przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Będzin pomaga

Będzin pomaga

Dobiegła końca akcja pod hasłem "Będzin pomaga", przeznaczona dla zwierząt ze Schroniska w Sosnowcu oraz ze Stowarzyszenia "W imieniu zwierząt" z Będzina. Dziękujemy wszystkim czytelnikom oraz miłym gościom będzińskiej książnicy, dla których los zwierząt w tym trudnym, zimowym czasie nie jest obojętny. Dziękujemy za przyniesione koce, narzuty, śpiwory, zbędne kołdry, prześcieradła oraz ręczniki.

Dziękujemy także za przyniesione kilogramy karmy i inne akcesoria dla psów i kotów. Dzisiaj, całość zgromadzonego asortymentu w MiPBP w Będzinie została przekazana do wspomnianych instytucji wspierających zwierzęta nie tylko w zimie ale przez cały rok


dodano: 10-12-2019
Duże litery, czytelna czcionka - a wszystko po to, by czytanie stało się jeszcze bardziej przyjemniejsze

Duże litery

Wypożyczalnia dla dorosłych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie serdecznie zaprasza do korzystania z książek wydanych w formacie "Duża Litera". Czym się różnią książki tego typu od zwykłych? Są to wydania przeznaczone dla osób, które chcą dać odpocząć oczom lub słabo widzą ponieważ treść książek napisana jest dużą i bardzo czytelną czcionką. Od listopada zbiory "Dużej Litery" będzińskiej książnicy zwiększyły się o prawie 60 tytułów. Zapraszamy do wypożyczania.


więcej informacji

dodano: 07-12-2019
Młodzi detektywi w będzińskiej książnicy

Młodzi detektywi w będzińskiej książnicy

Ostatnie w tym roku spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy odbyło się pod hasłem kryminalnych zagadek. Uczestnicy zajęć zapoznali się z niezwykle interesującym procesem, jaki policjanci lub detektywi muszą przeprowadzić, aby złapać przestępcę. Dzięki książce Joanny Stojer-Polańskiej pt. "Ślady kryminalistyczne" dzieci poznały zawartość walizki kryminalistycznej a także na czym polega ujawnianie śladów i jak istotne dla śledztwa są ślady linii papilarnych. Wspomniana książka w bardzo przystępny sposób wprowadza młodego człowieka w tajniki świata kryminalistyków. Wykorzystując "Laboratorium prywatnego detektywa" każdy z uczestników nauczył się sposobu tworzenia portretów pamięciowych oraz stworzył własną kartę daktyloskopijną. Dużą częścią w procesie dochodzenia do poznania sprawcy jest praca laboratoryjna, badanie śladów i mikrośladów. Skorzystaliśmy z mikroskopu, aby dokładnie przeanalizować potencjalne dowody jakie mogą znaleźć się na miejscu przestępstwa.


więcej informacji

dodano: 06-12-2019
Bajka, kraina wyobraźni

Bajka, kraina wyobraźni

Bajka, jedna z najstarszych form literackich, była przedmiotem spotkania zorganizowanego przez bibliotekarza filii nr 9 - Podłosie będzińskiej biblioteki na terenie zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego nr 11. Ten krótki utwór literacki z morałem był inspiracją warsztatów "Kraina Wyobraźni- wymyślmy własną bajkę!". Przedszkolaki, po tym jak utrwaliły sobie czym jest bajka, wymyśliły wspólnie bohatera, a następnie związaną z nim historię. Pomysłów było wiele i oczywiście wszystkie wspaniałe, ale bajka mogła być tylko jedna. I jest. "Supermotylek. Kasia ratuje świat". Ilustracje i okładki narysowane przez dzieci są bardzo wymowne, a treść bajki spisana przez bibliotekarza arcyciekawa. Bo bajka to niezwykła kraina wyobraźni, zwłaszcza dziecięcej.


więcej informacji

dodano: 05-12-2019
"Czy znasz swoje miasto" - zajęcia z edukacji regionalnej

Czy znasz swoje miasto

W programie działań edukacyjnych i kulturalnych przygotowywanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie ważna jest oferta, która zakłada poznawanie i podtrzymanie dziedzictwa kulturowego w regionie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Edukacja regionalna traktowana przez bibliotekarzy, jako inspiracja do działań twórczych, koniecznych przy tworzeniu, odszukiwaniu i zachowywaniu tożsamości jest przygotowaniem do bycia świadomym i pełnoprawnym członkiem społeczeństwa.

