przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na Czytelnika

Tradycją Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, sięgającą roku 1985, jest uroczystość przyjęcia w grono czytelników książnicy najmłodszych mieszkańców miasta Będzina. Wydarzenie odbywa się raz w roku i uczestniczą w nim 7 i 8-latkowie, którzy aktywnie wypożyczają książki i inne materiały biblioteczne.

Nawiązująca do średniowiecznej etyki rycerskiej Uroczystość Pasowania na Czytelnika odbyła się w będzińskiej książnicy 15 listopada, pozostawiając niezapomniane wrażenia, bo wydarzenie nawiązywało do wyjątkowego jubileuszu 660-lecia nadania praw miejskich Będzinowi. Na uroczystość zostało zaproszonych prawie 100 młodych czytelników, którzy w gronie najbliższych osób zostali oficjalnie pasowani na rycerzy książki przez Wiceprezydenta Miasta Będzina, Pana Rafała Adamczyka oraz Dyrektora biblioteki, Pana Przemysława Koperskiego. Dzieci złożyły przysięgę o poszanowaniu książek i wiedzy z nich płynącej, obejrzały film wykonany techniką animacji poklatkowej o tym, jak będziński Przemko został rycerzem oraz otrzymały pamiątkowe Akty przyjęcia w grono czytelników. Każdy młody czytelnik otrzymał także książkę, "Elementarz Małego Polaka" nawiązującą do obchodzonej w 2018 roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Całą uroczystość Pasowania na Czytelnika uświetnił występ pary teatralnej ze "Studia Sztuka" z Trzebini, która zaprezentowała spektakl oparty na najbardziej znanej krakowskiej legendzie "O Smoku Wawelskim". Dzieci brały czynny udział w spektaklu naprawiając bucik Krakowianki, tańcząc krakowiaka w oryginalnych strojach krakowskich, czy wypychając baranka siarką, poznając przy tym kulturę i historię kraju. Ochotnicy wzięli także udział w zabawach literackich przygotowanych przez bibliotekarzy oddziału dla dzieci i młodzieży, którą było odgadywanie bohaterów bajek.

więcej informacji

dodano: 19-11-2018
660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina

Warowny zamek z okresu średniowiecza, mury miejskie czy kościół św. Trójcy to zachowane do dziś materialne ślady wpływu rządów Kazimierza Wielkiego na rozwój Będzina, grodu, którego początki sięgają IX wieku. To jednak król Kazimierz Wielki nadał Będzinowi w 1358 roku akt lokacyjny czyniąc go miastem na prawie magdeburskim.

O tym i wielu innych ciekawych i ważnych dla historii obchodzącego w tym roku 660. rocznicę nadania praw miejskich Będzina mówił dr Dariusz Majchrzak, historyk specjalizujący się w historii Zagłębia Dąbrowskiego do 1939 roku, na spotkaniu zorganizowanym w Filii nr 3 -Dworzec będzińskiej biblioteki. Wykład "Będzin. Historie zaginionych światów", którego adresatami była m.in. młodzież z Gimnazjum nr 3 w Będzinie odbył się 8 listopada w ramach projektu "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" realizowanego przez Stowarzyszenie Filary Kultury.

Projekt "660 lat spotkań historii, kultury i tradycji Będzina" wpisuje się w sferę działań publicznych gminy Będzin w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Został dofinansowany przez miasto Będzin z dotacji na realizację zadania publicznego w zakresie kultury.

więcej informacji

dodano: 19-11-2018
"Skrzydła zawsze są dla Ciebie" w 100. rocznicę odzyskania niepodległości i 78. rocznicę Bitwy o Anglię

Skrzydła zawsze są dla Ciebie

9 listopada, tuż przed oficjalnymi obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, w Będzinie zorganizowano przedsięwzięcie, którego motywem przewodnim pamięci o rodakach walczących o wolną ojczyznę była największa kampania powietrzna okresu II wojny światowej, Bitwa o Anglię.

