartłomiej Zbączyniak i towarzysząca mu uczennica, Emilia Bydłowska, z Innowacyjnego Zespołu Edukacyjno Terapeutycznego w Bytomiu wskazali praktycznie, jak wykorzystywać planszówki, jako narzędzia do pracy z dziećmi intelektualnie niepełnosprawnymi.

Na tegorocznym forum nie zabrakło miejsca dla popularnych gier miejskich wykorzystujących przestrzeń miejską, jako istotny element rozgrywki. O ich walorach, cechach łączących formy charakterystyczne dla happeningów ulicznych oraz gier komputerowych, harcerskich podchodów czy górskich rajdów mówił Karol Baranowski z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie. Specjalizując się w projektowaniu, tworzeniu oraz przeprowadzaniu gier miejskich prezentował uczestnikom forum szerokie możliwości wykorzystania gier miejskich w bibliotece, nie zapominając podkreślić, w jaki sposób gry pomagają przyciągnąć do biblioteki czytelników. Praktyczne przygotowania i realizację gier miejskich w przestrzeni biblioteki omówiła z kolei Beata Marcinkowska z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Czeladzi, dzieląc się swoim organizatorskim doświadczeniem.

Zaprezentowano także nietuzinkową, pełną ciekawych i zaskakujących przygód rodzinną grę miejską organizowaną od kilku lat przez Miasto Będzin, w której jednym z punktów, który należy odwiedzić jest biblioteka.

"Planszograniu w bibliotece" towarzyszył stolik ekspercki z grami planszowymi prowadzony przez bibliotekarzy oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy oraz rozgrywki planszówek, których uczestnikami byli pensjonariusze Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie- Warpiu, a które poprowadził Pan Mateusz Kościelnicki.


więcej informacji

dodano: 14-10-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9 10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.