przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Radość tworzenia Wiesława Długosza

Radość tworzenia Wiesława Długosza

Przestrzeń Galerii "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie została skąpana w barwach zagłębiowskiego krajobrazu, uroku będzińskich bram, podwórek i zakamarków architektury prezentowanych na obrazach Wiesława Długosza.

Autor wystawy, artysta działający w Stowarzyszeniu Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie oraz Stowarzyszenia Grupa Plastyczna "Dąbrowa" rozpoczętą w młodości przygodę z malowaniem świadomie zaczął kontynuować w 2005 roku. Swój warsztat szkolił w dąbrowskim Pałacu Kultury, by po krótkim okresie przejść pod fachowe oko profesora Romualda Korusa, prowadzącego pracownię Malarstwa Sztalugowego w będzińskim Ośrodku Kultury. Na przestrzeni wszystkich lat Wiesław Długosz swoje prace prezentował na licznych wystawach zbiorowych, przekazywał na aukcje charytatywne i obdarowywał nimi znajomych. W 2012 roku w będzińskiej książnicy miała miejsce jego pierwsza wystawa. Przygotowana wspólnie z Barbarą Kobos - Mól przenosiła w świat piękna uchwyconego w ułamku sekundy, mgnienia, chwili. Po kilku latach artysta wraca z "Radością tworzenia", pełnym szczegółu i detalu doskonale zharmonizowanym kolorystycznie malarstwem dojrzałego człowieka, który poprzez sztukę odnalazł swoje miejsce.

Wystawa prac Wiesława Długosza, której wernisaż odbył się 12 września prezentowana będzie w bibliotece do końca października w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 16-09-2019
Będziński dworzec PKP Stacją Kultury Narodowego Czytania

Będziński dworzec PKP Stacją Kultury Narodowego Czytania

Ewelina Krzycka i katarynka, bohaterowie jednych z nowel czytanych podczas tegorocznej edycji Narodowego Czytania dzieł klasyki literatury polskiej były głównymi atrakcjami wydarzenia w Będzinie. Podobnie jak obecność Elizy Orzeszkowej i Bolesława Prusa witających gości przed zabytkowym dworcem PKP, do którego będzińska książnica i Muzeum Zagłębia zaprosili w tym roku gości. Dworcowe patio, wypełnione ekspozycją ilustrującą dawne katarynki, których zwieńczeniem był zabytkowy eksponat katarynki z 1936 roku przywieziony z krakowskiego Muzeum Etnograficznego oraz muzyką płynącą wprost z katarynki przyciągnęło wielu mieszkańców miasta i entuzjastów czytania.

Pierwszą literacką podróż rozpoczęto z "Katarynką" Bolesława Prusa, z której tekstem zmierzył się Pełnomocnik Prezydenta Miasta Będzina, Pan Rafał Adamczyk, Pani Daria Paterek, reprezentująca Starostę Powiatu Będzińskiego, Sekretarz Powiatu, Pani Agata Fazan oraz przedstawicielka Rady Miejskiej Będzina, Pani Klaudia Pokora. Historię Eweliny Krzyckiej, bohaterki noweli "Dobra pani" Elizy Orzeszkowej, w której autorka obnaża powierzchowność i fałsz realizacji pozytywistycznych haseł filantropii i dobroczynności, opowiedzieli przyjaciele biblioteki, ludzie kultury literackiej i muzycznej, w osobie Lidii Stefek oraz dr Katarzyny Krzan i jej córki Ani, które przygotowały adaptację noweli, nagrodzoną gromkimi brawami. Za sprawą Marii Konopnickiej i jej noweli "Dym" nie zabrakło w tym roku także literackich wątków z Zagłębia Dąbrowskiego. Tłem do napisania noweli była, bowiem huta Bankowa z Dąbrowy Górniczej, w której pracował zięć pisarki. Do domu Marcysia, młodego kotłowego i jego matki, która całymi dniami obserwowała unoszący się z komina fabryki dym gości zabrali: urzędnicy Urzędu Miasta Będzina w osobie Pani Magdaleny Rogowicz, Pani Beaty Świgoń i Pana Romana Goczoła, członek Zarządu Powiatu, Pan Adam Szydłowski oraz dyrektor Muzeum Zagłębia, Pan Kamil Gryma. Tłem do napisania tej noweli stała się huta Bankowa w Dąbrowie Górniczej, w której pracował zięć Marii Konopnickiej.