W ramach wydarzenia inspirowanego 78. rocznicą bitwy, zorganizowanego pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina w będzińskiej książnicy, zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film "Bitwa o Anglię" z 1969 r. w reżyserii Guya Hamiltona oraz wysłuchać koncertu "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" Grzegorza Majzla, który występując podkreślał, jak ważna jest pamięć o bohaterach walczących o wolność. Przygotowana została także wystawa modeli odzwierciedlająca samoloty myśliwskie okresu II wojny światowej. Ekspozycja modeli autorstwa Darka Kijewskiego, Marka Ziętka oraz młodzieży z koła modelarskiego Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury wzbogacona o literaturę przedmiotu prezentowana jest w holu dolnym biblioteki, gdzie można ją oglądać do 23 listopada.

Przedsięwzięcie "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" realizowane było przy wsparciu Ośrodka Kultury w Będzinie oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z.o.o. w Będzinie, które udzieliło bibliotece wsparcia finansowego na organizację koncertu, będącego jedną z propozycji miasta obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

więcej informacji

dodano: 14-11-2018
O drodze do wolności w będzińskiej bibliotece

Droga do wolności

8 i 9 listopada 2018 r. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczający na zajęcia komputerowe zostali zaproszeni do wysłuchania prelekcji "Droga do wolności", poświęconej odbudowie wolnej Polski, a następnie do działań warsztatowych, podczas których praktycznie utrwalali zdobytą wiedzę.

Prelekcje, przybliżającej działalność przedsiębiorstw, organizacji i ludzi działających w okresie I wojny światowej i XX - lecia międzywojennego na terenie ziemi będzińskiej zorganizowano w ramach obchodzonej 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.Studenci z zainteresowaniem wysłuchali informacji o działaniach niepodległościowych podejmowanych w mieście, inicjatywach Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", Związku Strzeleckiego, Legionistów, Hallerczyków, o organizacjach kombatanckich i kobiecych, które przyczyniły się do rozwoju świadomości patriotycznej i postaw obywatelskich. Zauważono wielką rolę i wpływ we wspieraniu działalności tych organizacji okolicznych zakładów przemysłowych, m.in. kopalni Saturn, Czeladź, Grodziec, Jowisz czy cementowni "Solvay" w Grodźcu. Nie zapomniano o niepodległościowej działalności Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Będzinie (dzisiejsze I LO w Będzinie) oraz działalności rodziny Szolców na rzecz szerzenia czytelnictwa i oświaty w Będzinie.

Studenci chętnie dzielili się również z rodzinnymi wspomnieniami i z zainteresowaniem oglądali Kroniki ZHP hufca z Łagiszy z lat 1924-1949. Sprawdzali też dostępność informacji o powyższych organizacjach w Internecie.

więcej informacji

dodano: 14-11-2018
Tropem bajkowych postaci

Tropem bajkowych postaci

Każdy ma swojego ulubionego bohatera z bajki literackiej lub filmowej. Pewnie z tego powodu obchodzimy Dzień postaci z bajek, który przypada na 5 listopada. Dlatego też na Fili nr 3 Dworzec odbyły się zajęcia pt. "Tropem bajkowych postaci", w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 8 w Będzinie. Przedszkolaki zapoznały się z powieścią o drewnianym pajacu zwanym Pinokio napisanej przez Carla Collodiego.

Po wysłuchaniu bajki o chłopczyku z długim nosem przedszkolaki opowiadały o swoich ulubionych postaciach książkowych i filmowych. Reksio, Świnka Peppa, Harry Potter, Czerwony Kapturek, Mowgli, Krecik to tylko część postaci, które zachwycają i rozbudzają wyobraźnię najmłodszych.

