przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Wiosna w literaturze i przyrodzie

Wiosna w literaturze i przyrodzie

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Przyroda powoli zaczyna ponownie budzić się do życia i już wkrótce w pełni będzie można podziwiać jej urok i piękno. Zanim to nastąpi bibliotekarze oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zachęcają do wzbogacenia wiedzy na temat tego, co się dzieje w przyrodzie i jakie zmiany w niej zachodzą korzystając z literatury popularnonaukowej.

Można to robić indywidualnie lub jak uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie na zorganizowanych zajęciach.

Podczas jednego z takich spotkań, które odbyło się 18 marca, młodzież zapoznała się z książką "Wiosna" Adama Wajraka wydaną w serii Przewodnik prawdziwych tropicieli, która jest zbiorem wskazówek, jak i gdzie szukać pierwszych oznak wiosny. Uczestnicy zajęć wysłuchali także utworów ze zbiorów "Wiersze o porach roku" oraz "Bajki Pani Sowy" przekonując się o tym, że przyroda i pory roku inspirują autorów od dawna, pozostawiając świadectwo w ich twórczości.

Korzystając z zasobów biblioteki cyfrowej Polona bibliotekarze zapoznali uczestników spotkania z pochodzącym z 1918 roku tekstem podania kaszubskiego "Dlaczego bocian ma czarne pióra na skrzydłach" z książki Mari Weryho "Cztery pory roku w pogadankach z dziećmi w domu i w ochronie". Nie zabrakło też czasu na rozwiązywanie krzyżówek, zagadek oraz snucie własnych opowiastek o znanych symbolach wiosny.

więcej informacji

dodano: 19-03-2019
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza

Dyskusyjny Klub Książki

Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przeniesie miłośników literatury do Polski końcówki lat 60. Podróż odbędą wspólnie z dramaturgiem, scenarzystą i publicystą, Jarosławem Kamińskim i jego fantastyczną powieścią "Tylko Lola". Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klub Książki odbędzie się w środę 20 marca o godzinie 17.00. w filii nr 3- Dworzec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, plac Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej 3. Wstęp wolny. Zapraszamy.dodano: 18-03-2019
Jarmark wielkanocny

Jarmark wielkanocny

Jarmark Wielkanocny w Będzinie już tuż, tuż. Wszystkich zainteresowanych wystawieniem swoich produktów zachęcamy do zapisów pod numerem telefonu 32-267-91-91.

Podczas tegorocznego Jarmarku nie zabraknie oczywiście wielkanocnych stroików i ozdób świątecznych przygotowanych przez bibliotekarzy będzińskiej książnicy. Już dziś zapraszamy do odwiedzin naszego stoiska.


dodano: 18-03-2019
Piąta pora roku artystów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

Piata pora roku

Do Będzina zawitała "Piata pora roku", łącząca odchodzącą zimę, budzącą się wiosnę, wyczekiwane przez wszystkich słoneczne lato oraz barwną i malowniczą jesień. To już kolejny rok, kiedy urokliwe krajobrazy prezentowane w malarstwie artystów ze Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia eksponowane są w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wśród twórców odnajdujących ukojenie w pięknie natury, których obrazy można podziwiać na tegorocznej wystawie "Piąta pora roku" jest 9 artystów: Beata Piżycka, Gabriela Lamża, Mirosława Dudek, Halina Moryś, Teresa Nalepa, Beata Dubiel, Witold Drytkiewicz, Edward Trzaskalski oraz Wiesław Długosz. Z pozoru wszystko ich dzieli - pochodzą z odmiennych środowisk, wyznają inne wartości, różni ich nawet doświadczenie życiowe. Łączy szczególna wrażliwość, umiejętność uchwycenia piękna chwil ulotnych, oddania panującej atmosfery oraz gamy kolorystycznej pejzażu i jej zmienności. Wystawa "Piąta pora roku" prezentowana będzie w będzińskiej bibliotece do 26 kwietnia w godzinach otwarcia placówki.


więcej informacji

dodano: 18-03-2019
Zaprosili nas

Mały OKR

14 marca bibliotekarze będzińskiej książnicy gościli w Szkole Podstawowej nr 9 im. Noblistów Polskich, gdzie odbywał się miejski finał Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego "Mały OKR".

