przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

Biblioferie pełne gier i dobrej zabawy

12 i 13 lutego 2019 r. w Filii nr 3 Dworzec odbyły się kolejne zajęcia w ramach Biblioferii. Tym razem uczestnicy spotkań zgłębiali tajniki gier towarzyskich.

W "Magicznym labiryncie" należało wykazać się dobrą pamięcią, by dojść do wyznaczonego celu. W grze "Dixit" cenna była natomiast wyobraźnia i pomysłowość. Obie gry planszowe dostępne są w mieszczącym się w budynku biblioteki głównej oddziale dla dzieci i młodzieży.

Po części zabaw planszowych nastąpił czas na gry ruchowe, wśród których królował zręcznościowych "Twister" oraz skakanka, limbo i guma do skakania.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

Zdrowo, ekologicznie i kolorowo

W ofercie przygotowanej przez bibliotekę na okres ferii zimowych nie zabrakło spotkań o charakterze edukacyjnym. Jedno z nich pt. "Rady na odpady" odbyło się 18 lutego w bibliotece głównej. Przygotowane przez będziński Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego zajęcia pozwoliły uczestnikom spotkania utrwalić wiedzę na temat segregacji śmieci oraz zwiększyć świadomość i odpowiedzialność w dokonywaniu konsumenckich wyborów. Uczestniczące w zajęciach dzieci z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Będzinie wysłuchały przygotowanej prelekcji oraz obejrzały prezentację pokazującą jak bardzo niewłaściwe postępowanie człowieka wpływa degradująco na otaczające go środowisko.

Doskonałą formą utrwalenia pozyskanej wiedzy były zajęcia, podczas których wykorzystując pozornie niepotrzebne już materiały dzieci stworzyły fantastyczne nietoperze, pełne kolorów motyle i niepowtarzalne kolarze. Nauczyły się przy tym dostrzegać wielu możliwości wykorzystania materiałów recyklingowych i sortowania już niepotrzebnych i niewykorzystanych przedmiotów i materiałów plastycznych.


więcej informacji

dodano: 18-02-2019
Jerzy Majcherczyk o tym jak zostać odkrywcą Peru

Jerzy Majcherczyk o tym jak zostać odkrywcą Peru

Jerzy Majcherczyk, podróżnik i odkrywca najgłębszego na świecie kanionu Colca w Peru będzie gościem Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie 21 lutego (czwartek) o godzinie 17.00. Podczas spotkania urodzony w Siewierzu członek prestiżowego The Explorers Club w Nowym Jorku opowie o Peru, jego tajemnicach, atrakcjach turystycznych, a także polskich dokonaniach w tym kraju.

Wybrane wyprawy:

 • 1976 - Jugosławia
 • 1979-1982 - Canoandes'79
 • 1987 - Amazonia - Casiquiare Channel
 • 1994 - Syberia - Jakucja
 • 2008 - Colca Condor
 • 2009 - Colca Condor

  Wybrane osiągnięcia odkrywcze:

 • 1979/80 - przepłynięcie 8 dziewiczych rzek w Meksyku
 • 1980 - przepłynięcie 6 dziewiczych rzek w Ameryce Centralnej
 • 1980 - przepłynięcie 2 dziewiczych rzek w Ekwadorze
 • 1981 - przepłynięcie 3 dziewiczych rzek w Peru (rekord świata w wysokości rozpoczęcia spływu kajakowego 4250 m n.p.m.)
 • 1981 - zespołowe odkrycie Kanionu Colca
 • 2008/09 - eksploracja dziewiczego odcinka Kanionu Colca - Cruz del Condor  dodano: 14-02-2019
  Zostań Obywatelem IT!

  Slalom Gigant

  Rusza rekrutacja na szkolenia komputerowe w ramach projektu Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych. Wnioski można składać od 18 lutego do 8 marca 2019 roku.

  Celem projektu jest nabycie i wzmocnienie kompetencji cyfrowych mieszkańców Będzina, w tym nabycie przez nich umiejętności korzystania z e-usług publicznych i komercyjnych oraz zwiększenie aktywnego i wszechstronnego korzystania z nowych technologii w życiu codziennym.

  W Będzińskiej Akademii Umiejętności Cyfrowych może uczestniczyć każda osoba powyżej 25. roku życia, która zamieszkuje Gminę Będzin. Jednak w przypadku większej liczby zgłoszeń (powyżej 264), szczególne preferencje przewidziano dla osób starszych.

