przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

My się zimy nie boimy

My się zimy nie boimy

Tekst wiersza Marii Konopnickiej "Zima zła" był inspiracją do zabawy dla dzieci z Miejskiej Świetlicy Środowiskowej w Będzinie, które 1 lutego uczestniczyły w zajęciach "My się zimy nie boimy" organizowanych w Filii nr 2 (Warpie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Zajęcia z pozoru realizowane tylko z myślą o dobrej zabawie uczestników stwarzały sytuacje sprzyjające aktywizowaniu myśleniu dzieci i pozwalały kształtować umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: ruchowej, językowej i plastycznej.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Promocja książki "Gra" Patryka Osieleńca

Promocja książki

"Żyję w ciągłym biegu, wciąż uciekam przed śmiercią, tak to właśnie ja, prawdziwa ja – mówi Gisela...". Tak zaczyna się książka Patryka Osieleńca pt. "Gra", której promocja pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina odbędzie się 1 lutego 2018 r. o godzinie 17.00 w klubie "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Stefana Żeromskiego w Będzinie (plac prof. Włodzimierza Wójcika 1).

Autor książki, Patryk Osieleniec, od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Problemy z chodzeniem oraz bardzo słaby wzrok nie przeszkodziły mu jednak w realizacji swoich marzeń. Patryk jest uczniem klasy maturalnej Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie i pisze książki. Dotychczas napisał trzy powieści - jak sam wyznaje - "do szuflady". "Gra" jest jego pierwszym dziełem wydanym dzięki wsparciu Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO we Włodawie. Książka jest efektem arteterapii osób niepełnosprawnych, kontaktu z literaturą, sztuką i kulturą, które Patrykowi oraz autorom ilustracji, Annie Trześniak i Bartłomiejowi Kołtun pozwalają wyrażać siebie i swoje myśli. Książka została wydana w ramach projektu "Książka Patryka - promocja twórczości osób niepełnosprawnych", który został dofinansowany ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Fundację Historia i Kultura.

"Gra" Patryka Osieleńca to książka akcji z elementami sensacji, kryminału i SF. To efekt przemyśleń autora połączonych ze zdobywaną wiedzą, która jest niezwykle obszerna. Na jej kartach odnajdujemy wątki terrorystyczne, w tym nawiązanie do wydarzeń z 11 września 2001 roku, które rozgrywają się w Toronto, Szanghaju, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Meksyku i Teheranie. Całą historię w niezwykły sposób ilustrują prace 16-letniej Ani, cierpiącej na zespół wad wrodzonych oraz 19-letniego Bartka, który obok zespołu wad wrodzonych został dotknięty zespołem Dawna i autyzmem. Oboje są uczniami Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie, a zajęcia plastyczne – Ania rysuje, tworzy kompozycje i kolaże, a Bartek najchętniej rzeźbi w drewnie i glinie- są dla nich ucieczką od zewnętrznego świata.

Książkę wydało Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym LEPSZE JUTRO z Włodawy dzięki pomocy dziennikarki Romualdy Grabowskiej oraz malarki Agnieszki Kuryłowicz. Wstęp na spotkanie wolny.

dodano: 24-01-2018
Twórcza środa w bibliotece

sroda

W oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie prowadzony jest w tym roku nowy cykl zajęć Twórcze Środy w ramach, których organizowane są spotkania literackie rozwijające dziecięcą wyobraźnię oraz zdolności manualne młodych entuzjastów czytania.

Przedmiotem spotkania, które odbyło się 17 stycznia byli znani i lubiani bohaterowie baśni i bajek – krasnoludki. Uczestniczące w zajęciach dzieci z Przedszkola Miejskiego w nr 8 w Będzinie wysłuchały „Bajki o krasnoludkach” Edyty Wygonik oraz fragmentów „Wielkiej encyklopedii krasnoludków”, które okazały się inspiracją do zaprojektowania domku dla krasnali.

więcej informacji

dodano: 12-01-2018
Ranking książek 2017 roku

warsztaty komputerwe

Podczas pierwszego w 2018 roku spotkania będzińskiego Dyskusyjnego Klubu Książki klubowicze obok dyskusji na temat powieści „Klub Dumas” Arturo Pérez -Reverte dokonali rankingu najlepszych ich zdaniem książek, o których rozmawiali w 2017 roku. Najwyższe notowania otrzymały wydawnictwa następujących autorów:

 • Anna Kańtoch „Wiara” - kryminał, którego akcja rozgrywa się w czasach PRL-u w małej miejscowości Rokitnica
 • john Williams „Profesor Stoner” - amerykańska powieść obyczajowa, której tematyką jest miłość i głód wiedzy
 • Małgorzata Szejnert „Usypać góry. Historie z Polesia” - zbiór reportaży opowiadających o historii Kresów
 • Philipp Meyer „Syn” - epicka powieść o losach dumnej i niezłomnej teksańskiej rodziny McCulloughów.

