przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Bajkowy świat dzieci z Wiesławem Drabikiem

Bajkowy świat dzieci z Wiesławem Drabikiem

6 kwietnia młodzi mieszkańcy Będzina, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 oraz nr 3 w Będzinie, spotkają się z niecodziennym gościem, ilustratorem i autorem ponad 100 książek dla dzieci, WIESŁAWEM DRABIKIEM.

Spotkanie zorganizowane przez szkołę nr 8 we współpracy z będzińską biblioteką w ramach cyklu "Bajkowy Świat Dzieci" odbędzie się w siedzibie głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie - plac prof. Włodzimierza Wójcika 1 o godzinie 8.30 i 10.00. Jest jednym z działań podjętych przez organizatorów wydarzenia w ramach realizacji celu 4 DOBRA JAKOŚĆ EDUKACJI Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030 ONZ.

Wiesław Drabik jest ilustratorem i autorem wesołych i rymowanych bajek o zwierzętach, adresowanych do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Wśród nich najpopularniejsze to "Bajka o Smoku i Kraku i o tym jak powstał Kraków", "Awantura na podwórku", "Łakomczucha", "Kocie łakocie", "MAŁa mYSZ skacze, czyli myszomania". Książki są pięknie i bogato ilustrowane (niektóre przez samego autora), a wiele z nich ukazało się w serii wydawniczej "Bardzo śmieszna Historia", "Odjazdowy zwierzyniec", "Wśród Przyjaciół”, "Bajeczki ze śmiechu beczki" oraz "Zostań Mistrzem", która opisuje drogę do medali najlepszych polskich sportowców, którzy ukrywają się pod postaciami sympatycznych zwierzątek.

Wstęp na spotkanie wolny.

dodano: 04-04-2018
Duża sztuka małych dzieci

Duża sztuka małych dzieci

Pod koniec marca w Oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej książnicy obyło się pierwsze spotkanie entuzjastów zdobywania wiedzy "Duża sztuka małych dzieci" zorganizowane w ramach projektu edukacyjnego Klubu Młodego Odkrywcy.

Klub Młodego Odkrywcy to inicjatywa Centrum Nauki Kopernik wspierana przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności. W marcu do sieci ponad 700 klubów działających na terenie całej Polski dołączył także klub powołany przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Będzinie, która zaprasza wszystkich ciekawych i odważnych entuzjastów doświadczeń i nauki do odkrywania świata wraz z przewodnikiem-opiekunem.

Celem organizowanych, w każdy ostatni czwartek miesiąca spotkań jest przybliżanie dzieciom w wieku od 7-11 lat szeroko pojętej sztuki, zachęcanie ich do wyrażania siebie i swoich myśli przez tworzenie, odkrywanie świata przez doświadczanie oraz stworzenie warunków do rozwój indywidualnych umiejętności.

W trakcie spotkania, które odbyło się 28 marca uczestnicy zajęć przenieśli się do czasów prehistorii, gdzie sztuka miała swój początek. Dzieci zapoznały się z naskalnymi malowidłami, metodami oraz materiałami, które wtedy stosowano, a także inspiracjami wpływającymi na człowieka pierwotnego. Następnie zgodnie z ideą Klubu najmłodsi uczestnicy przeszli do działania wykonując własne naskalne malowidła przy pomocy węgla oraz suchych pasteli. Dzięki połączeniu wiedzy i działań praktycznych poszerzyła się wiedza dzieci o początkach sztuki, wyzwolił się dziecięcy entuzjazm do działania, podejmowania wyzwań i abstrakcyjnego myślenia.

Kolejne spotkanie już za miesiąc 26 kwietnia o godzinie 16.00. Mile widziane "ochraniacze na ubrania!". Szczegółowe informacje można uzyskać w oddziale dla dzieci i młodzieży.

Zapraszamy. Wstęp wolny.

więcej informacji

dodano: 04-04-2018
nekrolog

dodano: 29-03-2018
Noc z Andersenem

wystawa plakatów

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie stała się jednym z centrów baśniowej „Nocy z Andersenem”, organizowanej z okazji nadchodzącego międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, której najsłynniejszym ambasadorem jest duński bajkopisarz Hans Christian Andersen.

