przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Filia na Radosnej

Otwarcie Filii na Radosnej

30 września w gościnnych murach łagiskiej filii Ośrodka Kultury w Będzinie otwarto filię nr 4 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Funkcjonującą nieprzerwanie od przeszło 40 lat w Będzinie - Łagiszy agenda będzińskiej książnicy cieszy się miłą i życzliwą atmosferą, która jest sumą pracy bibliotekarzy oraz życzliwości i serdecznej przyjaźni, jaką okazują korzystający z zasobów biblioteki czytelnicy. Podczas otwarcia biblioteki w nowej placówce swoją obecność zaznaczyła społeczność lokalna z grupą "Żabek" oraz Panią Dyrektor pobliskiego Przedszkola Miejskiego nr 12 na czele. Cieszymy się z zaprezentowanego pokazu aktorskich umiejętności przedszkolaków, oraz wizyty uczniów klasy VI zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 9, którzy to wraz z bibliotekarzem szkolnym przekazali do zbiorów filii upominki książkowe. Włączone do księgozbioru będą z pewnością służyły czytelnikom.

Finał prac włożonych w aranżację przestrzeni biblioteki w nowym lokalu bacznie obserwował Pan Rafał Adamczyk - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina. Wyraził nadzieję, że nowa siedziba książnicy oraz współpraca z łagiską filią Ośrodka Kultury i bliskie sąsiedztwo przedszkola są dobrą lokatą na poczet przyszłej działalności biblioteki, a także ku radości wszystkich czytelników.

Wszak nowy adres Będzin – Łagisza, a zwłaszcza nazwa ulicy Radosna numer 6 wszystkich nas do tej radości zobowiązuje :-)

więcej informacji

dodano: 03-10-2019
Jak zostać czytelnikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie

Jak zostać czytelnikiem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki w Będzinie

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie odwiedzili dziś oddział dla dzieci i młodzieży, aby dowiedzieć się jak zostać naszym czytelnikiem. Dzieci poznały zasady korzystania ze zbiorów biblioteki a także dowiedziały się, co ciekawego można u nas znaleźć. Poza bogatym księgozbiorem oferujemy bowiem książki mówione, filmy, czasopisma i gry planszowe. Aby utrwalić zdobyte wiadomości wspólnie rozwiązaliśmy krzyżówkę o bibliotece. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik własnoręcznie wykonał zakładkę do książki, która będzie pamiątką po dzisiejszym spotkaniuwięcej informacji

dodano: 03-10-2019
Pełna Miska dla Schroniska na Bulwarach Czarnej Przemszy

Impreza Pełna Miska dla Schroniska

Pielęgnowana od kilku lat w Będzinie tradycja organizacji zbiórki karmy i akcesoriów niezbędnych do opieki nad bezdomnymi zwierzętami cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta oraz wszystkich miłośników czworonogów. Prowadzona od siedmiu lat akcja "Pełna Miska dla Schroniska" została w tym roku przeprowadzona 21 września na terenie Bulwarów Czarnej Przemszy. Podczas jej trwania zebrano 456 kg mokrej i suchej karmy, niezliczoną liczbę poduszek, koców, śpiworów, zabawek i zakrętek, a do puszek wolontariuszy sosnowieckiego Stowarzyszenia Opieki nad Zwierzętami "Nadzieja na Dom" trafiło 1.180,16 złotych, które zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznej karmy dla szczeniaków i chorych zwierząt.

Efekt zbiórki to zarówno dar od indywidualnych osób, jak i zorganizowanych społeczności, takich jak np. klasy I-III Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 1 w Dąbrowie Górniczej, które wcześniej przeprowadziły wśród swoich uczniów akcje zbierania karmy, wsparcie sklepu zoologicznego GUFFI w Będzinie (Strona sklepu), którego pracownicy, eksperci od zdrowego i zbilansowanego żywienia czworonożnych pupili podczas akcji wspierali swoimi poradami zainteresowane osoby, a psiaki częstowali smacznymi i zdrowymi przekąskami. Tegoroczną "Pełną Miskę" wsparli również eksperci z Centrum Pielęgnacji Psów i Kotów PASJA, w Będzinie (Strona www.psisalon.com.pl), którzy wyczesywali i podcinali sierść u chętnych psów, udzielali porad jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja skóry zwierząt. Nie zabrakło wspaniałych miłośników zabytkowych samochodów z "Klasycznej Niedzieli" oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia "Nadzieja na Dom", którym towarzyszył 9-letni Lucek, piesek poszukujący domu.

"Pełna Miska dla Schroniska" to nie tylko zbiórka, lecz przede wszystkim wzbogacanie wiedzy, integracja i dobra zabawa dla najmłodszych jej uczestników. Wolontariusze Stowarzyszenia "Nadzieja na Dom" informowali o działalności stowarzyszenia i sosnowieckiego schroniska, mówili, czym jest adopcja i jak ją można przeprowadzić, na czym polega Kocia Chatka, czy kampanie społeczne i akcje edukacyjne mają sens. Podczas akcji można było wygrać drobny upominek dla pupila ufundowany przez Urząd Miejski w Będzinie, w miłym otoczeniu napić się kawy lub herbaty, którą wszystkich gościli pracownicy będzińskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a najmłodsi miłośnicy czworonogich pupilów mogli zdobywać królewski zamek lub jak w poprzednich latach malować z sosnowieckim artystą plastykiem, Panią Jolantą Placzyńską, bohaterów akcji.

