przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Czytanie na dywanie 9 marca w filii nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „Czytanie na dywanie”, których adresatem są dzieci z grupy „Kotki” Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie.

wystawa plakatów

Odbywające się w miesięcznym cyklu zajęcia mają charakter spotkań edukacyjnych, podczas których dzieci poza kontaktem z tekstem literackim uczą się wyrażać swoje zdanie, radzić sobie w sytuacjach stresowych i wzajemnie komunikować w przyjaznej przestrzeni biblioteki pełnej fantastycznych książek. Lekturą, która pomaga kształtować czytelnicze zainteresowania przedszkolaków jest książka "Cudaczek-Wyśmiewaczek" Julii Duszyńskiej, będąca opowieścią o wesołym skrzacie żyjącym śmiechem. Podczas marcowego spotkania, dzieci poznały nowy dom Cudaczka, którym był kołnierzyk kilkuletniego chłopca, Złośnickiego, który pod wpływem małego skrzata stale się na wszystko złościł i przez to miał wiele nieprzyjemności. Przedszkolaki dyskutowały na temat złości, czym jest, co ją poprzedza i jakie może przynieść konsekwencje. Na przykładach swoich relacji z rówieśnikami mówiły również, jak należy sobie radzić z uczuciem złości, by nikogo nie skrzywdzić i przedstawiły na rysunkach różne złości oblicza.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Czytam, słucham, oglądam i bawię się

wystawa plakatów

Niepublicznego Przedszkola ArcelorMittal Poland – „Równe Przedszkolaki” w Dąbrowie Górniczej. Przedszkolaki postanowił odwiedzić bibliotekę by podczas zajęć “Bajka dla dzieci – czytam, słucham, oglądam i bawię się” poznać korzyści płynące z kontaktu z książką i literaturą. Dowiedziały się, że zarówno klasyczna książka z pięknymi ilustracjami, telewizyjne bajki z morałem czy audiobooki czytane przez znanych lektorów poza wartością płynącą z tekstu są także doskonałą inspiracją do zabawy. Przedszkolaki doświadczyły tego same, gdy po zapoznaniu się z “Czerwonym Kapturkiem” i “Jasiem i Małgosią” uczestniczyły w zabawach ruchowych, rozwiązywały zagadki obrazkowe i słowne. Poza tekstami z kanonu klasyki literatury dla dzieci dąbrowskie przedszkolaki wysłuchały “Bajkę o czasie” Elizy Piotrowskiej.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Życie Będzina - warsztaty z edukacji regionalnej

wystawa plakatów

Obchodzony w tym roku jubileusz 660-lecia nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Będzinowi jest okazją do podjęcia różnorodnych i ciekawych inicjatyw sprzyjających edukacji regionalnej najmłodszych mieszkańców miasta. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie rozpoczęła nowy cykl zajęć edukacyjnych Życie Będzina w ramach, których dzieci z będzińskich przedszkoli oraz szkół podstawowych będą wzbogacać swoją wiedzę na temat miasta, jego historii, legend oraz ważnych i słynnych postaci związanych z Będzinem. Biblioteka organizując zajęcia realizuje w cel 4 Agendy 2030 ONZ Zrównoważonego Rozwoju „DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI”. Jedna z propozycji zajęć „Szycie bez szycia” wprawiła uczestników w lekką konsternację. Brak igły wydawał się być przeszkodą nie do pokonania. Jednak pomysłowość oraz ogromna wyobraźnia dzieci pozwoliły im szybko wykroczyć poza utarte ramy krawiectwa. Dzięki temu w końcowym efekcie powstały wyjątkowo pomysłowe i ozdobne lalki, tworzone na podobieństwo samego Króla Kazimierza Wielkiego, a także postaci ze znanych będzińskich legend tj. Diabła Boruty oraz Błękitnej Ludwiki. Małe dzieła sztuki można podziwiać na wystawie prezentowanej w holu dolnym Biblioteki Głównej. Wszyscy uczestnicy warsztatów w nagrodę za trud oraz twórcze działania otrzymali ciekawe książki edukacyjne “Gwiezdny Express” wydane przez Sieć Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Ekologia na widelcu

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci

wystawa plakatów

Tu czy tam? Współczesna polska ilustracja dla dzieci to najnowsza wystawa prezentowana w przestrzeni budynku głównego Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Składająca się z prac 14 ilustratorów i projektantów graficznych ekspozycja wskazuje jak dużą siłę oddziaływania ma towarzyszący tekstom literackim obraz, a ilustrator czy projektant graficzny książki jest twórcą równorzędnym autorowi.