W ramach realizacji zadań z edukacji regionalnej Czytelnia Główna będzińskiej książnicy prowadzi warsztaty historyczno-topograficzne "Czy znasz swoje miasto". Ich celem jest rozwijanie wiedzy o kulturze własnego regionu i jej związkach z kulturą narodową, ugruntowanie poczucia tożsamości narodowej poprzez rozwój tożsamości regionalnej oraz rozwijanie wiedzy o historii regionu w powiązaniu np. z tradycjami własnej rodziny. Podczas grudniowego spotkania, które odbyło się 3 grudnia br. biblioteka gościła młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Będzinie. Warsztaty podzielone zostały na dwie części: teoretyczną i praktyczną. W części teoretycznej uczniowie poznali historię związaną z granicą polsko-czeską, która na przełomie XIII i XIV wieku przebiegała przez rzekę Czarna Przemsza nieopodal będzińskiego zamku, próbując przy tym znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego Będzin przez wieki był miastem pogranicza?. Omówiono też pokrótce ważne obiekty historyczne i przemysłowe Będzina, po to by w drugiej, praktycznej części warsztatów młodzież mogła samodzielnie opracować wybrany przez siebie obiekt. Wykorzystując dostępną w czytelni literaturę przedmiotu, plan miasta oraz wiedzę dostępną w Internecie uczniowie opracowali, a następnie zaprezentowali pozostałym uczestnikom warsztatów wiedzę na temat Kolumny Jana III Sobieskiego, murów miejskich, Pomnika Bohaterów Getta Będzińskiego, Obelisku "Pamięci więźniów podobozu oświęcimskiego Haaga w Łagiszy zamordowanych w latach 1941-1945", Kościoła pw. Św. Katarzyny, Elektrociepłowni "Będzin", Synagogi Mizrachi.

Na koniec spotkania zaproszono uczniów do zapoznania się z wystawą "Polacy i Literacka Nagroda Nobla", która została przygotowana w oparciu o zbiory będzińskiej biblioteki z okazji przyznania w październiku tego roku Literackiej Nagrody Nobla Oldze Tokarczuk.


więcej informacji

dodano: 04-12-2019
W szumie kamiennych skrzydeł

W szumie kamiennych skrzydeł

Zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Małgorzaty Korpikiewicz, który odbędzie się 6 grudnia 2019 r. na Filii nr 3 Dworzec (plac kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie o godzinie 17.00.


dodano: 02-12-2019
Sherlock Holmes Zagłębią Dąbrowskiego

Sherlock Holmes Zagłębią Dąbrowskiego

Piątkowy wieczór w będzińskiej książnicy ukazał bogactwo tajemniczych historii zamkniętych w książce o wymownym tytule Sekrety Zagłębia autorstwa Tomasz Kostro. Autor ukazał Zagłębie Dąbrowskie w całej okazałości, nie unikając tematów oraz historii trudnych. Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć o opowiadaniach, które niestety nie weszły do książki. Każdy z uczestników spotkania stał się chociaż na chwilę swego rodzaju Sherlockiem Holmesem swojej małej ojczyzny, jaką jest ze swymi licznymi historiami i legendami Zagłębie Dąbrowskie. Dla wszystkich Czytelników MiPBP w Będzinie autor - Pan Tomasz Kostro - zostawił na pamiątkę w swojej, najnowszej pracy dedykację, za którą serdecznie dziękujemy.


więcej informacji

dodano: 02-12-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  » 

Ilość aktualności w bazie: 242

Archiwum: 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.