Zarówno karma, akcesoria, jak i zebrane fundusze trafiły do Schroniska dla Zwierząt w Sosnowcu, którego podopiecznymi opiekują się wolontariusze "Nadziei na Dom", stowarzyszenia, które wraz z Urzędem Miejskim w Będzinie oraz będzińską biblioteką organizują zbiórkę. Podczas 7 lat "Pełnej Miski dla Schroniska" w Będzinie zebrano 3 tony i 2533 kg karmy oraz niepoliczalną ilość akcesoriów pomocnych w opiece nad bezdomnymi zwierzętami. To świadectwo, że zwierzęta mogą liczyć na pamięć, hojność i szczodre serca mieszkańców królewskiego miasta Będzina, za które to w imieniu potrzebujących zwierząt organizatorzy akcji serdecznie dziękują.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Klub Młodego Odkrywcy na tropie piramid

Klub Młodego Odkrywcy na tropie piramid

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy było niezwykłą podróżą do odległych czasów. Wszystko za sprawą tajemniczych piramid, które były tematem warsztatów. Młodzi klubowicze poznali rodzaje piramid, funkcję, jaką pełniły oraz narzędzia i urządzenia wykorzystywane do ich wznoszenia. Wiele ciekawostek udało się odnaleźć w literaturze popularnonaukowej dostępnej w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Korzystano między innymi z książki James’a Putnam’a "Starożytny Egipt" oraz "Egiptologia: w poszukiwaniu grobu Ozyrysa: dziennik podróży panny Emily Sands". Każdy uczestnik wykorzystując masę papierową wykonał własną makietę położonych na pustyni piramid.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
O zdrowym żywieniu

spotkanie na temat zdrowego żywienia

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki 20 września odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie, by porozmawiać na bardzo ważny temat, jakim jest zdrowe odżywianie. Dzieci wiedzą, że od najmłodszych lat warto kształtować właściwe nawyki żywieniowe, wiedzieć co jemy oraz przekazywać wiedzę o tym, skąd biorą się produkty znajdujące się po przetworzeniu na naszych talerzach. Z książki Marii Mazur i Aleksandry Ulatowskiej pt. "Bułka i spółka: rzecz o zdrowym jedzeniu" dzieci dowiedziały się, czym jest piramida zdrowego żywienia oraz jaką drogę przechodzi mleko, zanim trafi do kubka. Z kolei książka Agnieszki Sowińskiej pt. "Przekroje: owoce i warzywa" znakomicie przedstawiła, jakie witaminy znajdują się w owocach i warzywach. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, co i dlaczego warto jeść, a czego najlepiej unikać. Na pytanie jak zastąpić niezdrowe, słodkie smakołyki, pysznościami prosto z natury pomogła odpowiedzieć książka Anny Manny Poznańskiej pt. "Dlaczego dzieci jedzą śmieci?". Aby utrwalić zdobytą widzę młodzi uczestnicy zajęć odgadywali skład różnych potraw i rysowali poszczególne składniki.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Po wakacyjnej przerwie wznowił spotkania Dyskusyjny Klub Książki. Podczas wrześniowej dyskusji, która odbyła się w Filii nr 3 Dworzec będzińskiej książnicy omawiano "Pacjentkę" Alexa Michaelidesa. Triller to obecnie dość popularny gatunek literacki, który u czytelnika powinien wywołać emocje, za pomocą suspensów stworzyć napięcie, lekko tchnąć tajemniczością oraz mieć zaskakujący finał. Wszystkie te elementy znajdziemy w "Pacjentce". Szybko czytamy krótkie rozdziały, fabuła prowadzona dwutorowo wciąga, by na końcu połączyć wątki twistem fabularnym rozszyfrowującym zagmatwaną historię.

"Pacjentka" Alexa Michaelidesa jest dobrą rozrywką, którą śmiało można polecić na jesienne wieczory.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Pełna Miska dla Schroniska

Pełna Miska dla Schroniska

Rekordowe 2 tony karmy zebrane w ubiegłym roku dla podopiecznych sosnowieckiego schroniska dla zwierząt zaświadczają, jak duża rzesza ludzi jest gotowa pomagać zwierzętom skrzywdzonym przez człowieka. W tym roku na akcję "Pełna Miska dla Schroniska" wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższą sobotę, 21 września, przed Urząd Miejski w Będzinie. W towarzystwie wolontariuszy sosnowieckiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami "Nadzieja na dom", którzy opiekują się zwierzętami ze schroniska oraz ich podopiecznych będziemy zbierać karmę oraz asortyment niezbędny do pielęgnacji i opieki nad zwierzętami ( kosmetyki, żwirek, koce, poduchy, prześcieradła, legowiska, smycze, miski, drapaki, itp.). W trakcie spotkania będą również

 • porady eksperckie w zakresie doboru zdrowego i zbilansowanego pokarmu dla zwierząt prowadzone przez Sklep zoologiczny GUFFI w Będzinie
 • doradztwo dotyczące pielęgnacji psów i kotów udzielane przez Salon pielęgnacji PASJA w Będzinie
 • działania animacyjne "Kot, pies i inne.... - wspólne malowanie zwierząt” prowadzone przez artystę plastyka Jolantę Placzyńską.

Nie zabraknie spotkania z miłośnikami klasycznych pojazdów, ciepłej kawy i herbaty oraz zabawy na dmuchańcach. Zapraszamy.

dodano: 19-09-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6 7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  » 

Ilość aktualności w bazie: 206

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.