Szczególną sympatią członkowie DKK darzą książkę „Strachy” autorstwa jednej z klubowiczek, Lidii Stefek, której akcja umieszczona jest w Będzinie, w okresie II wojny światowej. Jak zapewnia moderator klubu wszystkie wskazane przez Dyskusyjny Klub Książki wydawnictwa znajdują się już w zbiorach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, do odwiedzin której serdecznie zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 19-01-2018
Warsztaty komputerowe studentów BUTW

warsztaty komputerwe

To co nowoczesne nie musi przerażać. Wiedzą o tym m.in. studenci Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczęszczający na warsztaty komputerowe do Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Podczas kolejnych, ciekawych zajęć, przy wsparciu pomagających zdobyć wiedzę bibliotekarzy, Seniorzy starają się oswoić nowe technologie tak, by komputer stał się ich sprzymierzeńcami. Nabywając nowe i przydatne umiejętności Seniorzy zyskują swobodę poruszania się po zakamarkach - świetnie znanej ich dzieciom i wnukom- sieci. Wiedzą jak wyszukiwać informacji w internecie i korzystać z popularnych portali społecznościowych, gdzie znaleźć ciekawostki historyczne i stare dokumentów, jak kupić bilet PKP czy wybrać się na wirtualny spacer po muzeum.

Pierwsze w 2018 roku warsztaty pozwalające zdobywać kolejne kompetencje cyfrowe studentom BUTW odbyły się w czytelni głównej 11 stycznia (grupy podstawowe) i 12 stycznia (grupy zaawansowane).

więcej informacji

dodano: 16-01-2018
Igłą malowane - wernisaż wystawy Stanisławy Bień

plakat

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie serdecznie zaprasza na wernisaż wystawy haftu "Igłą malowane", na którym prezentowane będą prace będzinianki Stanisławy Bień. Autorka jest członkiem zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "FAMILIA" z Czeladzi oraz członkiem Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Haftowanie to wieloletnie hobby autorki, którego efekty prezentowane były na wystawach indywidualnych w sosnowieckim Centrum Edukacji i Wychowania Młodzieży "Kana", Spółdzielczym Domu Kultury "Odeon" w Czeladzi oraz Osiedlowym Klubie "Helikon" w Dąbrowie Górniczej. Hafty Stanisławy Bień eksponowane były także pięć lat temu w będzińskiej bibliotece oraz na licznych wystawach zbiorowych.

Prezentowana w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie wystawa "Igłą malowane" będzie prawdziwą ucztą dla miłośników twórczości artystycznej oraz rzemiosła artystycznego. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy przedstawiające kompozycje kwiatowe oraz portrety wykonane haftem krzyżykowym. Wernisaż odbędzie się 26 stycznia o godzinie 17.00 w Galerii klubu "Pod Sową" będzińskiej książnicy (plac prof. Włodzimierza Wójcika). Wystawa prezentowana będzie do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki. Serdecznie zapraszamy! Wstęp wolny.

zaproszenie zaproszenie

dodano: 12-01-2018
Pierwsi zdobywcy Mount Everestu

filianr2

8 stycznia w filii nr 2 (Warpie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie odbyło się pierwsze ze spotkań organizowanych w cyklu Podróże duże i małe adresowane do miłośników gór i górskich wspinaczek. Spotkanie poświęcone było bohaterom brytyjskiej ekspedycji na Mount Everest z 1953 roku, nowozelandzkiemu himalaiście Edmundowi Hillary’emu oraz pochodzącemu z Nepalu Tenzingowi Norgay’owi, którzy 29 maja 1953 roku zdobyli wierzchołek Mount Everestu.

więcej informacji

dodano: 12-01-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 27  » 

Ilość aktualności w bazie: 188

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.