przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zaprosili nas do szczęśliwej 13

Zaprosili nas do szczęśliwej 13

Czym pachnie jesień? Na to pytanie odpowiedź doskonale znają dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 w Będzinie, które 14 listopada zaprosiły kolegów i koleżanki z innych będzińskich przedszkoli do udziału w konkursie "Czym pachnie Jesień?....smerfną opowieścią". Podczas konkursu, którego efekty oceniało jury, do obrad którego zaproszono także będzińską książnicę, przedszkolaki ze szczęśliwej 13 zaprezentowały smerfne przedstawienie nagrodzone gromkimi brawami. Na wszystkich małych artystów, którzy jesienne i smerfne opowieści przenieśli na płócienne worki tworząc fantastyczne obrazy czekały wspaniałe nagrody, wręczone przez Wiceprezydenta Miasta Będzina, Naczelnika Wydziału Oświaty i Dyrektora Przedszkola. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy, dziękujemy za zaproszenie i wszystkie pozytywne emocje.


więcej informacji

dodano: 19-11-2019
Pasowanie na Czytelnika

Pasowanie na Czytelnika

Pasowanie na Czytelnika to uroczystość, która inspirowana jest pięknym, średniowiecznym zwyczajem nadania giermkowi godności rycerza przez wręczenie pasa. Obyczaj ten kultywuje Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie pasując na rycerzy książek najmłodszych mieszkańców królewskiego miasta Będzina.

Pielęgnowany w bibliotece od 1985 roku zwyczaj Pasowania na Czytelnika jest jedną z ważniejszych uroczystości w życiu książnicy i jej pracowników. Przez kolejne lata w poczet rycerzy książek, którzy złożyli uroczyste ślubowanie zostało przyjętych 2793 dzieci, które odkryły znaczenie słów "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" autorstwa Wisławy Szymborskiej.

W tym roku młodzi Będzinianie zostali Pasowani na Czytelnika przez Panią Anetę Witkowską - Złocką, Wiceprezydenta Miasta Będzina, która każde dziecko pasowała zupełnie niezwykłą, wydaną w 1905 roku książką pt. "Wybór poezji". Nowo pasowani rycerze książek otrzymali pamiątkowe dyplomy podpisane przez Prezydenta Miasta Będzina, a także książki, "Dziki, dzikszy i najdzikszy" oraz "Poradnik Młodego Ekologa" będące uhonorowaniem czytelniczych pasji dzieci. Uroczystość, która odbyła się 14 listopada uświetnił występ taneczny trenerów z Dance4You (http://www.dance4youbedzin.pl) wzbudzając entuzjazm zarówno wśród młodych czytelników jak i ich rodziców. Bo jak mówi mądre przysłowie "w zdrowym ciele, zdrowy duch", a co za tym idzie dużo pozytywnej energii, potrzeby świadomego poznawania świata i siebie, a w tym dobrymi przyjaciółmi są wszak książki.


więcej informacji

dodano: 15-11-2019
Tajemnice książek

Tajemnice książek

Czym różnią się od siebie książki? Czy wszystkie mają tą samą wielkość, kształt i kolor? Na te i wiele innych niełatwych pytań szukały odpowiedzi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie, które złożyły listopadową wizytę w Filii nr 3 Dworzec będzińskiej biblioteki. Podczas spotkania z edukacji czytelniczo-medialnej "Bliskie i dalekie wędrówki z książką" przedszkolaki poznały różne gatunki i formy literatury: wiersze, opowiadania, baśnie, komiksy oraz książki graficzne. Największym zainteresowaniem uczestników cieszyły się komiksy. Z kolei interaktywna książka Tulleta Herve "Turlututu. Abrakadabra!" dostarczyła najwięcej dobrej zabawy. W trakcie czytania jej poszczególnych stron młodzi czytelnicy wykonywali różne zadania, które polecał zabawny Turlututu - główny bohater lektury. Spotkanie zakończyło się zawodami, kto dłużej utrzyma książkę na głowie.


