przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Patrzę, słucham i rozumiem świat

Patrzę, słucham i rozumiem świat

"Patrzę, słucham i rozumiem świat" to tytuł kolejnych zajęć dla najmłodszych, które odbyły się 18 listopada 2019 r. w Przedszkolu Miejskim nr 9 w Będzinie. Celem spotkania z przedszkolakami była nauka uważnego słuchania, kształtowanie nawyków czytelniczych oraz bliższe poznanie uroczych przygód Kubusia, Kłapouchego, Prosiaczka, Tygrysa, Królika i Sowy. Dzieci zapoznały się z opowieściami: "Zima", "Poznajemy przyrodę" oraz "Kubuś i Hefalumpy" z cyklu przygód Kubusia Puchatka. Po wysłuchaniu tekstu przedszkolaki odpowiadały na pytania związane z poszczególnymi czytankami, opowiadały co znajduje się na ilustracjach. Na pytanie "A co się pojawia, kiedy po deszczu zaświeci słońce?" wszystkie dzieci głośno odpowiedziały "Tęcza".


więcej informacji

dodano: 26-11-2019
Światowy Dzień Misia u przedszkolaków

Światowy Dzień Misia u przedszkolaków

Ulubieniec wszystkich dzieci, Pluszowy Miś obchodzi dziś swoje święto. Z tej okazji bibliotekarz Filii nr 7 - Zamkowe został zaproszony na urodzinowe przyjęcie misia przygotowane przez dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 2 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Będzinie.

W ramach wspólnego świętowania bibliotekarz wraz z przedszkolakami i gronem pedagogicznym czytał opowieści "Urodzinowa niespodzianka Misiaczka", śpiewał jubilatowi 100 lat oraz uczestniczył w wyśmienitych zabawach i pląsach, które odbywały się do piosenki o misiach.

Dla pluszowego Misia przygotowany został przepiękny tort, w którym ukryty został misiowy przysmak - miodek, którym zostało obdarzone każde dziecko. Odbył się również konkurs Pluszowego Misia, w trakcie którego przedszkolaki wykonywały laurki i upominki dla misia. W nagrodę otrzymali Drewniane Misiowe Medale.


więcej informacji

dodano: 26-11-2019
O sekretach Zagłębia Dąbrowskiego

Sekrety Zagłębia

Tajemnice, przemilczane ludzkie postępki, zapomniane dramatyczne wydarzenia miast, mieszkańców oraz gości Zagłębia Dąbrowskiego - Będzina, Czeladzi, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca, ciekawe, niekiedy śmieszne, a czasem straszne - czas poznać historie, zajrzeć w zakamarki zagłębiowskich uliczek oraz ruszyć tropem zagadek prezentowanych w książce "Sekrety Zagłębia".

Autor publikacji, Tomasz Kostro, sosnowiczanin, dziennikarz i wieloletni redaktor prowadzący magazyn kulturalny SOSNart, autor książek o tematyce regionalnej, doskonały gawędziarz będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 29 listopada. Podczas spotkania, które rozpocznie się o godzinie 17.00, Tomasz Kostro obok rozmów o swojej książce "Sekrety Zagłębia" uchyli rąbka tajemnic zagłębiowskich historii, których czytelnicy nie znajdą na kartach książki. Dlaczego??? Tego będzie się można dowiedzieć już 29 listopada. Zapraszamy. Wstęp wolny.

Podczas spotkania będzie istniała możliwość nabycia książek autorstwa Tomasza Kostro.


dodano: 21-11-2019
W świecie kłębiących się myśli i pokręconych uczuć

W świecie kłębiących się myśli i pokręconych uczuć

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci "Lubik" zapoznało uczestników z książką Gro Dahle i Sveina Nyhusa pt."Włosy mamy". Książka w przystępny i metaforyczny sposób przedstawia dzieciom temat trudnych emocji: smutku oraz depresji, które mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek, status społeczny czy pochodzenie.

Dzięki podróży jaką dzieci odbyły podczas czytania wraz z główną bohaterką zacząły rozumieć, że czasem złe myśli, kłębiące się problemy mogą przytłoczyć człowieka i zmienić go nie do poznania. Ważnym aspektem ukazanym przez książkę jest to, że stan ten dotyczyć może takze rodziców, którzy w oczach dziecka są zawsze silną postacią. Lektura uwrażliwiła młodych czytelników na fakt, że także ich rodzice czują się czasem słabi i potrzebują pomocy. Pokazanie dzieciom, że życie ma różne barwy i ich odcienie jest dobrym wstępem do podania narzędzi, które mogą w przyszłości pomóc im radzić sobie z napotkanymi trudnościami.

Pozytywne zakończenie książki stało się inspiracją do rozmowy na temat różnic w uczuciach oraz tego, że czasem odczuwamy ich kilka naraz. Aby móc je uporządkować i klarownie wyrażać uczestnicy stworzyli uczuciometr na wzór tgo znajdującego się w książce "Uczuciometr inspektora krokodyla: rozpoznaj, zmierz i kontroluj swoje uczucia" Susanny Isern.


więcej informacji

dodano: 25-11-2019
Mobilna zbórka dla psów i kotów

Mobilna zbórka dla psów i kotów

Prezydent Będzina Łukasz Komoniewski zaprasza na wielką mobilną zbiórkę "Będzin Pomaga". Chcesz pomóc zwierzętom, a nie masz czasu, czy możliwości zawiezienia darów do schroniska? My Ci pomożemy!

W dniach od 15 listopada do 6 grudnia 2019 roku zadzwoń na nr 534 998 391 i umów się z nami - przyjedziemy do Ciebie w terminie 5-8 grudnia, odbierzemy zebrane rzeczy, a następnie przekażemy je potrzebującym ze Schroniska dla Zwierząt w Sosnowcu oraz ze Stowarzyszenia "W imieniu zwierząt" z Będzina.

Akcja dotyczy powiatu będzińskiego!

Stały całodobowy punkt zbiórki: OSiR Będzin, ul. Sportowa 4, działać będzie od 15.11 do 8.12.2019 r.


dodano: 21-11-2019
Informacja ws. numerów telefonów

Uprzejmie informujemy, że w związku z pracami remontowymi numer telefonu 032 267-41-65 jest dostępny do godziny 15.30.

Pozostałe numery dostępne są bez zmian:

  • Wypożyczalnia dla dorosłych - 032 267-48-87
  • Oddział dla dzieci i młodzieży - 032 267-48-28

dodano: 12-11-2019
Heraldyka, machikuły i inne średniowieczne ciekawostki

Heraldyka, machikuły i inne średniowieczne ciekawostki

Zamki, fortece i warownie były tematem ostatnich zajęć zorganizowanych w ramach edukacji regionalnej, którze odbyły się w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Zajęcia przygotowane z myślą o uczniach Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie miały na celu prezentację ciekawej historii będzińskiej warowni oraz innych zamków, które można odwiedzać zwiedzając Polskę.

Uczniowie poznali również trudności, jakie można napotkać chcac zdobyć zamek. Fosa, zwodzony most, brona, czy machikuły to jedne z licznych pojęć przybliżonych uczestnikom zajęć, które uświadomiły im, że zdobycie twierdzy nie było prostym zadaniem. Poruszono oczywiście obowiązkowy temat średniowiecznych rycerzy, ich zbroi oraz barwnych herbów, które stały się inspiracją do działań animacyjnych, podczas których powstały ciekawe prace plastyczne.


więcej informacji

dodano: 19-11-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5 6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.