przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Zima w przysłowiach, powiedzeniach i zagadkach

Zima w przysłowiach, powiedzeniach i zagadkach

19 stycznia filia nr 2 (Warpie) Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zorganizowała zajęcia edukacyjne "Książka nasz przyjaciel". Przedmiotem spotkania była zima w przysłowiach, powiedzeniach i zagadkach polskich. Nie zabrakło oczywiście czytania wierszy i fragmentów opowiadań poświęconych zimie oraz rozmów o jej urokach i kaprysach, z którymi czasem trudno sobie poradzić. Na szczęście "choćby i najtęższa zima, tylko do wiosny trzyma" :-)

więcej informacji

dodano: 06-02-2018
Biblioferie w Miejskiej i Powiatowej bibliotece Publicznej w Będzinie

W związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie serdecznie zaprasza dzieci do udziału w różnorodnych zajęciach organizowanych w ramach Biblioferii, które odbywać się będą od 29 stycznia do 9 lutego br. w Bibliotece Głównej oraz poszczególnych filiach bibliotecznych. W ramach zajęć zaplanowano spotkania literackie dla dzieci nawiązujące do wybranych propozycji książkowych, różnorodne zajęcia warsztatowe, edukacyjno – kulturalne oraz warsztaty z edukacji regionalnej tj. Życie Będzina - "szycie bez szycia". Obok tematów nawiązujących do pór roku poruszane będą także zagadnienia związane z dobrymi uczynkami, manierami i umiejętnym komunikowaniem się przygotowane w cyklu Życzliwości nigdy nie za wiele, bądź jak Cecylka i jej przyjaciele. Ponadto organizowane będą zabawy ruchowe, zajęcia plastyczne oraz inne zabawy aktywizujące dzieci oferowane m.in. w ramach kącika rozrywki, bezpiecznej kawiarenki internetowej oraz kącika artysty.

Szczegółowy wykaz zajęć oraz dni i godzin, w jakich będą się odbywały dostępny jest na plakacie. Wszystkie oferowane zajęcia prowadzone są nieodpłatnie. Na część z nich (oznaczonych na wykazie) ilość miejsc jest ograniczona, a zapisy przyjmowane są w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki (tel. 32 267 48 28).

Serdecznie zapraszamy!

biblioferie plakat biblioferie plakat

dodano: 06-02-2018
Śniegowe kule

Śniegowe kule

W ofercie zajęć przygotowanych przez bibliotekę dla dzieci w czasie ferii zimowych emocjonujące okazały się warsztaty "Śniegowe kule", podczas których dzieci z pozornie niepotrzebnych rzeczy tworzyły małe dzieła sztuki, których bohaterem była zimowa aura. Podczas warsztatów łączących zabawę z edukacją, dzieci uruchomiły wyobraźnię, zmysł estetyczny oraz manualne zdolności. Barwne efekty końcowe swojej kreatywnej pracy dzieci zabrały do domu.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka

Będzin, obchodzący w 2018 roku jubileusz 660 - lecia nadania praw miejskich, stał się przedmiotem licznych zajęć i warsztatów edukacyjnych prowadzonych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie z myślą o jego najmłodszych mieszkańcach. Przekazując wiedzę historyczną, opisując kulturę oraz aktualne trendy rozwojowe i obyczajowe (dokumenty życia społecznego) miasta bibliotekarze wzbogacają założenia programowe edukacji regionalnej, której celem jest przekazanie młodemu pokoleniu wiedzy o najbliższym otoczeniu, korzeniach, miejscach bliskich, które powinno się dobrze poznać, zrozumieć, a w przyszłości uczestniczyć aktywnie w ich rozwoju.

Jedne z takich zajęć zostały zorganizowane z myślą o dzieciach z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie, które uczestnicząc w spotkaniu "Życie Będzina, czyli historia dla przedszkolaka" zapoznały się na dobry początek z portretem miasta. Wysłuchały krótkiej historii z dziejów miasta by potem uczestniczyć w uroczystości pasowania na rycerza i księżniczkę, rozwiązywać zagadki i malować herb miasta oraz królewski zamek.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

Świat animacji filmowo teatralnej w biblotece

W "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzina zaprosiła 5 lutego przeszło 40 osobową grupę dzieci w wieku od 6 do 12 lat. Warsztaty zorganizowane w ramach Biblioferii odbyły się przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Będzinie oraz Stowarzyszenia Filary Kultury. Były zaproszeniem dzieci do świata aktywności i ekspresji twórczej oraz rozwoju relacji interpersonalnych dzieci, komunikacja oraz prezentacja uczuć i emocji. Podczas warsztatów dzieci poznały różnice między grafiką animacyjną 2D, a 3D oraz jak wygląda tworzenie animacji począwszy od scenariusza po gotowy produkt. Warsztaty były prowadzone na przykładach produkcji animacyjnych największych wytwórni filmowych tj. Disneya i Pixara.