„Noc z Andersenem” to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest promocja czytania wśród najmłodszych dzieci. Idea organizacji całonocnej imprezy czytelniczej dla dzieci, podczas której poprzez różne formy działań i animacji rozbudza się wśród dzieci potrzeby czytelnicze, zrodziła się 19 lat temu wśród czeskich bibliotekarzy. Obecnie w akcji biorą udział biblioteki niemal z całej Europy m.in.: Polski, Słowacji, Moraw, Węgier oraz Austrii. W Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie baśniowa noc organizowana była po raz 16, a uczestniczyło w niej ponad 70 młodych mieszkańców Będzina w wieku od 7-10 lat. Bibliotekarze inspirowani baśnią „Brzydkie kaczątko” przy wsparciu znakomitych gości zachęcali dzieci do czytania i posługiwania się pięknem słowa pisanego i mówionego. Wydarzenie jest także doskonałą okazją do promowania wśród dzieci i ich rodziców klasyki literatury dziecięcej oraz ukazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego i sprzyjającego indywidualnemu rozwojowi każdej osoby.

więcej informacji

dodano: 27-03-2018
MAŁY OKR 2018 - eliminacji miejskich dzień drugi

wystawa plakatów

16 marca w będzińskiej książnicy nastąpił ciąg dalszy przesłuchań miejskich regionalnego konkursu recytatorskiego dla szkół podstawowych i gimnazjów MAŁY OKR 2018 organizowanego przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach. Tym razem do zmagań o tytuł najlepszego recytatora stanęli uczniowie klas VII szkół podstawowych oraz klas II i III gimnazjów. Do konkursowych zmagań przystąpiło w sumie 21 osób z ośmiu szkół podstawowych oraz dwóch będzińskich gimnazjów. Wyjątkowych interpretacji wierszy oraz fragmentów powieści wysłuchało jury powołane przez organizatora, Wydział Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie, któremu przewodniczył Paweł Klica, dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W ocenie prezentowanych utworów wspierali go: Roman Goczoł – naczelnik Wydziału Oświaty, Elżbieta Gwiazda oraz Grażyna Sałagan – bibliotekarz Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wśród wybranych przez młodzież utworów można było wysłuchać interpretacji m.in. „Fotografii tłumu” W. Szymborskiej, fragmentów „Dziennika Anny Frank”, „Testamentu Mojego” J. Słowackiego czy też fragmentu „Krzyżaków” H. Sienkiewicza. Laureatów tej grupy poznamy podczas finału konkursu, który odbędzie się 22 marca o godzinie 10.00 w będzińskiej książnicy. A już dziś wszystkim uczestnikom dziękujemy za dostarczenie wyjątkowych emocji.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Przygody Koziołka Matołka

wystawa plakatów W Pacanowie kozy kują. Wie o tym każdy, kto czytał serię książek Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza o przygodach niesfornego Koziołka Matołka. Po zajęciach, które odbyły się 7 marca w oddziale dla dzieci i młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie

wiedzą także dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13. Podczas spotkania zorganizowanego w ramach cyklu „Twórcza środa” przedszkolaki wysłuchały jednej ze 120 ksiąg o przygodach koziołka, który podróżuje po całym świecie poszukując mitycznego Pacanowa, jedynego miejsca gdzie podobno podkuwają kozy. Po wysłuchaniu opowiadania dzieci rozmawiały o podróżowaniu wypełniając niezbędnymi w podróży rzezami czerwony tobołek, z którym podróżował Koziołek Matołek. Następnie dzieci kolorowały słynnego koziołka i entuzjastycznie uczestniczyły w zabawach ruchowych inspirowanych przygodami Matołka.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Piąta pora roku artystów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia

wystawa plakatów

Natura od zawsze była inspiracją dla artystów. Włoski filozof renesansowy Giordano Bruno uważał, że dobrem w dziedzinie sztuki jest to, co naśladuje przyrodę. Pejzaże i martwa natura wielkich mistrzów malarstwa do dziś cieszą w muzeach, albumach malarstwach oraz kolekcjonerskich reprodukcjach. Również współcześni artyści nie stronią od inspiracji przyrodą, czego przykładem jest otwarta w Galerii klubu „Pod Sową” będzińskiej biblioteki wystawa „Piąta pora roku” artystów Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia w Będzinie.

Ekspozycja, której otwarcie odbyło się 13 marca, prezentowana jest w ramach 660. rocznicy nadania przez króla Kazimierza Wielkiego praw miejskich Będzinowi. Przygotowana pod auspicjami Prezydenta Miasta Będzina wystawa, prezentuje 30 prac 9 artystów doskonalących umiejętności i swój artystyczny warsztat w pracowni malarstwa sztalugowego będzińskiego Ośrodka Kultury w Będzinie. Autorami prezentującymi swoje obrazy są: Mirosława Dudek, Beata Piżycka, Gabriela Lamża, Teresa Nalepa,Halina Moryś. oraz Edward Trzaskalski, Wiesław Drytkiewicz, Zbigniew Krasońi Wiesław Długosz. „Piąta pora roku” jest kolejną wspólną inicjatywą Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie oraz istniejącego od 2011 roku Stowarzyszenia Promocji Kultury Zagłębia. Prezentowana będzie w będzińskiej książnicy do 27 kwietnia, w godzinach otwarcia placówki: poniedziałek – piątek 10.00-19.00, sobota 9.00-15.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

więcej informacji

dodano: 23-03-2018
Starsze wiadomości: « 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 21  22  23  24  25  26  27  » 

Ilość aktualności w bazie: 188

Archiwum: 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.