Reprezentanci 8 będzińskich szkół podstawowych z klas 1 - 3 stanęli do recytatorskich zmagań prezentując jeden przygotowany przez siebie wiersz.

Poziom tegorocznego konkursu był wysoki, zarówno, jeśli chodzi o umiejętności recytatorskie dzieci, jak i wybrany repertuar i stopień jego trudności. Wszyscy recytatorzy bardzo starannie przygotowani, dbali o poprawną dykcję, emisję głosu oraz poziom aktorskiego występu. Jury, oceniające małych artystów, wyłoniło następujących zwycięzców:

W klasach pierwszych:


 • 1 miejsce - Nadia Wieczorek - Piecuch z SP 6
 • 2 miejsce - Julia Piętka z SP 9
 • 3 miejsce - Julia Cyranowska z SP 8
 • Wyróżnienie: Bartłomiej Poczęty z SP 10

  W klasach drugich:


 • 1 miejsce - Gabriela Ciepał z SP 4
 • 2 miejsce - Konstancja Markowska z SP 9
 • 3 miejsce - Wiktoria Puszczewicz z SP 1
 • Wyróżnienie: Maria Sułecka z SP 11

  W klasach trzecich:


 • I miejsce - Ksawery Kaliszuk z SP 9
 • II miejsce - Wojciech Gwóźdź z SP 6
 • III miejsce - Kacper Barański z SP 3
 • Wyróżnienie: Ada Olesiejuk SP 8

  Na eliminacjach okręgowych w Katowicach, w kategorii uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, miasto Będzin reprezentował będzie - Ksawery Kaliszuk.


  więcej informacji

  dodano: 18-03-2019
  Marcowe spotkanie LUBIKa

  Marcowe spotkanie LUBIKa

  Tematem marcowej dyskusji uczestników LUBIka była książka Weroniki Górskiej "O górze, która wybrała się w świat. Przygody Małej Czantorii". Książka stanowi ciekawą pozycję czytelniczo-edukacyjną zarówno dla młodszych jak i starszych czytelników. Jej zabawna treść i mądre przesłanie zachęcają do górskich wędrówek wszystkich dotychczas nieprzekonanych do tej formy aktywności.

  Główna bohaterka książki, słynna Czantoria pokazuje również dzieciom, że warto mieć marzenia, pielęgnować je i realizować, nawet, gdy czasem wydają się zupełnie niemożliwe do osiągnięcia. Przeżywanymi przygodami udowadnia dzieciom, że o możliwościach każdego z nas nie przesądza jego wygląd, ograniczenia, słabości. Czasem mały i skromny człowiek, to w rzeczywistości wielka duchem osoba, a wielkość i pewność siebie mogą być jedynie pysznością i megalomanią.

  W trakcie zajęć, które odbyły się 14 marca w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy znalazł się także czas na interesujące zabawy min. zagadki, pakowanie podróżnego plecaka oraz tworzenie albumu Małej Czantorii. W części manualnej mali klubowicze wykonali własne Czantorie.


  więcej informacji

  dodano: 15-03-2019
  Nasze Miasto Będzin - zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej dla dzieci

  Nasze Miasto Będzin

  W dniu 13 marca w filii nr 3 Dworzec odbyły się zajęcia z edukacji czytelniczo-medialnej pt. "Nasze Miasto Będzin". W zajęciach brała udział grupa dzieci z przedszkola nr 9 w Będzinie. Przedszkolaki dowiedziały się jak wygląda herb naszego miasta oraz zdobyły wiedzę na temat najciekawszych zabytków Naszego Królewskiego Miasta! Dzieci w ramach zajęć miały również do wykonania zadania plastyczne nawiązujące do historii Będzina. Przedszkolaki wykonały kukiełki króla i królowej. Dzięki udziałowi w tym projekcie, dzieci zdobyły wiedzę o historii Będzina jednocześnie się przy tym świetnie bawiąc.


  więcej informacji

  dodano: 15-03-2019
  Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 12  13  14  15  16  17  18  19  20  » 

  Ilość aktualności w bazie: 140

  Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
  Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

  Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.