więcej informacji

dodano: 15-11-2019
Kryminał pod psem

Kryminał pod psem

Kryminał pod psem to zapowiadające wiele emocji spotkanie autorskie z Martą Matyszczak, które odbędzie się 20 listopada w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie, w ramach działającego tu Dyskusyjnego Klubu Książki. Marta Matyszczak - urodzona w Chorzowie pasjonatka kryminałów, prowadzi Kawiarenkę Kryminalną (www.kawiarenkakryminalna.pl), portal poświęcony literaturze kryminalnej. Z wykształcenia dziennikarka pisząca felietony dla magazynu "Chorzów. Miasto Kultury". Do napisania serii "Kryminałów pod Psem" zainspirowały autorkę dzieła samej Agathy Christie, Arthura Conan Doyle'a oraz naszej rodzimej powieściopisarki Joanny Chmielewskiej. Cykl to tzw. "cozy mistery", z przymrożeniem oka, bezkrwawe, pozbawione brutalności kryminały, z detektywem Szymonem Solańskim i kundelkiem Guciem w rolach głównych, których akcja toczy się zazwyczaj wśród małych społeczności. Serdecznie zapraszamy na spotkanie. Wstęp Wolny!


dodano: 12-11-2019
Na tropie złudzeń optycznych

Na tropie złudzeń optycznych

Listopadowe spotkanie Klubu Młodego Odkrywcy było nie lada gratką dla miłośników rozwiązywania zagadek i odkrywania niewyjaśnionych zjawisk. Organizujący spotkania bibliotekarze z oddziału dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy zaprosili dzieci do świata iluzji i zjawisk optycznych. Wszak nie zawsze to, co widzimy jest prawdziwe. A niezwykłości wszystkiemu dodaje fakt, że nasz mózg może błędnie interpretować obraz powodując pozornie prawdziwe wrażenia. Uczestnicy zajęć zafascynowani zjawiskiem, poznali między innymi Sieć Hermana, Okręgi Titchenera i obrazy Roba Gonsalves'a. Klubowicze obserwowali, na czym polega zjawisko dopełniania obrazów, obrazów ruchomych i powidoków. Uczestnikom zajęć udało się również przeprowadzić doświadczenie z użyciem zoetropu i stereoskopu, dzięki czemu zobaczyli coś zupełnie innego niż widzi ludzkie oko. Dzieci zafascynował także świat autostereogramów, czyli rysunków 3D ukrytych w innych obrazach. Każdy z uczestników spróbował własnych sił w tworzeniu iluzji, wykorzystując jedynie kartkę papieru, flamastry i odrobinę wyobraźni. Efekty były zadziwiające.


więcej informacji

dodano: 07-11-2019
Jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie

Jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie

W murach będzińskiej książnicy świętowano jubileusz 30-lecia Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie. Była to doskonała okazja do podsumowań i podziękowań za wieloletnią pracę na rzecz wszystkich podopiecznych placówki. Słowa uznania dla działalności prowadzonej przez instytucje oraz życzenia dla całej załogi DDPS oraz wszystkich podopiecznych złożyli Pani Anna Drzewiecka - Wiceprezydent Miasta Będzina oraz Sebastian Szaleniec - Starosta Będziński.

Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie ludzie, którzy go tworzą. Nad podopiecznymi ośrodka czuwa profesjonalny personel. Jak podkreślają sami seniorzy wszyscy dbają o przyjazną i prawdziwie domową atmosferę.

Cieszymy się, że to właśnie Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, była współorganizatorem tak zaszczytnego jubileuszu. Dziękujemy Dyrekcji oraz Pracownikom DDPS za współpracę pomiędzy naszymi placówkami. Zapraszamy do będzińskiego świata książki, którego drzwi są szeroko otwarte dla wszystkich pracowników oraz podopiecznych Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Będzinie.

więcej informacji

dodano: 07-11-2019
Poruszamy wyobraźnię

Poruszamy wyobraźnię

Kolejny dzień na Oddziale dla dzieci i młodzieży rozpoczął się wizytą uczniów Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie. Zaciekawieni uczniowie odbyli zapoznawczy spacer po dziale, w trakcie którego dowiedzieli się jak poradzić sobie w bibliotece. Wydawałoby się, że to prosta sprawa, ale w rzeczywistości wymagała ona od dzieci dużej koncentracji. Jednakże różnorodność zasobów i tytułów sprawiły, że zadanie to było samą przyjemnością. Dzieci zapoznały się z książkami, audiobookami, grami planszowymi, filmami, komiksami i mangami. Miały także okazję w ramach zadania samodzielnie wyszukiwać konkretnych materiałów co przerodziło się w wesołą zabawę. Zwieńczeniem zajęć była wspólna gra w jedną z gier planszowych pt. "Dixit". Gra ta poruszyła nie tylko wyobraźnię uczniów, ale i nerwy, gdyż do ostatniej chwili nie było wiadomo kto wygra.


więcej informacji

dodano: 05-11-2019
Starsze wiadomości: « 1  2 3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  » 

Ilość aktualności w bazie: 212

Archiwum: 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.