przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

O zdrowym żywieniu

spotkanie na temat zdrowego żywienia

Oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki 20 września odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie, by porozmawiać na bardzo ważny temat, jakim jest zdrowe odżywianie. Dzieci wiedzą, że od najmłodszych lat warto kształtować właściwe nawyki żywieniowe, wiedzieć co jemy oraz przekazywać wiedzę o tym, skąd biorą się produkty znajdujące się po przetworzeniu na naszych talerzach. Z książki Marii Mazur i Aleksandry Ulatowskiej pt. "Bułka i spółka: rzecz o zdrowym jedzeniu" dzieci dowiedziały się, czym jest piramida zdrowego żywienia oraz jaką drogę przechodzi mleko, zanim trafi do kubka. Z kolei książka Agnieszki Sowińskiej pt. "Przekroje: owoce i warzywa" znakomicie przedstawiła, jakie witaminy znajdują się w owocach i warzywach. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się również, co i dlaczego warto jeść, a czego najlepiej unikać. Na pytanie jak zastąpić niezdrowe, słodkie smakołyki, pysznościami prosto z natury pomogła odpowiedzieć książka Anny Manny Poznańskiej pt. "Dlaczego dzieci jedzą śmieci?". Aby utrwalić zdobytą widzę młodzi uczestnicy zajęć odgadywali skład różnych potraw i rysowali poszczególne składniki.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki

Po wakacyjnej przerwie wznowił spotkania Dyskusyjny Klub Książki. Podczas wrześniowej dyskusji, która odbyła się w Filii nr 3 Dworzec będzińskiej książnicy omawiano "Pacjentkę" Alexa Michaelidesa. Triller to obecnie dość popularny gatunek literacki, który u czytelnika powinien wywołać emocje, za pomocą suspensów stworzyć napięcie, lekko tchnąć tajemniczością oraz mieć zaskakujący finał. Wszystkie te elementy znajdziemy w "Pacjentce". Szybko czytamy krótkie rozdziały, fabuła prowadzona dwutorowo wciąga, by na końcu połączyć wątki twistem fabularnym rozszyfrowującym zagmatwaną historię.

"Pacjentka" Alexa Michaelidesa jest dobrą rozrywką, którą śmiało można polecić na jesienne wieczory.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Klub Młodego Odkrywcy na tropie piramid

Klub Młodego Odkrywcy na tropie piramid

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy było niezwykłą podróżą do odległych czasów. Wszystko za sprawą tajemniczych piramid, które były tematem warsztatów. Młodzi klubowicze poznali rodzaje piramid, funkcję, jaką pełniły oraz narzędzia i urządzenia wykorzystywane do ich wznoszenia. Wiele ciekawostek udało się odnaleźć w literaturze popularnonaukowej dostępnej w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Korzystano między innymi z książki James’a Putnam’a "Starożytny Egipt" oraz "Egiptologia: w poszukiwaniu grobu Ozyrysa: dziennik podróży panny Emily Sands". Każdy uczestnik wykorzystując masę papierową wykonał własną makietę położonych na pustyni piramid.

więcej informacji

dodano: 27-09-2019
Pełna Miska dla Schroniska

Pełna Miska dla Schroniska

Rekordowe 2 tony karmy zebrane w ubiegłym roku dla podopiecznych sosnowieckiego schroniska dla zwierząt zaświadczają, jak duża rzesza ludzi jest gotowa pomagać zwierzętom skrzywdzonym przez człowieka. W tym roku na akcję "Pełna Miska dla Schroniska" wszystkich zainteresowanych zapraszamy w najbliższą sobotę, 21 września, przed Urząd Miejski w Będzinie. W towarzystwie wolontariuszy sosnowieckiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami "Nadzieja na dom", którzy opiekują się zwierzętami ze schroniska oraz ich podopiecznych będziemy zbierać karmę oraz asortyment niezbędny do pielęgnacji i opieki nad zwierzętami ( kosmetyki, żwirek, koce, poduchy, prześcieradła, legowiska, smycze, miski, drapaki, itp.). W trakcie spotkania będą również

 • porady eksperckie w zakresie doboru zdrowego i zbilansowanego pokarmu dla zwierząt prowadzone przez Sklep zoologiczny GUFFI w Będzinie
 • doradztwo dotyczące pielęgnacji psów i kotów udzielane przez Salon pielęgnacji PASJA w Będzinie
 • działania animacyjne "Kot, pies i inne.... - wspólne malowanie zwierząt” prowadzone przez artystę plastyka Jolantę Placzyńską.

Nie zabraknie spotkania z miłośnikami klasycznych pojazdów, ciepłej kawy i herbaty oraz zabawy na dmuchańcach. Zapraszamy.

dodano: 19-09-2019
Z wizytą w bibliotece

Zajęcia z dziećmi

19 września Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziły przedszkolaki z grupy Biedronek Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie. Dzieci w trakcie wizyty zapoznały się z biblioteką, jej zbiorami oraz dowiedziały się, co należy zrobić, żeby korzystać z biblioteki. W ramach spotkania odbyła się również zabawa literacka z wykorzystaniem książki Herve Tulleta pt. "Naciśnij mnie", która pozwoliła małym gościom oswoić się z nowym miejscem oraz poczuć, że czytanie książek to świetna zabawa.

więcej informacji

dodano: 19-09-2019
Książka na czytelniczy start dla przedszkolaka

Książka na czytelniczy start dla przedszkolaka

We wrześniu ruszył kolejny program "Pierwsze czytanki dla..." przedszkolaka będący elementem ogólnopolskiej kampanii mającej poprawić jakość czytelnictwa w Polsce - Mała książka- wielki człowiek, organizowanej przez Instytut Książki.

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, która jest jedną z ponad 5200 bibliotek, które uczestniczą w projekcie, otrzyma w prezencie wyprawkę z niezwykłą książką "Pierwsze czytanki dla..." dostosowaną pod względem formy i treści do potrzeb przedszkolaka.

W wyprawce obok książki dzieci znajdą Kartę Małego Czytelnika. w której za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce coś dla siebie znajdą także rodzice - przygotowana dla nich broszura informacyjna przypomni o nieocenionej roli czytania w rozwoju ich dziecka oraz o rozmaitych korzyściach wynikających z częstego odwiedzania biblioteki.

Więcej informacji o projekcie można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy. Zapraszamy do odwiedzania biblioteki, wypożyczania i czytania książek.

dodano: 16-09-2019
Dzieci lubią mieć marzenia

Zajęcia z dziećmi

Każdy z nas, bez względu na wiek lubi pomarzyć o fajnych przygodach, wyprawach turystycznych, ciekawych wakacjach lub po prostu o małych codziennych rzeczach, które wydają się nam poza zasięgiem możliwości. O tym wszystkim wiedzą przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie, które z okazji obchodzonego 8 września Dnia Marzyciela odwiedziły filię nr 3 – Podłosie będzińskiej biblioteki.

Podczas zajęć, dzieci dyskutowały na temat różnic między marzeniami, a celem do którego dążymy, wysłuchały wiersza "Marzenia" Hanny Niewiadomskiej, po którym chętnie snuły opowieści o swoich dziecięcych marzeniach i planach na przyszłość. Każde z dzieci bardzo jasno określiło, jaki zawód chciałoby wykonywać, więc na zakończenie zajęć przedszkolaki otrzymały kolorowanki o zawodach, które pięknie pomalowały.

więcej informacji

dodano: 16-09-2019
Starsze wiadomości: « 1  2  3 4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  » 

Ilość aktualności w bazie: 182

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.