Drugi rok z rzędu podczas Narodowego Czytania wybrzmiała twórczość Stefana Żeromskiego, patrona będzińskiej książnicy. W tym roku prezentowana była zawierająca aluzje do upadku powstania styczniowego nowela "Rozdzióbią nas kruki, wrony". Opublikowaną po raz pierwszy w 1895 roku nowelę prezentowali bibliotekarze, Pan Marcin KASZUBA, Komendant Komisariatu Policji w Wojkowicach, Pani Barbara Rutkowska-Trzcionka z Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Pani Michał Fiuk, Rady Miejskiej Będzina, tym razem w roli samego Bolesława Prusa. Wśród proponowanych do czytania tekstów znalazł się również "Mój ojciec wstępuje do strażaków", fragment ze zbioru "Sanatorium Pod Klepsydrą" Brunona Schulza. W charakterystyczny dla tego autora poetycki i zmysłowy klimat wprowadzili słuchaczy Pan Wojciech Grabowski, reżyser, wykładowca, ilustrator, autor książek, miłośnik i znawca twórczości Brunona Schulza, Pan Grzegorz Cekus, Nadleśniczy Nadleśnictwa Siewierz, Pani Ewa Żurowska – Oleś z Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Pani Agata Durbacz wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Będzinie oraz Pan Arkadiusz Spera, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Będzinie.

Po literackiej uczcie wzbogaconej dawką melodii płynących z katarynki, aromatycznej kawie, pysznym poczęstunku i rozdaniu upominków książkowych dla tych, co najlepiej rozwiązali quiz wiedzy o nowelach i Narodowym Czytaniu nadszedł czas na otwarcie wystawy malarstwa "Obok nas" Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, która prezentowana będzie w filii nr 3 - Dworzec będzińskiej biblioteki do końca października. Każdy z uczestników spotkania mógł zrobić sobie zdjęcie z uroczym kataryniarzem, umieścić w swojej książce okolicznościową pieczęć Narodowego Czytania 2019 oraz zabrać dobry humor i pamiątkową przypinkę.

więcej informacji

dodano: 12-09-2019
Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie
8 nowel polskich dla podkreślenia charakteru ósmej edycji Narodowego Czytania wybrzmi podczas tegorocznej akcji czytania dzieł klasyki literatury polskiej. W tym szczególnym dniu inicjatorzy i organizatorzy Narodowego Czytania w całym kraju zaproszą do bogatego, ujętego w mistrzowskim stylu i z niezwykłą plastycznością świata refleksji nad człowiekiem i społeczeństwem, które prezentują utwory Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Stefana Żeromskiego, Władysława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza i Henryka Sienkiewicza.