W budowaniu świata emocji pomocne okazały się również wędrówki po bibliotece - zwłaszcza, bibliotecznych magazynach - oraz znajdujące się na regałach książki. Jedna z nich, "Co było potem", czyli książka o Mimbli, Muminku i Małej Mi Tove Jonssona była szczególnie pomocna w odnajdywaniu i nazywaniu emocji i uczuć oraz ich podziału na pozytywne, negatywne oraz mieszane.

Kreatywna zabawa i nauka jest doskonałym sposobem na rozwijanie wyobraźni, a także opowiedzenia o swoich przeżyciach, nastrojach, pragnieniach, których przecież nie mało w każdej animacji filmowej czy teatralnym przedstawieniu. Dlatego dzieci uczestniczące w warsztatach zostały zaproszone do wspólnego malowania dłońmi emocji towarzyszących im w różnych sytuacjach, np. w czasie ferii zimowych czy tych wywołanych podczas zabawy w bibliotece. Na koniec trzygodzinnych warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz szkolny "Kalendarz europejski" wydany m.in. przez sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct w Polsce. Realizując zajęcia "Świat animacji filmowo - teatralnej" Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wpisała się w cel 4 DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Czytanie na dywanie

czytanie na dywanie

Mieszcząca się w dzielnicy Grodziec filia nr 5 Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie zaprasza dzieci przedszkolne do udziału w nowym cyklu zajęć edukacyjnych "Czytanie na dywanie". Odbywające się regularnie spotkania mają rozwijać zainteresowania czytelnicze najmłodszych dzieci oraz kształtować wśród nich właściwe postawy społeczne w sytuacjach stresowych i lękowych. Uczestnictwo w zajęciach będzie dla dzieci doskonałym treningiem wzajemnego komunikowania się, tolerancji, cierpliwości oraz uczenia się pracy w grupie.

"Czytanie na dywanie" to cykl zajęć, podczas których bibliotekarze inspirując tekstem literackim pobudzą dziecięcą wyobraźnię i potrzebę wyrażania swoich opinii i poglądów. Źródłem aktywizującym twórcze myślenie będzie zbiór osiemnastu opowiadań dla dzieci autorstwa Julii Duszyńskiej pt. "Cudaczek-Wyśmiewaczek". Książka należąca do gatunku klasyki literatury dziecięcej jest wesołą opowieścią o skrzacie, który żyje śmiechem. Cudaczek, "licho malusie i cieniutkie jak igła", mieszka w warkoczykach panny Obrażalskiej i bez trudu nakłania ją do złości i obrażania się. A kiedy to osiągnie - śmieje się, gdyż według słów autorki "nie je, nie pije, tylko śmiechem żyje".

Pierwsze zajęcia rozpoczynające cykl "Czytanie na dywanie" odbyły się w bibliotece w Grodźcu 23 stycznia. Uczestniczyły w niej dzieci z grupy "Kotki" z Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie, które dowiedziawszy się, kim jest Cudaczek, gdzie mieszka i czym się zajmuje chętnie dyskutowały na temat tego, czym jest śmiech i czy warto się w życiu obrażać. Na koniec pierwszego spotkania zostały wykonane portrety Cudaczka-Wyśmiewaczka, do których dołączą kolejne ilustracje powstałe podczas kolejnych zajęć.

więcej informacji

dodano: 02-02-2018
Życie Będzina - warsztaty z edukacji regionalnej

Szycie bez szycia

Ostatnie zajęcia warsztatowe zorganizowane przez będzińską książnicę w ramach Biblioferii, odbyły się pod znakiem 660-tej rocznicy nadania praw miejskich miastu Będzin. Tytuł warsztatów "Szycie bez szycia" wprawił z początku najmłodszych uczestników w lekką konsternację. Brak igły wydawał się być przeszkodą nie do pokonania. Jednak pomysłowość oraz ogromna wyobraźnia dzieci pozwoliły im szybko wykroczyć poza utarte ramy krawiectwa. Dzięki temu w końcowym efekcie powstały wyjątkowo pomysłowe i ozdobne lalki, tworzone na podobieństwo samego Króla Kazimierza Wielkiego, a także postaci ze znanych będzińskich legend tj. Diabła Boruty oraz Błękitnej Ludwiki. Małe dzieła sztuki zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie w Bibliotece Głównej. W nagrodę za włożony trud oraz pracę twórczą godną wystawy, dzieci otrzymały ciekawe książki edukacyjne dla szkół podstawowych "Gwiezdny Express" wydane przez Sieć Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Katowicach.

więcej informacji

dodano: 14-02-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25 26  27  » 

Ilość aktualności w bazie: 188

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.