przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wesoło się bawią literaturą

Filia w przedszkolu

Wiersze Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i Jana Brzechwy uzupełnione przez opowiadania Czesława Janczarskiego stały się motywem inspirującym styczniowe spotkania dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 z bibliotekarzem filii nr 9 będzińskiej książnicy, który złożył przedszkolaczkom 2 wizyty.

W trakcie czytania przygotowanych tekstów literackich dzieci chętnie rozmawiały o porach roku, szczególnie o zimie i jej mroźnych atrybutach. Doskonale wiedziały jak się ubrać, by zabezpieczyć się przed zimnem, jak pomagać zwierzętom by przetrwały zimę i jak się świetnie bawić, gdy spadnie śnieg. Przygotowane dla nich zagadki nie sprawiły więc żadnego problemu. Podobnie jak wymienienie bardzo ważnego święta obchodzonego w styczniu, podczas którego wszystkie dzieci pokazują kochanym babciom i dziadkom jak mocno je kochają. Z tej okazji uczą się wszak wierszyków, piosenek, przygotowują występy artystyczne, robią laurki i inne prezenty, którymi wraz ze swoją miłością obdarowują szczęśliwych dziadków. Jak wielka to radość i zabawa dla dzieci świadczy fakt, że dzieci z wielkim entuzjazmem opowiadały jak kochają babcie i dziadków, jak się z nimi bawią lub nimi opiekują, gdy jest taka potrzeba.


więcej informacji

dodano: 28-01-2019
Konkurs "Twórca i jego dzieło" w odsłonie poezji niepodległościowej w będzińskiej książnicy.

Twórca i jego dzieło

"Gawęda o miłości ziemi ojczystej" W. Szymborskiej, "Moja piosnka (II)" C. K. Norwida, "Póki w narodzie myśl swobody żyje" A. Asnyka, "Epigonia" W. Wencla oraz "Raport z oblężonego miasta" Z. Herberta to dzieła, z jakimi zmierzyli się uczniowie będzińskich szkół podstawowych i gimnazjów w potyczkach konkursowych, objętych honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasz Komoniewskiego. Celem organizowanego od trzech lat konkursu "Twórca i jego dzieło" jest promocja wśród dzieci i młodzieży czytelnictwa, wzbogacenie ich wiedzy o życiu i działalności artystów i twórców kultury oraz rozwijanie kreatywności i samodzielności. Trzecia edycja konkursu inspirowana 100. rocznicą odzyskania niepodległości dedykowana była poezji niepodległościowej, która silnie akcentowała nadzieje Polaków na odrodzenie wolnej ojczyzny. Eliminacje konkursowe odbyły się w dniach 22 i 23 stycznia w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Konkurs "Twórca i jego dzieło" obejmował trzy obszary działań: teorię (wiedza o życiu i twórczości wybranych poetów oraz znajomość wskazanych wierszy), kreację w formie teatru ilustracji (Kamishibai i internetowy mem) oraz prezentacji wiersza w formie recytacji lub w przypadku starszej młodzieży napisania opowiadania. Oceny dokonywało jury w składzie, Ewelina Grad i Aleksandra Bąk z Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, Agata Durbacz, dyrektor Gimnazjum nr 3 w Będzinie, reprezentujący będzińską książnicę Michał Fiuk oraz Monika Świergała ze Stowarzyszenia Filary Kultury.

W kategorii wiekowej klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężyła grupa ze Szkoły Podstawowej nr 1 w składzie: Julia Nowicka, Bartosz Tołaj oraz Antonina Golik. II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w składzie: Natalia Kowalczyk, Iga Więcek oraz Sandra Gago. III miejsce przypadło dla Szkoły Podstawowej nr 10 reprezentowanej przez Marcina Dulko, Olafa Dróżdża oraz Krzysztofa Dunala. Wyróżnienie otrzymała Marta Czech, Aleksandra Wójcik oraz Klaudia Czcionka, uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową nr 13 w Będzinie.

W kategorii wiekowej młodzież z klas VI - VII szkół podstawowych i III klasy gimnazjum zdaniem jury najlepszą drużyną okazał się zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 8 w składzie: Jagoda Nowacka, Milena Karkocha oraz Kamil Kręcichwost. II miejsce przypadło Gimnazjum nr 3, które reprezentowali: Alicja Półtorak, Iwo Tondos oraz Paula Helm. Na miejscu III ulokował się zespół reprezentujący Szkołę Podstawową nr 13 w osobach, Kamil Aksamit, Jakub Świstowski oraz Julia Rudnik.

Laureaci nagród oraz wyróżnień otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez organizatorów konkursu, Wydział Oświaty i Promocji Urzędu Miejskiego w Będzinie, Gimnazjum nr 3 w Będzinie, będzińską książnicę oraz Stowarzyszenie Filary Kultury. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki o Będzinie. Gratulujemy!
więcej informacji

dodano: 23-01-2019
Duża sztuka małych dzieci

Klub Młodego Odkrywcy

Pierwsze warsztatowe zajęcia organizowane w ramach Klubu Młodego Odkrywcy "Duża sztuka małych dzieci" odbyły się 17 stycznia w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Tym razem młodzi entuzjaści zdobywania wiedzy poznawali tajniki pop-artu, który narodził się po II wojnie światowej.