W Będzinie publiczne czytanie nowel, na które zaprasza Prezydent Miasta Będzina oraz Starosta Będziński, odbędzie się w sobotę 7 września w przestrzeni zabytkowego Dworca PKP, gdzie swoją siedzibę ma filia nr 3 - Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Organizatorzy: biblioteka, Urząd Miasta Będzina, Starostwo Powiatowe oraz Muzeum Zagłębia w Będzinie przy wsparciu zaproszonych do czytania gości będą popularyzować czytelnictwo dzieł klasyki literatury polskiej oraz piękno języka polskiego. Obok czytania zaplanowano również inscenizację noweli "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej przygotowaną przez Lidię Stefek wraz z przyjaciółmi, dr Katarzyną Krzan i Anną Krzan, muzyczną podróż z kataryniarzem, który przeniesie gości w niezapomniany i sentymentalny klimat dawnych podwórek oraz spotkanie z katarynką z Muzeum Etnograficznego w Krakowie, której historia sięga roku 1934. Nie zabraknie elementów aranżacji przestrzeni nawiązujących do tematyki nowel, kawy i herbaty, cynamonowych bułeczek, pośród których przechadzać się będzie Bolesław Prus z samą Elizą Orzeszkową. Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy malarstwa "Obok Nas" Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie oraz kącik zabaw dla dzieci. Zapraszamy. Początek spotkania o godzinie 16.00. Plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3.dodano: 03-07-2019
Akcja BookCrossing podczas Zakończenia Lata

Akcja BookCrossing podczas zakończenia lata

Zakończenie wakacyjnego leniuchowania pełne energii podczas Zakończenia Lata. Wśród wielu atrakcji dla dzieci nie mogło zabraknąć będzińskiej książnicy, która przez cały okres wakacji promowała ogólnopolską akcję BookCrossinguwięcej informacji

dodano: 02-09-2019
Będzińska Akademia Umiejętności Cyfrowych

Będzińska Akademia Umiejętności Cyfrowych

Kolejna grupa zakończyła swoje zmagania komputerowe w ramach Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych.

Od maja br Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie gości w swoich murach uczestników szkoleń komputerowych w ramach projektu Będzińska Akademia Umiejętności Cyfrowych. "Działam w sieciach społecznościowych" - to hasło przewodnie jednego z 7 modułów szkoleniowych, które cieszy się największym zainteresowaniem naszych słuchaczy.

Uczestnicy kursu zdobywają wiedzę jak należy poruszać się w wirtualnym świecie, poznają jego zalety, ale są też wystawieni na jego pułapki, które do tej pory były dla nich czymś abstrakcyjnym, o czym czasami mogli poczytać w gazecie czy usłyszeć w telewizji.

Zachęcamy do udziału w Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych.


dodano: 19-08-2019
Cała Polska Czyta Dzieciom - "Lato z książką"

Cała Polska Czyta Dzieciom

Jak co roku Oddział dla dzieci i młodzieży włącza się do akcji Fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom pt. "Lato z książką".

O tym, że warto sięgać po książki także w upalne, letnie dni przekonali się uczestnicy naszych dzisiejszych zajęć - dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie. Książka nie tylko uczy, dostarcza ważnych informacji, ale także bawi i jest znakomitym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Jako temat dzisiejszego spotkania wybraliśmy chmury. Latem można wykorzystać płynące po niebie białe obłoczki do pobudzającej wyobraźnię zabawy w odgadywanie postaci i kształtów ukrytych w chmurach. O tym, że są one dobrym tematem opowiadań i wierszy pokazały nam utwory pt. "Chmury" pochodzące z książki "Kolorowy świat przedszkolaka" oraz historyjki ze zbioru "365 bajek na dobranoc: księżyc opowiada... historyjki na dobry sen".


więcej informacji

dodano: 06-08-2019
Azjatycka sztuka układania papieru - origami

Origami - zajęcia dla dzieci

Ostatnie zajęcia warsztatowe z cyklu "Sztuka w środku lata", mające miejsce na Oddziale dla dzieci i młodzieży, odbyły się pod znakiem origami. Azjatycka sztuka wymagająca skupienia i cierpliwości przysporzyła młodym uczestnikom wielu emocji. Papierowe figurki skaczącej żaby, czy rybki były nie lada wyzwaniem. Jednak najbardziej wymagający okazał się niepozorny ślimak. Dzieci zachęcone odkrywaniem nowych technik z dziedziny sztuki skorzystały z dodatkowych instrukcji by spróbować swoich sił również w zaciszu domu.


więcej informacji

dodano: 31-07-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  » 

Ilość aktualności w bazie: 182

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.