  Warunkiem ubiegania się o udział w projekcie jest złożenie w punkcie przyjmowania wniosków znajdującym się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie kompletnie wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

  W rezultacie przeprowadzenia projektu, łącznie 264 osoby nabędą nowe i rozwiną już posiadane umiejętności korzystania z narzędzi informacyjnych i komunikacyjnych, zgodnie ze standardem wymagań kompetencji cyfrowych.

  Biuro Projektu mieści się w Urzędzie Miejskim w Będzinie, ul. 11 Listopada 20, 42-500 Będzin, pokój 120, adres e-mail: fundusze.zewnetrzne@um.bedzin.pl.

  Regulamin dostępny jest pod poniższym linkiem:

  Regulamin

  Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod poniższym linkiem:

  Formularz  dodano: 13-02-2019
  Biblioferie

  Biblioferie

  W ofercie przygotowanej na czas ferii zimowych przez będzińską bibliotekę najmłodsi mieszkańcy znajdą atrakcyjne warsztaty z kodowania i tworzenia cyfrowej opowieści, odetchną po trudach nauki w literackim zaciszu by dowiedzieć się co piszczy w najnowszej literaturze dla dzieci i młodzieży. Dla spragnionych edukacji połączonej z zabawą biblioteka przygotowała dni turniejowe gier planszowych, quizy i zagadki, zajęcia manualne i wiele innych propozycji. W sumie w czasie BIBLIOFERII zaplanowano 33 wydarzenia, które będą realizowane nieodpłatnie w 7 placówkach.


  Biblioferie Biblioferie

  dodano: 08-02-2019
  W bibliotece nie jest nudno

  W bibliotece nie jest nudno

  O tym, że w bibliotekach nie jest nudno wiedzą ostatnio najlepiej dzieci korzystające z oferty przygotowanej przez te instytucje na czas ferii zimowych. Nie inaczej jest w agendach będzińskiej książnicy, w których dzieci codziennie znajdą ciekawą ofertę. W mieszczącej się w budynku Dworca PKP filii nr 3 dzieci bawią się inspirując się książką Katarzyny Piętki pt. "Gry i zabawy z dawnych lat". Podczas poniedziałkowych zajęć ich uczestnicy zostali zaproszeni do wędrówki po najciekawszych i budzących ogromną popularność gier podwórkowych, towarzyskich i planszowych. Nie zabrakło oczywiście dobrej zabawy przy skakaniu w gumę, rozegranych zawodach gry w kapsle, grze w bierki czy "państwa-miasta". Okazało się też, że skakanka doskonale sprawdzi się w zabawie w limbo, a książka z którą można wygodnie siąść w fotelu potrafi wciągnąć w intrygujący i nieznany świat..


  więcej informacji

  dodano: 14-02-2019
  Wiwat Pan Moniuszko! Wykład Sławomira Pietrasa

  Wiwat Pan Moniuszko

  Dzisiaj, do będzińskiej książnicy zawitał Honorowy Obywatel naszego miasta, wieloletni dyrektor polskich teatrów operowych, Pan Sławomir Pietras ze słowem poświęconym ojcu polskiej opery narodowej Stanisławowi Moniuszce. Wykład, którego słuchaczami byli przede wszystkim studenci będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku został zorganizowany z racji ogłoszonego Roku Moniuszkowskiego, dla upamiętnienia artysty w 200. rocznicę urodzin kompozytora. Jak zwykle nasz gość, a zarazem nominat do tytułu Mistrza Mowy Polskiej ze swoistą swadą porwał zgromadzoną publikę śladami życia i twórczości Stanisława Moniuszki, uchylając rąbka tajemnicy m. in.: z własnej wizyty w miejscu narodzin tego wielkiego artysty, pedagoga i dyrygenta. Zgromadzeni słuchacze żywo i często reagowali uśmiechem oraz gromkimi oklaskami, w odpowiedzi na słowo, w którym przeplatały się wielka wiedza, talent oratorski i dobry dowcip. Sławomir Pietras na zakończenie spotkania, podczas którego wyraźnie było widać więź prelegenta ze słuchaczami w odwołaniu do miejsca, zapowiedział chęć poprowadzenia kolejnego wykładu dla wszystkich słuchaczy Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


  więcej informacji

  dodano: 14-02-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21 22  23  24  25  26  » 

  Ilość aktualności w bazie: 182

  Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.