Wśród prezentowanych na wystawie plakatów znajdują się prace rozpoznawalnych w Polsce i na świecie, ilustratorów, zdobywców krajowych i międzynarodowych nagród, jak i młodych artystów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z rysunkiem odbieranym, jako ważny środek wyrazu słowa. Każdy z nich opowiadając obrazem historię zapewnia dzieciom pierwszy kontakt ze sztuką. Wśród prezentowanych artystów znajdują się Edgar Bąk, Maciek Blaźniak, Katarzyna Bogucka, Iwona Chmielewska, Agata Dudek, Emilia Dziubak, Małgorzata Gurowska, Monika Hanulak, Marta Ignerska, Agata Królak, Patryk Mogilnicki, Anna Niemierko, Ola Płocińska oraz Dawid Ryski. W będzińskiej bibliotece obok wieloformatowej pracy artystów można zobaczyć także ilustracje wykonane przez nich do różnych książek dziecięcych, które młodzi czytelnicy znajdą w zbiorach książnicy. Najwięcej książek ukazuje ilustracyjną twórczość Emilii Dziubak, która jest autorką ilustracji m.in. do książki "Draka Ekonieboraka", "Tyczka w Krainie Szczęścia", "A ja nie chcę być księżniczką" czy "Mysia orkiestra".

Wystawa "Tu czy tam?..." współorganizowana przez Instytut Książki ma niezwykły potencjał edukacyjny. Wyzwala w dzieciach kreatywność i potrzebę odkrywania świata książek. Wystawę, eksponowaną m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w będzińskiej bibliotece będzie można zobaczyć do 30 marca w godzinach otwarcia placówki. Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 14-03-2018
   XI edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły

konkurs sebyła

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie zaprasza autorów, twórców, poetów zarówno niezrzeszonych, jak i członków związków twórczych do udziału w kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły, którego współorganizatorem jest Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka w Mikołowie oraz Towarzystwo Historyczne Szembeków w Warszawie. Konkurs podobnie, jak w ubiegłych latach odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

Ogłoszony po raz jedenasty konkurs ma charakter otwarty. Wpisuje się w obchodzony w tym roku Rok Zbigniewa Herberta oraz cel 4 Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ "Dobra jakość edukacji". Jego celem jest inspirowanie do aktywności twórczej i rozbudzanie zainteresowań twórczością poetycką, pielęgnowanie piękna języka polskiego oraz konfrontacja twórczości poetyckiej. Nagrodą Główną konkursu jest dofinansowanie do wydania tomiku poetyckiego w wysokości 1 000 zł.

Dotychczas w ramach konkursu organizatorzy mieli przyjemność wydać tomik "50 wierszy na godzinę" Iwony Świerkuli (Warszawa, 2016), "Gdy zamszowieje ligustr" , Anny Piliszewskiej (Wieliczka, 2015), "Syta cisza", Eli Galoch (Turek, 2014), "Przekazy podprogowe", Patryka Chrzana (Dąbrowa Górnicza, 2013), "W objęciach wiatru" Jolanty Wychowaniec (Sosnowiec, 2012), "Drogi niepowrotu" Cezarego Granickiego (Gródków, 2011) oraz "Północna strona" Bartosza Wiczkowskiego (Dąbrowa Górnicza, 2010).

Utwory na konkurs można dostarczyć osobiście lub przesłać na adres biblioteki z dopiskiem: konkurs poetycki. Szczegółowe warunki konkursu zawiera REGULAMIN dostępny na stronie www.biblioteka.bedzin.pl.

Regulamin (format PDF)

dodano: 13-03-2018
BAJKOWY ŚWIAT DZIECI z Bogusławą Tutajewicz i Jolanta Wychowaniec

zajęcia z dziećmi

Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN Club ustanowiło w 1984 roku, że 3 marca każdego roku obchodzone będzie literackie święto Międzynarodowy Dzień Pisarza. Z tej okazji 2 marca w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie "Bajkowy Świat Dzieci z pisarzami". Gośćmi spotkania były dwie sosnowieckie poetki, Bogusława Tutajewicz i Jolanta Wychowaniec, które zaprezentowały uczestniczącym w spotkaniu uczniom Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie ulubione wiersze z klasyki literatury dziecięcej oraz wiersze swojego autorstwa, m.in. utwory z książki "O psach, kotach i słońcu, o le!" Pani Tutajewicz. Potem dzieci wykonywały ilustracje inspirowane wysłuchanymi wierszami.

Spotkanie realizowało cel 4 Dobra Jakość Edukacji Zrównoważonego Rozwoju AGENDY 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 13-03-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7 8  9  10  11  12  13  » 

Ilość aktualności w bazie: 89

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.