Barwny prąd artystyczny, zwany sztuką popularną, który zaistniał na fali wzrostu konsumpcjonizmu i materializmu, rozbawił młodych uczestników  komiksowym charakterem. Wesołe, proste grafiki takich artystów jak Andy Warhol, czy Roy Lichtenstein uświadomiły dzieciom nie tylko przemiany zachodzące w społeczeństwie, ale również to, że sztuka nie powinna nieść za sobą jedynie walorów estetycznych, ale również treść. Główną inspiracją warsztatów były grafiki amerykańskiego artysty, Keitha Haringa, znanego z dużej prostoty rysunków, które wielokrotnie w dosadny sposób poruszają ważne tematy.

Po dawce cennej teorii młodzi odkrywcy sami zabrali się do tworzenia. Tym razem poznali uproszczoną wersję wypukłodruku, który po druku wklęsłym i płaskim jest jedną z podstawowych technik graficznych. Przygotowanie styropianowej formy, pokrycie jej barwnymi farbami i odbicie gotowego wzoru na kartce sprawiło uczestnikom dużo radości. Wysiłek i trud włożony w pracę został nagrodzony efektem końcowym, który do ostatniej chwili był dla dzieci nieznany.
więcej informacji

dodano: 21-01-2019
Nietypowa Baba w bibliotece

Dyskusyjny Klub Książki

Książka "Nietypowa baba jestem", którą omawiano na styczniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki ma formę wywiadu przeprowadzonego przez córkę, Magdalenę Małecką -Wippich, ze swoją mamą, Anną Seniuk. Czytelnicy lubiący plotki i sensacje nie znajdą ich w tej pozycji, choć aktorka prostuje w niej pewne pomówienia publikowane w gazetach.

Anna Seniuk w opowieściach skupia się przede wszystkim na genealogii rodziny, studiach aktorskich, pracy w teatrze, uczelni i na planie filmowym. Jej wypowiedzi są wyważone, ale w wielu momentach czuć emocje tworzące obraz kobiety lat 70-tych, 80-tych, której trudno pogodzić obowiązki rodzinne z pracą, będącą równocześnie pasją.

Mówiąc o swoich studiach, a potem pracy w teatrze Anna Seniuk dostrzega duże zmiany wartości i celów w pracy aktora. Obecne pokolenia aktorów chcą szybko i za wszelką cenę osiągnąć sukces i sławę, którą Anna Seniuk wraz z uznaniem publiczności zdobyła dzięki wieloletniej pracy w teatrze, filmie, radiu oraz nieustannemu doskonaleniu warsztatu.

A jaka jest Anna Seniuk? Najlepiej charakteryzuje ją wypowiedź córki Magdaleny Małeckiej-Wippich: "Nie zdarza się, by krzyczała. Ale po minie, oj, widać. Niektórzy podobno się boją. A może to tylko plotki? Nigdy nie powie, co myśli. Rano musi być kawa! Nie przyzna się, gdy choruje.

Na smutki najlepsza samotność. Odżywia się bardzo niedobrze. Zje, co akurat pod ręką. Nie lubi siebie, na co dzień. I nie rozdaje uśmiechów. W podróży musi być jasiek. W modlitwie znajdzie wytchnienie. Na brak fryzury - kapelusz! Czerwone wino na relaks. Od lat bałagan w papierach. I w samochodzie nieład. Nieraz na swetrze plama (...)".

Ot cała Anna Senuk, którą klubowicze będzińskiego DKK pokochali jeszcze bardziej.chyba:)
więcej informacji

dodano: 21-01-2019
LUBIK zaprasza

LUBIK plakat

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zaprasza wszystkich najmłodszych czytelników na kolejne, styczniowe spotkanie Literackiego i Książkowego Klubiku LUBIK. Na spotkaniu rozmowy toczyć się będą wokół książki "Bodzio i Pulpet" Grzegorza Kasdepke. Wstęp na spotkanie wolny. Zapraszamy wszystkie dzieci 24 stycznia o godzinie 16.00 do Oddziału dla dzieci i młodzieży.

dodano: 17-01-2019
O przyjaźni czyli historia pewnego bałwanka

O przyjaźni czyli historia pewnego bałwanka

Dziś Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zorganizował zajęcia literackie dla najmłodszych. Uczestnikami były dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1. W ramach zajęć przedszkolaki rozwiązywały zagadki oraz dyskutowały na temat tego czym jest zima i co ją charakteryzuje. Zapoznały się również z książką pt. "Mój przyjaciel Malmi" autorstwa Gerd Hahn, która opowiada o jednym dniu z życia wesołego bałwanka. Historia pokazała dzieciom, jaką wartością jest przyjaźń oraz zwróciła uwagę, że mimo dzielących nas różnic, każdy może zostać naszym przyjacielem. W części praktycznej zajęć uczestnicy wykonali własne puszyste i różnorodne bałwanki.
więcej informacji

dodano: 16-01-2019
Dobra kawa i Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki plakat

Zapraszamy sympatyków Dyskusyjnego Klubu Książki na na kolejne spotkanie literackie przy dobrej kawie i poczęstunku. Tym razem omawiana będzie książka Anny Seniuk i Magdaleny Małeckiej-Wippich pt. "Anna Seniuk. Nietypowa baba ze mnie". W zimowej scenerii gorąco polecamy spotkanie, które odbędzie się 16 stycznia w Filii nr 3 - Dworzec będzińskiej biblioteki (plac Kolei Warszawsko - Wiedeńskiej 3). Wstęp wolnydodano: 16-01-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31 32  33  » 

Ilość aktualności w bazie: 225

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.