Na koniec zajęć dzieci starały się samodzielnie stworzyć swoich własnych bohaterów bajkowych oraz ułożyć o nich opowieści.

więcej informacji

dodano: 13-11-2018
Zdarzyło się w Polsce

Zdarzyło się w Polsce

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Filia nr 5 Grodziec Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, 6 i 8 listopada zorganizowała zajęcia edukacyjne dla dzieci pt. "Zdarzyło się w Polsce". Na spotkanie zaproszono uczniów klas VI-tych Szkoły Podstawowej nr 3 w Będzinie. Uczestnicy zajęć poznali historię odzyskania niepodległości, zapoznali się z warunkami życia ludności pod zaborami, a korzystając ze słownika języka polskiego dowiedzieli się co znaczy niepodległość, wolność, patriotyzm, patriota i ojczyzna (przy okazji okazało się że "papierowe" słowniki to interesująca rzecz). Przypomnieli sobie także jakie mamy symbole narodowe oraz dlaczego dla Polaków 11 listopada to tak bardzo ważne święto.

więcej informacji

dodano: 13-11-2018
Skrzydła zawsze są dla Ciebie

Plakat Koncert Skrzydła są zawsze dla Ciebie

"Skrzydła zawsze są dla Ciebie" to połączenie muzyki i miłości do lotnictwa, to odwieczna pasja człowieka, aby wznieść się w przestrzeń zarezerwowaną wyłącznie dla ptaków. To wreszcie spojrzenie na trudną wojenną historię polskich lotników biorących udział w kampanii powietrznej rozgrywającej się nad Wielką Brytanii. Przypadająca w tym roku 78. rocznica Bitwy o Anglię inspiruje do złożenia hołdu pamięci wszystkim, którzy walczyli o wolność i pokój na świecie, zwłaszcza w tak szczególnym dla nas roku, obchodzenia 100 - lecia odzyskania niepodległości.

Na wyjątkową podróż upamiętniającą momenty nie łatwej historii drugiej wojny światowej zaprasza Prezydent Miasta Będzina do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, gdzie w ramach wydarzenia "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" 9 listopada przygotowano wystawę modeli samolotów, projekcję filmu oraz koncert muzyczny.

Grzegorz Majzel, muzyk i dyplomowany instruktor modelarstwa, swoim koncertem "Skrzydła zawsze są dla Ciebie" zaplanowanym na godzinę 20.00, pragnie pokazać wszystkim jak ważna jest pamięć i szacunek dla prawdziwych bohaterów. "Nie wielu z nas jest w stanie zrozumieć i poczuć to z czym Ci herosi nieba zmagali się 78 lat temu. A przecież zrobili to dla NAS" - mówi z przekonaniem zapraszając na swój koncert, który poprzedzi projekcja słynnego filmu "Bitwa o Anglię" w reżyserii Guya Hamiltona, z 1969 r. Film, to rewelacyjne kino wojenne, kładące duży nacisk na walki powietrzne, z dużą ilością oryginalnych samolotów, dawką dobrej muzyki wprowadzającej dodatkowo klimat wojennej "zawieruchy". Prze wielu uważany za perełkę dla miłośników lotnictwa.

Wszystkiemu towarzyszyć będzie prezentowana w przestrzeni biblioteki wystawa modeli samolotów odzwierciedlających jedne z najsłynniejszych samoloty myśliwskie II wojny światowej, tj. SPITFIRE I HURRICANE. Wystawa Darka Kijewskiego, Marka Ziętka oraz młodzieży z koła modelarskiego PMDK w Będzinie jest hołdem dla młodych wspaniałych ludzi, którzy walczyli i ginęli w największej w dziejach ludzkości bitwie powietrznej - Bitwie o Anglię. Prezentowana będzie w bibliotece do połowy listopada.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. W imieniu Prezydenta Miasta Będzina, artystów oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie wydarzenia osób zapraszamy w najbliższy piątek, 9 listopada, do będzińskiej książnicy - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1- na jedyne i niepowtarzalne spotkanie z historią. Wszak Skrzydła są zawsze dla Ciebie.

W programie:

 • 12:00 - otwarcie wystawy modeli samolotów Skrzydła są zawsze dla Ciebie upamiętniającej 78. rocznicę Bitwy o Anglię
 • 18:00 - prezentacja filmu "Bitwa o Anglię" (1969)
 • 20:00 - Skrzydła zawsze są dla Ciebie - koncert Grzegorza Majzla

dodano: 02-11-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4 5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  » 

Ilość aktualności w bazie: 188

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.